• |
ide | kryesore

Xi Jinping: Takimi me Biden ka tërhequr vëmendjen e të gjithë botës

-Instant, Lajme, Planet

Udhëheqësi kinez Xi Jinping tha se bota po i kushton vëmendje takimit të lartë mes tij dhe presidentit amerikan Biden, shkruan CNN.


“Aktualisht marrëdhënia Kinë-SHBA është në një situatë të tillë që e gjithë vëmendja e botës është tek ne,” tha presidenti kinez. “Si udhëheqës të dy vendeve kryesore, ne duhet të përcaktojmë kursin e duhur për marrëdhëniet e SHBA-së me Kinën.


Ne duhet të gjejmë drejtimin e duhur për marrëdhëniet dypalëshe për të ecur përpara dhe ta forcojmë marrëdhënien”, shtoi ai, duke folur përmes një përkthyesi.

“Bota pret që Kina dhe Shtetet e Bashkuara të trajtojnë siç duhet marrëdhëniet mes vendeve.”

Takimi ynë ka tërhequr vëmendjen e botës, kështu që ne duhet të punojmë me të gjitha vendet për të sjellë më shumë shpresë për paqen botërore dhe besim më të madh në stabilitetin global”, tha udhëheqësi kinez.

Xi tha se ishte i gatshëm të kishte një bisedë “të sinqertë dhe të thellë” të pikëpamjeve me Biden për çështjet me rëndësi strategjike në marrëdhëniet Kinë-SHBA dhe për çështjet kryesore globale dhe rajonale.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *