• |
ide | kryesore

Kriza energjetike, Rama nga Shkupi: Duhet të jemi më kërkues ndaj BE-së

-Instant, Lajme, Të fundit
edi rama, shkup, kriza energjetike

Kryeministri Edi Rama ka folur për krizën energjetike në mbledhjen e përbashkët që po mbahet me qeverinë e Maqedonisë së Veriut. Rama tha se duhet të jenë më kërkues kundrejt Bashkimit Europian sa i takon mbështetjes për krizën energjetike. Kryeministri theksoi se fondet e alokuara nga BE për Ballkanin janë pjesë e fondit të përvitshëm të IPA.


“Në takohemi edhe në një kontekst tjetër në aspektin e përpjekjeve tona të përbashkëta për t’u bërë pjesë e BE. Më në fund e kemi kapërcyer hendekun mes të qenurit gati për t’i hapur negociatat dhe refuzimit të vazhdueshëm nga BE. Sot të dyja vendet tona kanë hedhur në hap shumë të madh përpara. Më 6 dhjetor do të mbahet në Tiranë samiti i BE me Ballkanin Perëndimor. Ne do të jemi aty së bashku me sfidat tona që janë gjithnjë e më të njëjta me ato të vendeve të tjera.


Është koha për të projektuar të ardhmen përtej luftës…Duke kërkuar nga BE që të na përfshijë gjithnjë e më shumë në përpjekjen e organizuar për të përballur goditjen e madhe të rritjes së çmimeve. Por edhe inflacionit. Por edhe për të ndërtuar një plan të përbashkët që të na japë mundësi të shohim përtej kësaj faze. Të vështirë të zymtë, por jo të pambarimtë. Skemi nevojë të presim fundin e luftës për të projektuar.”


22 Comments

  1. Po komentojnë byth shkërdhymit dhe kurvat laviret patronazhiste të sektit koperativiste për kriminelin hajdutin Edi derrr droga

  2. Ne duhet te jemi me kerkues por edhe be duhet qe te na mbeshtesi per kete krize energjetike sepse ne si vend i vogel nuk kemi force ta kalojme pa mbeshtetje

  3. Te jemi me kembe ne toke dhe te bejme cmos per te arritur ne nje zgjidhje sa me te mire ne kete situate qe ndodhemu

  4. A ka gje me te mire sesa te kemi dhe mbeshtetjen e vendeve te tjera dhe sigurisht te BE per te kaluar kete krize energjetike

  5. ta lëmë non gratën të vazhdojë këngën e vet përçarëse në vetmi, sepse ashtu si liria ka emra dhe mban ato të udhëhqjes çlirimtare të Kosovës edhe tradhëtia ka emër.

    Dhe mban atë të Sali Berishës.Vende bosh ne primaret e foltores salihu ofron 5000€ vraponi shpellkare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.