• |
ide | kryesore

Goditi Berishën me grusht, zbardhet dëshmia e 31-vjeçarit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


“Do të flas në një moment të dytë, sepse nuk jam mirë nga gjendja shëndetësorë”, kështu ka deklaruar Gert Shehu, 31-vjeçari i cili dhunoi me grusht Sali Berishën, ditën e djeshme gjatë protestës.

Gazetarja e News24, Klodiana Lala ka dhënë detaje për ngjarjen e një ditë më parë, ndërsa thotë se mjekët e Spitalit të Traumës i kanë konfirmuar se nga goditjet Shehu ka pasuar një krisje në hundë dhe nuk ka rrezik për jetën. 31-vjecari po mbahet nën vëzhgimin e mjekëve, ndërsa theksoi se “ajo që dihet paraprakisht është se prokurori i çështjes ka ngritur dy akuza, goditje për shkak të detyrës dhe të plagosjes së lehtë”.

Lala u shpreh se paraprakisht gjasat janë që masa për Gert Shehun pritet të jetë ajo e arrestit me burg.

“Për cilën arsye është goditur Berisha dhe a ka pasur persona të tjerë që e kanë shtyrë, sepse deri tani është parë vetëm akti dhe janë ngritur dyshime dhe si nuk ishte pikasur nga forcat e policisë, në një kohë kur siguria ishte në nivelet më të larta. Në këtë kuptim do ketë edhe një hetim, por policia ende nuk e ka të qartë motivin”, theksoi Lala.

Pavarësisht akuzave politike, gazetarja tha se është Prokuroria ajo që do të dalë me përfundim, por theksoi se mund të mbyllen e hetimet por pa dalë me një përfundim.

Sa i takon raportit mjekësor, Lala u shpreh se ai raport që qarkulloi ditën e djeshme nuk është marrë në formën e kërkuar ligjore.

“Një raport mjekësor që është shpërndarë ditën e djeshme në media nuk është marrë në formën e kërkuar ligjore, që të përcaktohet nëse Gerti Shehu ka ose jo probleme të karakterit mendor apo vuan nga probleme të kësaj natyre. Do të jenë ekspertët që do caktohen nga prokurori i çështjes, Dritan Nushi krahas ekspertizës mjeko ligjore për të përcaktuar se dëmtimet që ai ka pësuar gjatë goditjes, do të jetë edhe një akt tjetër që do të kryhet nga një grup ekspertësh për të përcaktuar gjendjen e tij mendore. Dhe do të jenë ekspertë të fushave të ndryshëm që do ta kryejnë këtë akt brenda afateve.

Sipas policisë ai dokument është shpërndarë nga familjarët e personit që kreu dhunën. Parë në këtë këndvështrim nuk ka asnjë fuqi ligjore dhe duke mos ditur mënyrën si është lëshuar ky dokument, policia dhe prokuroria e kanë marrë me dyshim. Edhe mjeku do të thirret dhe është bërë gati një fletë thirrje për të dhënë shpjegime, po ashtu prokuroria do të sekuestrojë të gjithë regjistrat e Gerti Shehut dhe do të shihen të gjitha rekomandimet. Nëse mbetet vetëm ky raport, atëherë nuk ka vlerë ligjore”, shpjegoi Lala./ BW


13 Comments

  1. Deshmine e miratoi fuga para se te dilte shtyp.
   Halli jot eshte keqqeverisja, por s eshte e thene, mund edhe ta kete fajin saliu. Debilizimi ska kufi as moshe as gjini

 1. Boll i ka gjujt Berisha te tjereve me grushta. Ta provoje edhe vete njehere se nuk u bo qameti. Paskal Milo e di vet sec hoqi ne 2002 ne Bruksel ku e bon zagaret e Sales per spital ngjarje qe per kohen beri shume buje por qe lapsit i eshte keput maja dhe nuk shkruan dot.

 2. Gert Shehu nuk asht psikopat,ai nuk ka asnji problem mendor.Ai ka kene dhe asht plotesisht i vetedijshem per veprimin e tij.
  Problemi i vetem i tij asht se u perdor nga rrgjimi per te kriju situate problematike dhe ndoshta ndonji reagim ekstrem nga opozita.

 3. ‘Unë veproj me Kanun, Ramën do e kisha vrarë me snajper’- Sali Berisha dhe botëkuptimi i tij real për liderin e opozitës,cecene e shpellkare lexoni se si salih karaxhic berisha ka pranuar me ze e figure qe ai vepron me kanun dhe se do e vriste ramen me snajper,kaq mjafton per ta kuptuar cfare njeriu ka udhehequr kete vend,por fajin per kete e ka shoku i idealit te salihut ramiz alia

  1. E po te na rruash BOLET NE SHPELLAREVE or i paemer 22:13 Ndersa Cecenet leni n’pune te vet.Jane ma te mire se ne allvanoset!

 4. Them se ka probleme mendore perderisa pranoi te behej vegel e pushtetit per te goditur Saliun. Sec kam nje parandjenje qe mund te vrasi veten apo ti ndodhi dicka nga “depresioni: pasi so(pe)cialistet kerkojne te fshijne gjurmet

 5. inskenim i shpellarit Berisha Shume qesharake Ai e di mire qe me votenuk vjen dot kurre ne pushtet se nuk voton njeri per katalet e PeDes dhe kerkon trazira ne Shqiperi sic ka bere dhe here te tjera Dava agjenti serb Nje bythqire qe duhet me te vertet tja qish nonen

  1. Pse ti kari kijton se ketu ka vlere vota?
   Ti i pari e vjedh voten , ti i pari do ta besh 3= 8. Sepse je gjindje pidhrobsh.
   Te qifte gramoz ruci arixhiu.
   Do fitoje arqen arixhi hajmuti i gjirokastres qe te te qi persi motren.
   Se ti dhe te tjere do ta ndihmoni se je autik dhe impotent.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *