• |
ide | kryesore

Sean Penn i jep çmimin e tij Oskar presidentit ukrainas

-Instant, Paparazzi, Slider
oscar


Sean Penn është kthyer në Ukrainë dhe këtë herë me një dhuratë simbolike që shpreson se do të rrisë moralin në luftën e vendit kundër Rusisë.

Gjatë një takimi me presidentin Volodymyr Zelensky në kryeqytetin e Kievit, Penn i dhuroi  një nga Oscars e tij. “Është thjesht një gjë simbolike. Por nëse e di që është këtu, atëherë do të ndihem  mjaftueshëm i fortë për luftimet ,” i tha Penn Zelenskyy gjatë vizitës së tij. “Kur të fitoni, kthejeni atë në Malibu, sepse do të ndihem shumë  mirë duke ditur se ka një pjesë timen këtu.Ka tre vende në botë ku do të jetë e gjithë krenaria e jetës sime. Vendi ku ka lindur vajza ime. Vendi ku ka lindur djali im dhe kjo”.

Në këmbim, Zelensky nderoi aktorin me Urdhrin e Meritës së Ukrainës , duke thënë “Nuk është nga unë, është nga Ukraina”. Ndërsa Penn solli Oscar-in e tij si një simbol të mirëbesimit, ai më parë u zotua se do të shkatërronte statujën nëse Akademia nuk e ftonte presidentin e Ukrainës të paraqitej në Oscars 2022.

“Nuk ka asgjë më të madhe që mund të bëjë Oscar se sa t’i japë mundësinë për të folur me të gjithë ne,” deklaroi Sean. “Ky është një njeri që kupton filmat. Ai ka pasur karrierë shumë të gjatë dhe të suksesshme në këtë”.

Edhe pse Zelensky nuk u shfaq në Oscars, ai iu drejtua botës në çmimet GRAMMY 2022. Presidenti u shfaq përmes një mesazhi të regjistruar paraprakisht  duke prezantuar një performancë nga John Legend. “Lufta nuk na lejon të zgjedhim se kush do të mbijetojë.” tha Zelensky në atë kohë. “Muzikantët tanë veshin parzmore në vend të kostumeve. Ata u këndojnë të plagosurve në spitale. Edhe atyre që nuk mund t’i dëgjojnë. Por muzika gjithsesi do të shpërthejë.”/Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *