• |
ide | kryesore

Armët hipersonike/ SHBA shton përpjekjet, pranon avantazhin e Rusisë dhe Kinës

-Instant, Arkiva, Planet
SHBA

Admirali i lartë i Marinës së SHBA-së, është shprehur se Kina dhe Rusia po shtyjnë vendin e tij për zhvillimin e armëve hipersonike. Ndërkohë, Pentagoni kërkon të rrisë ritmin e testimit dhe kërkimit. Zëvendësadmirali Johnny Wolfe, drejtor i programit të Sistemeve Strategjike të Marinës, u shpreh se: Deri kohët e fundit, nuk ka pasur një shtysë të vërtetë që ne ta marrim atë teknologji dhe ta vendosim atë në një sistem armësh. Nevoja nuk ishte aty. Nevoja është tani atje, kjo është arsyeja pse ne kemi një ndjenjë urgjence për të arritur pas kësaj.


Wolfe, duke folur për CNN është shprehur se ushtria kreu dy testime raketash për të mbledhur të dhëna për zhvillimin hipersonik, dhe pranoi faktin se Kina dhe Rusia kanë zhvilluar armë që SHBA-ja nuk i ka.


Rusia ka vendosur raketat e saj hipersonike Kinzhal të Ukrainës, duke shënuar herën e parë që armë të tilla janë përdorur në luftë. Dhe gjatë një testi vitin e kaluar, një raketë hipersonike kineze fluturoi nëpër botë përpara se të godiste objektivin e saj.

“Kina dhe Rusia janë drejtuesit”, tha Wolfe.

Armët hipersonike udhëtojnë me shpejtësi afërsisht 4000 milje në orë, duke i bërë ato të vështira për t’u zbuluar dhe përgjuar në kohë. Raketat gjithashtu mund të manovrojnë dhe ndryshojnë lartësinë, duke i lejuar ata të shmangin sistemet aktuale të mbrojtjes raketore.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.