• |
ide | kryesore

Tronditet Athina, tërmet me magnitudë 5 ballë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Tërmet

Një tërmet prej 5 Rihter ka ndodhur mbrëmjen e së martës në Evia, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit të Athinës.


Thellësia fokale e tij është 8.9 km, dhe epiqendra është e njëjta pikë ku u regjistrua tërmeti i mëngjesit, 6 km në juglindje të Zaraki-t në Evia jugore.


“Kjo zonë për shumë vite, edhe para rregullimit të fundit të tërmeteve, konsiderohej si një nga më të sigurtat në Greqi. Edhe pse ka pasur një rishikim të rregullores antisizmike në këtë zonë, asnjëherë nuk është konsideruar se ka pasur ndonjë rrezik dhe arsyeja është sepse nuk kishte prodhuar kurrë ndonjë tërmet shkatërrues, ndonjë ngjarje të madhe sizmike”, tha profesori i sizmologjisë dhe zv.drejtor. i Gjeodinamikës për protothema.gr.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.