• |
ide | kryesore

Gjermania i bashkohet SHBA-ve, dërgon në Ukrainë sistemin “Patriot”

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Gjermania do t’i bashkohet SHBA-së në furnizimin e një baterie shtesë të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë, pasi kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti amerikan Joe Biden biseduan në telefon.


“Udhëheqësit gjermanë dhe amerikanë shprehën vendosmërinë e tyre të përbashkët për të vazhduar të ofrojnë mbështetjen e nevojshme financiare, humanitare, ushtarake dhe diplomatike për Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.“Shtetet e Bashkuara synojnë të furnizojnë Ukrainën me automjete luftarake të këmbësorisë Bradley dhe Gjermania synon t’i sigurojë Ukrainës automjete luftarake të këmbësorisë Marder. Të dy vendet planifikojnë të trajnojnë forcat ukrainase në sistemet përkatëse. Presidenti Biden dhe kancelari Scholz diskutuan gjithashtu mbështetjen e mëtejshme të kërkesës urgjente të Ukrainës për aftësitë e mbrojtjes ajrore”, thuhej në deklaratë.

Në fund të dhjetorit, Shtetet e Bashkuara njoftuan dhurimin e tyre të një baterie raketore të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë. Gjermania do t’i bashkohet Shteteve të Bashkuara në furnizimin e një baterie shtesë të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë.2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *