• |
ide | kryesore

Video/ Newcastle fiton, sepse rregullorja anulon golin me penallti të Mitrovic: Havertz kthen Chelsea te suksesi

-Instant, Sport, Video
Havertz

Premier League luan të dielën, javën e 20 të kampionatit, që sheh Chelsea të mposhtë Crystal Palace 1-0. Kthehet te fitorja skuadra londineze falë golit të Kai Havertz (64′). Tre pikë edhe për Newcastle që mundi Fulham 1-0 në St James’ Park. Mitrovic pa t’i anullohet një penallti në minutën e 69′, me rregulloren që i jep të drejtë arbitrit. Sidoqoftë, Isak shënoi golin e fitores në minutën e 89′. Tashmë janë pesëmbëdhjetë javë pa humbje për Magpies, që janë -6 nga Arsenal. Chelsea ndërkohë ngrihet në 28 pikë.


CHELSEA – CRYSTAL PALACE 1-0

Fitore e çmuar për Chelsea që mundi 1-0 Crystal Palace dhe u rikthye për të shijuar tre pikët. Eagles nisën fuqishëm me një goditje të rrezikshme të Olise, që gjeti Kepa të vëmendshëm në minutën e 27′. Thiago Silva provoi nga distanca pas gjysmë ore, por Guaita bllokoi pa problem. Në fund të pjesës së parë, Ziyech u ndal nga portieri i miqve, por takimi me golin vetëm sa shtyhet. Në minutën e 64′, në fakt marokeni krosoi në zonë ku ishte i lirë Kai Havertz. Gjermani me kokë shënoi golin e fitores 1-0. Në minutën e 86′, miqtë ishin afër barazimit, por tentativa e Doucoure nga distanca u ndal nga Kepa. Tani Chelsea ngrihet në 28 pikë, duke arritur për momentin Liverpoolin. Ndërsa Crystal Palace mbetet në kuotën e 22 pikëve.


NEWCASTLE – FULHAM 1-0

Ndeshje intensive e plot emocione në St James’ Park, me Newcastle fitues 1-0 ndaj Fulham. Tre pikë që duket se i afrojnë Magpies në luftë për titullin. Në minutën e 5′ ishte Longstaff gati i bëri tifozët të festonin, por një mbrojtës largoi tentativën e tij në vijë. Pjesa e parë ishte një monolog i Magpies, të cilët megjithatë nuk mund të gjejnë rrugën drejt rrjetës. Në fillim të pjesës së dytë, Newcastle ishte ende pranë kalimit në epërsi me Schär. Zvicerani ishte pa fat me goditjen e tij të stampuar në traversën. Në minutën e 67′, VAR i dha Fulham shansin e avantazhit me penallti. Mitrovic rrëshqiti në momentin e goditjes, por topi edhe pse përfundoi në rrjetë, nuk vlente avantazhin. Serbi pa dashje e preku topin dy herë gjatë rrëshqitjes, kështu që goli u anulua. Në minutën e 71′, Aleksandër Isak u rikthye në fushë pas një dëmtimi të gjatë dhe nuk vonoi shumë që stadiumi të shpërthejë. I thjeshtë devijimi në rrjetë për të në minutën e 89, që vlen -6 nga Arsenal dhe ndeshja e pesëmbëdhjetë pa humbje në Premier League. Ndërkohë, humbja e detyron Fulham të qëndrojë në kuotën e 31 pikëve, pas Tottenham.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.