• |
ide | kryesore

Scholz: Anëtarësimi i Ballkanit në BE është në interes të Gjermanisë

-Instant, Arkiva, Planet
Scholz


Kancelari gjerman Olaf Shcolz, ka deklaruar se anëtarësimi i Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Europian është në interes të Gjermanisë.

Këto deklarata Scholz i ka bërë para samitit njëditor të BE në Bruksel.

“Është në interesin toën gjerman dhe eruopian që pjesa tjetër e Ballkanit të bëhet pjesë e Bashkimit Europian”, ka thënë ai.

Solz vlerësoi vendimin e ministrave të brendshëm të vendeve anëtare të BE-së për të pranuar Kroacinë në zonën Shengen dhe shtoi se Bullgaria dhe Rumania gjithashtu duhet të lejohen të anëtarësohen.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *