• |
ide | kryesore

Berisha: Edi Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës vazhdimisht

-Instant, Lajme, Të fundit

Ndërsa po mbahet Kuvendi i përbashkët Shqipëri-Kosovë në kuadër të 110 vjetorit të Pavarësisë, Sali Berisha ka dhënë një prononcim. Teksa iu ka uruar shqiptarëve festën, lideri demokrat nuk ka kursyer akuzat ndaj kryeministrit teksa tha se “ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme”.


“Ju uroj shqiptarëve sot, gëzuar përvjetorin e pavarësisë, shpreh dhe përulem me nderimin më të madh përpara Ismail Qemalit, Ibrahim Rugovës dhe burrave të mëdhenj të botës që bënë të pamundurën që Shqipëria dhe Kosovës të jenë dy vende të pavarura.


Një nderim i veçantë u përket atyre që derdhën gjak që sakrifikuan për lirinë dhe jetën që të jemi të pavarur. Asnjë komb nuk ka sakrifikuar për liri më shumë se shqiptarët. Nën udhëheqjen e komandantit Adem Jashari, shqiptarët kryen luftën e fundit në Europë dhe Kosova falë ndërhyrjes së NATO-s u bë e lirë.

Por, sot nuk mund të mos ndalem të theksoj se aktualisht, në platformën e këtij parlamenti, po flet njëri nga dy armiqtë kryesorë të qenies së shqiptarëve që nga themelimi deri më sot, një nga armiqtë më kryesorë të Kosovës, njeriu i njohur botërisht si avokati më i shpifur i padronit të tij, Alekandër Vuçiç, njeriu që në vend që të bëjë avokatinë e Kosovës, të mbrojë interesat legjitime të saj, kalon nga samiti në samit duke lobuar për Vuçiçin dhe Rusinë e vogël në zemër të Ballkanit, Serbinë.

Edi Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme. Ai u përpoq të zhbëjë arritjet e saj, përfshirë këtu edhe skenarët për ndarjen e saj me Aleksandër Vuçiç. Për të justifikuar vasalitetin ndaj Vuçiçit, ai kërcënon me luftën e Vuçiçit. Në të gjithë këto qëndrime, ai rezulton të jetë një antishqiptar i rrezikshëm për kombin shqiptar.”, tha Berisha.


11 Comments

  1. Ti salih metaj kebere ate qe nuk e ka bere asnje politikan shqiptar ke shitur per llogari tenden naften per te mbajtur gjalle makinerine e gjakut qe serbet vellezerit tuaj beni me popullaten e pa mbrojtur kosovare ti salih kriminel ke vrare gazetare kosovar ke burgosur veprimtare kosovare ty more qeni salih rugova nuk te foli deri diten qe mbylli syte,kosova nuk ndihmohet me fjale boshe qe ke thene ti ne keto 32 vjet,prandaj dhe ti more spiun dole nga kuvendi e kupton ti qe nuk ke vend ne ate salle,shporru salih karaxhic berisha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.