• |
ide | kryesore

Pakti Meta-Berisha: Të hiqet Tirana nga duart e Veliajt!

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Marrëveshja mes Berishës dhe Metës përshkohet nga filli i betejës së fortë që pritet në fushatën e Tiranë me synim nxjerrjen e Erjon Veliajt nga zyra e Bashkisë.


“Groposje politike e “zdromsit” të Tiranës në Sharrë” ishte zhargoni me të cilin Berisha shpalli këtë synim të marrëveshjes, duke e shndëruar Erion Veliajn shënjestrën kryesore të koalicionit opozitar për 14 Majin.


Berisha e përmendi Tiranën 19 herë gjatë konferencës, ndërsa e konsideroi Veliajn si “figurën më obskure që ka drejtuar bashkinë e Tiranës”, të cilit “me ligj i takon të jetë në qeli”, por që në fakt lëviz rrugëve të kryeqytetit si “mashtrues” dhe “ordiner”.

Objektivi “Veliaj” në marrëveshje

Që fushata e opozitës për 14 Majin do të ketë prioritet Bashkinë e Tiranë u kuptua edhe nga detajet e marreveshjes se nenshkruar.

Hartuesit e marëveshjes kanë pasur në mendje Tiranën në pikat 4 dhe 5, kur angazhohen për transmetimin e seancave të hapura publike për vendimet e Këshillave Bashkiake dhe Bashkive, me lidhje live në televizionet kombëtare dhe rrjetet sociale.

Njësoj për kryeqytetin duket se është edhe pika 6, që flet “për ndalimin e betonizimit kriminal dhe korruptiv të qyteteve”. Kjo e fundit vjen pas akuzave të shumta ndaj Veliajt për dhënien e një numri rekord të lejeve për kompanitë e ndërtimit.

Lexo edhe: Fytyra tjetër e Erion Veliajt/ Gjuha e rrugaçit që shantazhon me SPAK kapjen e futbollit

Objektivi “Rama” në marrëveshjen PD-PL

Sali Berisha tha se qëllimi i parë i marrëveshjes ishte “shkallmimi i absolutarizmit të Edi Ramës” përmes zgjedhjeve të 14 Majit. Planet politike shkojnë përtej kësaj date.

Nëse kandidati i opozitës fiton Tiranën, premisat për zgjedhjet e ardhshme parlamentare ndryshojnë katërcipërisht. Kërkesa e opozitës për zgjedhje të parakohshme do të ishte e legjitimuar.
Pikërisht për këtë, Berisha e quajti marrëveshjen e sotme me Metën si “fillimin e fundit të regjimit absolitar të Edi Ramës dhe Erion Veliajt”.

“Përgëzimet” për kandidaturën e parë për Tiranën

Kandidati i opozitës për Tiranën do të vendoset nga votimi i antarësisë. Por pak minuta para se Berisha dhe Meta të dilnin në konferencë me gazetarët, Belind Këlliçi shpalli ambicien përmes raportimeve mediatike.

Natyrshëm, gazetarët pyetën Berishën për kandidaturën e saposhpallur dhe ai u përgjigj: “Këlliçi ka shprehur dëshirën, është një nga ata që ka shprehur dëshirën dhe unë e përgëzoj plotësisht, siç përgëzoj secilin personalitet të partisë ose shoqërisë civile që vendos të provohet në garë për qytetar të parë të Tiranës apo funksione të tjera”.

Janë të pakta gjasat që Këlliçi t’ia ketë rrëmbyer rastësisht “përgëzimet” publike Sali Berishës, përmes një surprize të përgatitur në prapaskenë.

Kandidatura tjetër e përfolur është ajo e mjekut Ilir Alimehmeti, që prej ditësh ka intensifikuar komunikimin me demokratët. Ndërsa në sfond të Alimehmetit janë qëndrimet parimore përgjatë ditëve të vështira të pandemisë, Këlliçi konsiderohet si kandidati politik i opozitës.

Si i tillë, caktimi i emrit të tij përballë Veliajt paralajmëron një fushatë të polarizuar dhe me ngarkesë të fortë politike./Lapsi.al

Analiza e marrëveshjes/ Meta i bën dhuratë Berishës unifikimin e opozitës19 Comments

 1. Ca deshirash te tjera keni?

  Mendojini me mend dhe pastaj fryjini qiriut te tortes per festen e groposjes TUAJ!

  1. Keto nuk jane me zgjedhje administrative, keto do te jene lufte per jete a vdekje; midis MAFIES SOROS dhe SHQIPTAREVE, midis NDAGRETES dhe SHQIPTAREVE, midis BANDES ne PUSHTET dhe SHQIPTAREVE, midis FASHIZMIT me te ZI (keta bastarde, nuk jane as socialist, as komunist, nuk jane as te majte dhe as te djathte, as burra dhe as gra, jane krijesat me te ndyra mbi dhe, jane lgbt, jashteqitja e races njerezore) dhe SHQIPTAREVE, midis PUSHTUESVE dhe SHQIPTAREVE, midis DIKTATURES PERFIDE dhe SHQIPTAREVE, midis VDEKJES dhe JETES, KAQ!

   1. Po ca thu o plak ca thu?! Nderroje kanalin nga SYRI TV.

    QIMI ben leke ti stresohesh. I ke para reklamat e Banaking tek QIMI?

    Po shko o plak bej ndonje xhiro, mos u merr me keto karlliqe.

    Po c’te duhet ty Sorosi e kari ne pidh?!

 2. qija ropt, 30 e kusur vjet e prap te njejtet surrate te babezitur e te pangopur. Nje Enver ra, tre u ngriten. Kot nuk thoshin komunistat.

 3. E kami dhe nje 2% me shum foltorja (se realisht aq ka Meta, te tjerat i blen). Sa tu ket juve perball, Rama thjesht ferkon duart. Nga ana tjeter dhe ju e dini qe nuk fitoni kurr se nuk keni mbeshtetjen as te popullit e as te nderkombetareve. Po i beni dhuraten e rradhes Rames. Lum Rama qe ju ka e mjer ne qe na e bet peshqesh.

 4. Talibanet e SHQUPit kane kaq kohe qe nuk fitojne jo vetem ne Tirane, po ne asnje nga qytetet e medha (perjashto Shkodren)

  1. Shtator 2015, Berisha: Meta i implikuar në çështjen CEZ

   “Një dëshmi tjetër vjen nga ish administratori i CEZ se Ilir Meta si Ministër i Jashtëm e ka takuar në Pragë dhe ka negociuar me Hajsek për Kastriot Ismailajn, duke shfrytëzuar kështu postin zyrtar dhe mashtruar për interesin e xhepit të tij. Deklaroj këtu me përgjegjësi të plotë se Ilir Meta si Ministër i Jashtëm nuk ka pasur tagër për të negociuar me CEZ për asnjë lloj problemi. I bëj thirrje Prokurorit të Përgjithshëm të nise hetimin e menjëhershëm për Ilir Metën për këtë aferë korrupsioni ndërkombëtar. Ju bëj thirrje qytetarëve shqiptarë të mos pajtohen kurrë me qëndrimin e oligarkëve Rama-Meta që duan me imunitet të bllokojnë drejtësinë”.

   (Mars 2015) Berisha: Meta i akuzuar për vrasjen e dy deputetëve

   “Të protestojmë kundër Ilir Metës, të akuzuarit me zë dhe figurë si porositës i vrasjes së dy deputetëve dhe që nuk jep dorëheqjen për t’i hapur rrugën hetimit. Pasnesër në ora 11:00 të gjithë në sheshin “Skënderbeu” nën moton: të hedhim, të hedhim murin e krimit! T’i hedhim, t’i hedhim qelbësirat!”.

   (Mars 2015) Berisha: Meta kokë e qelbur

   “Mund të flasësh gjithë ditën për krimin dhe lidhjet tuaja me krimin. Je kokë e qelbur! Ajo kokë e qelbur që qëndron në krye të parlamentit, po kundërmon sot jo vetëm në Shqipëri, por në Evropë dhe në botë. Kjo alibi që kërkon, është e turpshme. Dorëheqjen e parë e dhe për bllokun e Monikës! Tani jep dorëheqjen e dytë! Për 700 mijë euro dhe dorëheqjen herën e parë”.

   (Mars 2015) Berisha: Meta lidhje me krimin

   “Pa diskutim që lidhjet e krimit i konsideron forcën tënde, por unë edhe një herë të them: “Jep dorëheqjen!”. Jepi mundësi drejtësisë të të hetojë! Të pranosh me gjakftohtësi konkluzionet e saj. Mos ndëshko rendin! Ajo kokë e qelbur që qëndron në krye të parlamentit, po kundërmon sot jo vetëm në Shqipëri, por në Evropë dhe në botë. Mos mendo ti se do ta kalosh këtë gjë që i bëre vendit duke e shitur Tom Doshin nga një parti te një tjetër. Mos mendo ti se do ta kalosh këtë që i bërë vendit duke kaluar nga një alibi në një tjetër. Mos mendo ti se do ta kalosh këtë gjë, duke i zëvendësuar prokurorinë dhe gjykatat e vendit me Saimir Shullazin. Je gabim! Po merr mbi vete përgjegjësi gjithnjë e më të tmerrshme”.

   (Gusht 2001) Berisha: Mbi Metën rëndojnë dy varre

   “Mbi Ilir Metën dhe bashkëshorten e tij, rëndojnë dy varre dhe dy krime të fshehura pas Malit të Dajtit. Nuk do të jetë e largët dita kur Ilir Meta do ta mbylli jetën e tij pas hekurave të burgjeve.

   (Gusht 2001) Akuza për trafik femrash

   “Për PD-në, Ilir Meta është njeriu që përfaqëson klanin më të rrezikshëm të trafiqeve në Shqipëri, të trafikut të drogës, të trafikut të fëmijëve dhe të trafikut të vajzave të mitura. Në historinë e vendit ky mbeti njeriu që me bandat e tij ngjiti Shqipërinë në krye të listës së vendeve të planetit në trafiqet e skllevërve të seksit, të fëmijëve, të drogës dhe të armëve. Ai është vrasësi dhe terroristi i opozitës, është njeriu që urdhëroi hedhjen e granatave mbi gjimnazistët në Tropojë.. Meta përfaqëson vrasësin e vërtetë të fjalës së lirë, është simbol i injorancës njerëzore, i tmerrit nga fjala e lirë”.

   (Shtator 2001) Berisha akuza Metës për vjedhje

   “Me 26 miliard lekë blerje direkte apo me kuotim , domethënë nga kompanitë që do ti, dhe jo nga ata që shesin me lirë energjinë. U ble energji sa mund të blihet me 18 miliard lekë me tender të hapur. Blerjet e drejtpërdrejta dhe ato me kuotim rezultojnë mbi 20% më të shtrenjta sesa çmimi mesatar i tregut të lirë të energjisë. Mirë do të jetë që zoti Meta t’i nxjerrë pak “Rrapushët” e tij dhe unë ekspertët e mij edhe të bëjmë transparencën e këtyre vendimeve para shqiptarëve. Unë i kam, nuk pretendoj të jenë të gjitha vendimet, por besoj se janë 95% e vendimeve të firmosura prej tij”.

   (Dhjetor 2001) Berisha: Meta uzurpator, juntist

   “Partia Demokratike do t’i japë përgjigjen që meriton Ilir Metës. Uzurpator, juntist, largohu nga qeveria, sepse do të jenë forcat e bashkuara të opozitës dhe shqiptarët, që do të rezervojnë ty vendin që meriton çdo dhunues i lirisë së tyre. Je më i paligjshmi i të paligjshmëve që ka pasur Shqipëria deri më sot. Zotimi ynë është, ne do të largojmë.

   “Ju nuk e dini. Ka ndodhur e njëjta gjë si me floririn. Dhimitraq Rafti ka kthyer paratë nga Banka e Pireut të Greqisë dhe “lavatriçja Meta” ia ka pranuar ato, pasi i ka marrë nja 200 mijë. A doni dokumente të tjera?”.

   (Korrik 2000) Bëmat e Metës

   “As me 30 ditë nuk përshkruhen bëmat dhe gjëmat tuaja. Unë detyrohem tani të ftoj shtypin që të bëj konferencë shtypi jashtë”.

   (Korrik 2000) Vjedhja e thesarit të shtetit

   “Ai e mori si çdo qeveri tjetër pasurinë për të vazhduar luftën, kurse ju vodhët thesarin, jo në vitin 1941, jo më 1939, por vodhët thesarin më 1999. Në dhjetor të vitit 1999 ju festuat Vitin e Ri duke u vjedhur thesarin shqiptarëve. Është e thjeshtë t’u thuash shqiptarëve se Leka Zogu mori thesarin, po edhe qeveria juaj e mori thesarin, dhe e mori atë më 28.12.1999, dhe e mori atë të tërin nga data 28 dhjetor deri në datën 22 prill”.

   “Ti Ilir Meta, do të më falni për shprehjen, që të kapin banditët në mal të Dajtit pa pantallona, ti Ilir Meta, që më 14 Shtator mbushe poturet, ti Ilir Meta, që herë flet si pulë, kurse gjetiu tund vithet si gjel mbi pe. Ti je ai që do të thuash më 2 Tetor, “mbathja Fatos se prapa të vjen Meta”.

   (Shtator, 2000) Berisha akuzon Metën për sulm terrorist

   “Unë jam sot këtu për të denoncuar kryeministrin Meta si organizator ndaj aktit terrorist ndaj numrit dy të Parlamentit Shqiptar. Kryeministri Meta bën mirë të zbardhë aferat e tij personale me guroren pirate, bën mirë të heqë dorë nga aktet terroriste dhe shumë shpejt ai mund të marrë përgjigjen të cilën ai e përmendi kosin, por do t’i fryjë qullit”.

   (Nëntor 2000) Vjedhje votash

   “Dënoj si autorë kryesor të kësaj masakre Kryeministrin terrorist Ilir Meta i cili dhunoi votën e gjysmë milioni shqiptarëve, feston ditën e flamurit me gjakun e adoleshentëve të Tropojës”.

   (Dhjetor 1999) Akuzat për korrupsion

   “Jeni vendosur në çatinë e botës për sa i përket korrupsionit. Unë nuk i besoj Dritëro Agollit kur thotë të gjithë jemi të përlyer, jam i bindur që në këtë grup parlamentar dhe kudo ka shumë të papërlyer dhe këtu…”.
   Akuzat e Metës ndaj Berishës

 5. Shtator 2015, Berisha: Meta i implikuar në çështjen CEZ

  “Një dëshmi tjetër vjen nga ish administratori i CEZ se Ilir Meta si Ministër i Jashtëm e ka takuar në Pragë dhe ka negociuar me Hajsek për Kastriot Ismailajn, duke shfrytëzuar kështu postin zyrtar dhe mashtruar për interesin e xhepit të tij. Deklaroj këtu me përgjegjësi të plotë se Ilir Meta si Ministër i Jashtëm nuk ka pasur tagër për të negociuar me CEZ për asnjë lloj problemi. I bëj thirrje Prokurorit të Përgjithshëm të nise hetimin e menjëhershëm për Ilir Metën për këtë aferë korrupsioni ndërkombëtar. Ju bëj thirrje qytetarëve shqiptarë të mos pajtohen kurrë me qëndrimin e oligarkëve Rama-Meta që duan me imunitet të bllokojnë drejtësinë”.

  (Mars 2015) Berisha: Meta i akuzuar për vrasjen e dy deputetëve

  “Të protestojmë kundër Ilir Metës, të akuzuarit me zë dhe figurë si porositës i vrasjes së dy deputetëve dhe që nuk jep dorëheqjen për t’i hapur rrugën hetimit. Pasnesër në ora 11:00 të gjithë në sheshin “Skënderbeu” nën moton: të hedhim, të hedhim murin e krimit! T’i hedhim, t’i hedhim qelbësirat!”.

  (Mars 2015) Berisha: Meta kokë e qelbur

  “Mund të flasësh gjithë ditën për krimin dhe lidhjet tuaja me krimin. Je kokë e qelbur! Ajo kokë e qelbur që qëndron në krye të parlamentit, po kundërmon sot jo vetëm në Shqipëri, por në Evropë dhe në botë. Kjo alibi që kërkon, është e turpshme. Dorëheqjen e parë e dhe për bllokun e Monikës! Tani jep dorëheqjen e dytë! Për 700 mijë euro dhe dorëheqjen herën e parë”.

  (Mars 2015) Berisha: Meta lidhje me krimin

  “Pa diskutim që lidhjet e krimit i konsideron forcën tënde, por unë edhe një herë të them: “Jep dorëheqjen!”. Jepi mundësi drejtësisë të të hetojë! Të pranosh me gjakftohtësi konkluzionet e saj. Mos ndëshko rendin! Ajo kokë e qelbur që qëndron në krye të parlamentit, po kundërmon sot jo vetëm në Shqipëri, por në Evropë dhe në botë. Mos mendo ti se do ta kalosh këtë gjë që i bëre vendit duke e shitur Tom Doshin nga një parti te një tjetër. Mos mendo ti se do ta kalosh këtë që i bërë vendit duke kaluar nga një alibi në një tjetër. Mos mendo ti se do ta kalosh këtë gjë, duke i zëvendësuar prokurorinë dhe gjykatat e vendit me Saimir Shullazin. Je gabim! Po merr mbi vete përgjegjësi gjithnjë e më të tmerrshme”.

  (Gusht 2001) Berisha: Mbi Metën rëndojnë dy varre

  “Mbi Ilir Metën dhe bashkëshorten e tij, rëndojnë dy varre dhe dy krime të fshehura pas Malit të Dajtit. Nuk do të jetë e largët dita kur Ilir Meta do ta mbylli jetën e tij pas hekurave të burgjeve.

  (Gusht 2001) Akuza për trafik femrash

  “Për PD-në, Ilir Meta është njeriu që përfaqëson klanin më të rrezikshëm të trafiqeve në Shqipëri, të trafikut të drogës, të trafikut të fëmijëve dhe të trafikut të vajzave të mitura. Në historinë e vendit ky mbeti njeriu që me bandat e tij ngjiti Shqipërinë në krye të listës së vendeve të planetit në trafiqet e skllevërve të seksit, të fëmijëve, të drogës dhe të armëve. Ai është vrasësi dhe terroristi i opozitës, është njeriu që urdhëroi hedhjen e granatave mbi gjimnazistët në Tropojë.. Meta përfaqëson vrasësin e vërtetë të fjalës së lirë, është simbol i injorancës njerëzore, i tmerrit nga fjala e lirë”.

  (Shtator 2001) Berisha akuza Metës për vjedhje

  “Me 26 miliard lekë blerje direkte apo me kuotim , domethënë nga kompanitë që do ti, dhe jo nga ata që shesin me lirë energjinë. U ble energji sa mund të blihet me 18 miliard lekë me tender të hapur. Blerjet e drejtpërdrejta dhe ato me kuotim rezultojnë mbi 20% më të shtrenjta sesa çmimi mesatar i tregut të lirë të energjisë. Mirë do të jetë që zoti Meta t’i nxjerrë pak “Rrapushët” e tij dhe unë ekspertët e mij edhe të bëjmë transparencën e këtyre vendimeve para shqiptarëve. Unë i kam, nuk pretendoj të jenë të gjitha vendimet, por besoj se janë 95% e vendimeve të firmosura prej tij”.

  (Dhjetor 2001) Berisha: Meta uzurpator, juntist

  “Partia Demokratike do t’i japë përgjigjen që meriton Ilir Metës. Uzurpator, juntist, largohu nga qeveria, sepse do të jenë forcat e bashkuara të opozitës dhe shqiptarët, që do të rezervojnë ty vendin që meriton çdo dhunues i lirisë së tyre. Je më i paligjshmi i të paligjshmëve që ka pasur Shqipëria deri më sot. Zotimi ynë është, ne do të largojmë.

  “Ju nuk e dini. Ka ndodhur e njëjta gjë si me floririn. Dhimitraq Rafti ka kthyer paratë nga Banka e Pireut të Greqisë dhe “lavatriçja Meta” ia ka pranuar ato, pasi i ka marrë nja 200 mijë. A doni dokumente të tjera?”.

  (Korrik 2000) Bëmat e Metës

  “As me 30 ditë nuk përshkruhen bëmat dhe gjëmat tuaja. Unë detyrohem tani të ftoj shtypin që të bëj konferencë shtypi jashtë”.

  (Korrik 2000) Vjedhja e thesarit të shtetit

  “Ai e mori si çdo qeveri tjetër pasurinë për të vazhduar luftën, kurse ju vodhët thesarin, jo në vitin 1941, jo më 1939, por vodhët thesarin më 1999. Në dhjetor të vitit 1999 ju festuat Vitin e Ri duke u vjedhur thesarin shqiptarëve. Është e thjeshtë t’u thuash shqiptarëve se Leka Zogu mori thesarin, po edhe qeveria juaj e mori thesarin, dhe e mori atë më 28.12.1999, dhe e mori atë të tërin nga data 28 dhjetor deri në datën 22 prill”.

  “Ti Ilir Meta, do të më falni për shprehjen, që të kapin banditët në mal të Dajtit pa pantallona, ti Ilir Meta, që më 14 Shtator mbushe poturet, ti Ilir Meta, që herë flet si pulë, kurse gjetiu tund vithet si gjel mbi pe. Ti je ai që do të thuash më 2 Tetor, “mbathja Fatos se prapa të vjen Meta”.

  (Shtator, 2000) Berisha akuzon Metën për sulm terrorist

  “Unë jam sot këtu për të denoncuar kryeministrin Meta si organizator ndaj aktit terrorist ndaj numrit dy të Parlamentit Shqiptar. Kryeministri Meta bën mirë të zbardhë aferat e tij personale me guroren pirate, bën mirë të heqë dorë nga aktet terroriste dhe shumë shpejt ai mund të marrë përgjigjen të cilën ai e përmendi kosin, por do t’i fryjë qullit”.

  (Nëntor 2000) Vjedhje votash

  “Dënoj si autorë kryesor të kësaj masakre Kryeministrin terrorist Ilir Meta i cili dhunoi votën e gjysmë milioni shqiptarëve, feston ditën e flamurit me gjakun e adoleshentëve të Tropojës”.

  (Dhjetor 1999) Akuzat për korrupsion

  “Jeni vendosur në çatinë e botës për sa i përket korrupsionit. Unë nuk i besoj Dritëro Agollit kur thotë të gjithë jemi të përlyer, jam i bindur që në këtë grup parlamentar dhe kudo ka shumë të papërlyer dhe këtu…”.
  Akuzat e Metës ndaj Berishës

 6. @Bossman

  Ju PD-istet keni marr rolin e Pasivit. Neve te Rilindjes na mbeti me qene Aktive.

  Rrjedhimisht karin tone ne bythen tuaj e fusim ne.

  Kemi 10 vjete qe po jua fusim e ju prape nuk po ngopeni!

  Nje grykesi e tille nga ana juaj per kar Rilindjeje eshte vertete mbreselenese

  1. Qe veliaj eshte skuth dhe kokrra bythqirit as diskutohet. Po edhe te votosh per liken dhe salen mooooo qija robt 🤮

 7. Keto nuk jane me zgjedhje administrative, keto do te jene lufte per jete a vdekje; midis MAFIES SOROS dhe SHQIPTAREVE, midis NDAGRETES dhe SHQIPTAREVE, midis BANDES ne PUSHTET dhe SHQIPTAREVE, midis FASHIZMIT me te ZI (keta bastarde, nuk jane as socialist, as komunist, nuk jane as te majte dhe as te djathte, as burra dhe as gra, jane krijesat me te ndyra mbi dhe, jane lgbt, jashteqitja e races njerezore) dhe SHQIPTAREVE, midis PUSHTUESVE dhe SHQIPTAREVE, midis DIKTATURES PERFIDE dhe SHQIPTAREVE, midis VDEKJES dhe JETES, KAQ!

 8. Firmosën paktin, Meta në 2000: Berisha kapobandë, kundër NATO-s, “vrau” 200 policë, futi në vëllavrasje Tropojën e…30 akuzat e Doktorit!,populli alias stalin e shpellkar,shko mbaji shishen se do shurrojne spiunet salih metaj

 9. keta dy katunare bythqire (Berisha-Meta) jane dy letra te djegura qe askush nuk merret me ta ,vetem nje tufe shpellaresh te droguar ,hajdute dhe kriminele ,Keta i rruajne keret Erjon Velise dhe PS

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *