• |
ide | kryesore

Eksperti jep alarmin: Ndryshoni fjalëkalimet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Për profesorin e kriminologjisë Ervin Karamuço që nga shtatori i këtij viti ka pasur një sulm masiv nga krimi kibernetik rus ku janë hakeruar rreth 50 milionë fjalëkalime, sidomos të PayPalit, dhe në lidhje me këtë nuk ka pasur asnjë reagim nga autoritetet shqiptare.


I ftuar në një bisedë në studion e ABC Live, Karamuço u sugjeroi përdoruesve shqiptarë që të ndërrojnë fjalëkalimet. Sipas tij kjo gjë nuk është diskutuar fare në Shqipëri, ndërkohë që risku është konkret dhe duhet një strategji e mirëfilltë.


‘Ato që janë marrë nga ana e hakersave, dhe kjo ka dëme katastrofale, disa mund të jenë infektuar, sepse ata nuk targetojnë vetëm individë të zakonshëm’, tha profesori i kriminologjisë Karamuço.

Disa nga këto të dhëna rrezikojnë që të shiten në ‘darkweb’. Sipas tij jemi një target, jemi një shenjestër e vazhdueshme për hakersat, sidomos ata iranianë.


6 Comments

 1. Po o mjeshter po, pirdh pirdh se lerohesh.
  Ketu jane bere te gjithe specialista per gjithcka, flasin me kopetence dhe per gjera qe nuk ia kane idene.
  Ka kohe qe PayPal e ka bere te detyrueshem 2-Step Verification, pra vetem me passwordin ti nuk ben dot asgje.

 2. Këta tipa të sëmurë mendërisht, i shtyn urrejtja e tyre që të mendojë me mllef për prishjen e këtij gëzimi mbarë-shoqëror.

  Ata këtë natyrë e kanë pasion patologjik.

  Vërtetësisht, këta nuk e arrijnë dot këtë qëllim absurd, por, duke menduar në lajthim se ua kanë prishur festën bashkëkombasave, këtyre iu lehtësohet mllefi i tyre skizofrenik. Sepse, si rregull, këta tipa janë skizofrenë.

 3. Pra nga “karin’pidh123$$$” po e bej “pidhin’byth&69$$$”

  U kry!

  Thanx Eksperto. Je njish!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.