• |
ide | kryesore

PD: “Ballkani i Hapur” u arkivua përfundimisht në të shkuarën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Partia Demokratike ka përshëndetur marrëveshjet e firmosura një ditë më parë në Samitin e Berlinit për vendet e Ballkanit, duke shprehur plotësisht mbështetje për këtë proces.


Me anë të një deklaratë, Partia Demokratike thekson se vetëm një Ballkan i shteteve të barabarta është një rajon që ecën drejt Bashkimit Europian.


Këto arritje të procesit të Berlinit thekson PD kanë arkivuar përfundimisht projektin e “Ballkanit të Hapur”, mbështetur nga rusët dhe multimiliarderi George Soros.

“Këto arritje të procesit gjithëpërfshirës të Berlinit, arkivojnë përfundimisht në të shkuarën, projektin përçarës antishqiptar Serbo-Rus të “Ballkanit të Hapur” apo aleancës trilaterale Beograd – Tiranë – Shkup të serbomadhit Vuçiç të mbështetur fuqimisht nga rusët dhe multimiliarderi George Soros”, thuhet në reagim.

Deklaratë e Partisë Demokratike

Vetëm një Ballkan i shteteve të barabarta është një gadishull që shikon dhe ecën drejt të ardhmes!

Partia Demokratike përshëndet Samitin e djeshëm të Berlinit dhe rezultatet e tij.

Me marrëveshjet e firmosura për lëvizjen e lirë me letërnjoftime, njohjen e diplomave dhe njohjen e kualifikimeve për disa profesione Ballkani është bërë më i lirë, më i barabartë dhe më i drejtë.

Vetëm një Ballkan i shteteve të barabarta është një rajon që ecën drejt Bashkimit Europian drejt së ardhmes.

Në këtë kontekst, marrëveshjet e djeshme për lëvizjen e lirë me letërnjoftime, njohjen e diplomave si dhe kualifikimeve shkencore, janë akte me rëndësi që prekin direkt liritë e qytetarëve, bashkëpunimin midis shteteve dhe popujve të rajonit dhe përbëjnë një arritje thelbësore për qytetarët dhe anëtarët e pakicave kombëtare.

Këto arritje të procesit gjithëpërfshirës të Berlinit, arkivojnë përfundimisht në të shkuarën, projektin përçarës antishqiptar Serbo-Rus të “Ballkanit të Hapur” apo aleancës trilaterale Beograd – Tiranë – Shkup të serbomadhit Vuçiç të mbështetur fuqimisht nga rusët dhe multimiliarderi George Soros.

Partia Demokratike përshëndet rezultatin dhe suksesin e këtij Samiti dhe deklaron se mbetet e vendosur të mbështesë plotësisht procesin e Berlinit.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.