• |
ide | kryesore

Përplasja/ Edhe Alibeaj dorëzon emrat e komisionerëve në KQZ

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
KQZ

Rikthehen debatet brenda Partisë Demokratike. Tashmë projektorët janë drejtuar tek Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) se cilën palë do të njohë për ta përfaqësuar në zgjedhjet lokale të 14 majit.


Pak ditë më parë Sekretari i Përgjithshëm Flamur Noka dorëzoi në KQZ emrat e anëtarëve të dhe sekretarëve të KZAZ-ve. Të njëjtën gjë bëri këtë të diel edhe Gazment Bardhi që gjithashtu ka firmosur si Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Demokratike.


Do t’i mbetet KQZ-së që tashmë të vendosë se cilët emra do të pranojë. I pyetur për këtë çështje më herët Ilirain Celibashi është shprehur se do të marrë për bazë vendimet e gjykatave.

Aktualisht në gjykatën e Tiranës, në regjistrin e Partive, njihet ende Lulzim Basha si kryetar i Partisë Demokratike pasi ky i fundit nuk e ka zyrtarizuar dorëheqjen.

Një vit më parë gjykata e Tiranës njohu ndryshimet në statutin e PD-së të bëra në Kuvendin e thirrur nga Sali Berisha në dhjetor 2021. Çështja i ka kaluar apelit ku ende nuk është marrë një vendim. ©LAPSI.al


17 Comments

 1. kurva buce rrugesh, ca pret nga pabythsa. keta skan as 2 vete qe i votojne dhe duan ti pengojne me ramen bashke

  1. Qarkullon në Internet një fjalë e urtë që thotë: “Të debatosh me një idiot është si të përpiqesh të luash shah me një pëllumb – ai i rrëzon gurët, defekon mbi tavolinën e shahut dhe fluturon mbrapsht tek tufa e tij, duke shpallur fitoren.” Është qesharake dhe e zgjuar. Është edhe thellësisht, dëshpërimisht shqetësuese. Edhe pse nuk e themi kurrë, ne të gjithë kemi njerëz në jetën tonë që i mendojmë si paksa të marrë – jo domosdoshmërisht për gjithçka, por me siguri për disa gjëra.

   Shumicën e kohës, ne qeshim me këtë gjë. Fundja, marrëzia mund të jetë shumë argëtuese. Kur një shoku im na pyeti në grup para pak kohësh, se cili ishte mbiemri i Hitlerit, ne qeshëm. Kur vëllai im mësoi vetëm muajin e kaluar se drerët janë kafshë të vërteta – ok, kjo është për të qeshur. E qeshura dashamirëse me injorancën e dikujt është pjesë e përditshmërisë.

   Por marrëzia ka edhe anën e saj të errët. Për teologun dhe filozofin Dietrich Bonhoeffer, budallai është shpesh më i rrezikshëm se i ligu.

   Armiku i brendshëm

   Në librat me figura dhe filmat aksion, ne e dimë se kush është i keqi. Ata zakonisht veshin rroba të errëta, vrasin si t’u teket dhe qeshin si të çmendur tek zbatojnë skemat e tyre diabolike. Edhe në jetën reale kemi të këqinj – diktatorët që shkelin të drejtat e njeriut, apo vrasësit serialë dhe kriminelët e dhunshëm. Sado të ligj të jenë këta njerëz, ata nuk janë rreziku më i madh, përderisa janë të njohur. Një herë që diçka është një e keqe e ditur, e mira në botë mund të bashkojë forcat për t’u mbrojtur dhe për ta luftuar. Siç e thotë Bonhoeffer, “ti mund të protestosh kundër të keqes; ajo mund të ekspozohet dhe nëse nevojitet, mund të parandalohet me forcë. E keqja mbart gjithmonë me vete virusin e vetëshkatërrimit”.

   Ama budallallëku është një problem krejt tjetër. Ne nuk mund ta luftojmë kaq kollaj, për dy arsye. Së pari, ne jemi kolektivisht shumë më tolerantë ndaj tij. Ndryshe nga e keqja, budallallëku nuk është një ves që shumica prej nesh e marrin seriozisht. Ne nuk i qortojmë të tjerët se janë injorantë. Ne nuk u bërtasim njerëzve që nuk i dinë gjërat.

   Së dyti, budallai është një kundërshtar i pakapshëm. Ai nuk mposhtet nga debati dhe nuk është i hapur ndaj arsyetimit dhe argumentit. Për më tepër, kur budallai është me shpinë pas murit – kur përballet me fakte që nuk mund të përgënjeshtrohen – ai shpërthen dhe sulmon. Ja si e shpreh Bonhoeffer:

   “As protestat dhe as përdorimi i forcës nuk mund të arrijnë ndonjë gjë; arsyeja bie në veshë të shurdhër; faktet që bien ndesh me paragjykimin e tij thjesht nuk besohen – në momente të tilla, budallai bëhet madje edhe kritik – dhe kur faktet janë të parefuzueshme, ata thjesht hidhen poshtë si të parëndësishme, si aksidentale. Në gjithë këtë situatë budallai, ndryshe nga i ligu, është tërësisht i vetëkënaqur dhe duke qenë se mund të irritohet kollaj, bëhet i rrezikshëm duke u hedhur në sulm”.

   Budallallëku i madh vjen me pushtetin e madh

   Budallallëku, ashtu si e keqja, nuk është kërcënim për sa kohë që nuk ka pushtet. Ne qeshim me gjërat kur ato janë të padëmshme – siç është injoranca e vëllait tim për drerët. Kjo nuk do të më shkaktojë ndonjë dhimbje. Prandaj është për të qeshur.

   Por problemi me budallallëkun, është se ai shpesh ecën dorë për dore me pushtetin. Bonhoeffer shkruan: “Kur e shikon me kujdes, bëhet e qartë se çdo ngritje e fortë në pushtet në sferën publike, qoftë e natyrës politike apo fetare, infekton një pjesë të madhe të njerëzimit me budallallëk.”

   Kjo ndodh në dy drejtime. I pari është është që budallallëku nuk të pengon të mbash poste apo autoritet. Historia dhe politika janë të mbushura me shembuj budallenjsh që janë ngritur në majë (ku të mençurit përjashtohen ose vriten). Së dyti, natyra e pushtetit kërkon që njerëzit të heqin dorë nga disa aftësi të nevojshme për të menduarit në mënyrë inteligjente – si pavarësia, mendimi kritik dhe reflektimi.

   Argumenti i Bonhoeffer është se sa më shumë dikush bëhet pjesë e establishment-it, aq më pak individ është ai. Një person karizmatik, emocionues, plot inteligjencë dhe me prirje për politika të arsyeshme, bëhet imbecil në momentin që merr detyrën. Është sikur ta kenë shtënë në dorë “parullat, fjalët kyçe e të tjera si këto… Ai është si nën një efekt magjie, i verbuar, i keqpërdorur dhe i keqtrajtuar në vetë qenien e tij.”

   Pushteti i kthen njerëzit në automatë. Njerëz që dikur ishin inteligjentë dhe me mendim kritik, tani kanë një skenar për të lexuar. Ata do të vënë në punë buzëqeshjen në vend të trurit. Kur njerëzit bashkohen me një parti politike, duket sikur shumica zgjedhin të ndjekin shembullin, në vend që t’i mendojnë gjërat mirë. Pushteti e largon inteligjencën nga një person, duke e lënë si një manekin të animuar.

   Teoria e budallallëkut

   Argumenti i Bonhoeffer-it, pra, është se budallallëku duhet parë si më i keq, se sa e keqja. Budallallëku ka një potencial shumë më të madh për të dëmtuar jetën tonë. Më shumë dëm bëhet nga një idiot me pushtet, sesa një bandë makiavelistësh. Ne e dallojmë të keqen dhe mund t’ia mohojmë asaj pushtetin. Me të korruptuarit, shtypësit dhe sadistët, ne e dimë se ku jemi. Dimë si të mbajmë qëndrim.

   Por budallallëku është shumë më i vështirë të eliminohet. Kjo është arsyeja pse ai është armë e rrezikshme: Për shkak se njerëzit e këqij e kanë të vështirë të marrin pushtetin, ata kanë nevojë për budallenj që të bëjnë punën e tyre. Ashtu si delet në fushë, një budalla mund të udhëhiqet, drejtohet dhe manipulohet për të bërë shumë gjëra. E keqja është një zot kukullash dhe ajo nuk do asgjë më shumë, se sa kukullat që nuk mendojnë, të cilat e bëjnë të mundur – qofshin në publikun e gjerë, qofshin brenda korridoreve të pushtetit.

   Mësimi nga Bonhoeffer është që mund të qeshim me ato momente të çuditshme, budallaqe kur jemi në shoqëri të ngushtë. Por, duhet të zemërohemi dhe të frikësohemi kur budallallëku sundon.

 2. Trima te pamposhture si partizanet dikur…
  Vetem se i tradheton prapanica….
  Ne sherbim te rame- gonorrese deri ne ngordhje….
  Bushtra te shqepura.

 3. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  Duhet të jesh shumë cub tu dalësh kundër sakrificave të qindramijë antarëve të PD.

  kështu do të vazhdojë deri sa ti fusin ndonjë dru pas koke kur të kthehet në shtëpi

 4. Asgje e re nga fronti Alibasha. Levizjet e tyre nuk kane te bejne me zgjedhjet e 14 majit, pasi rezultatin qe do te marrin e pane ne marsin e kaluar.

  Lufta e tyre behet per te mbijetuar ne politike, me shpresen qe nese ua largojne Berishen e Meten nga politika, te marrin rolin e opozites, e duan apo jo shqiptaret nje gje te tille.

  Sidoqofte e pavaresisht zhvillimeve politike, Basha, Alibeaj dhe disa pasues qe dalin ne banake televizionesh, demokratet nuk do t’i mbeshtesin si perfaqesuesit e tyre dhe as si drejtues te opozites.

  Koha kur me propagande, shantazh dhe kercenime me viza ka kaluar…

 5. Shume i ndyre paska qelluar. Sala e mbajti afer, i besoi dhe e promovoi ndersa ky pusht nen petkun e te perndjekurit paska qene nje spiun, nje tradhtar, nje qelbesire, nje njeri pa din e pa iman. Ptuuuuu rrace e keqe, corbe e prishur ne kampet e diktatures.

 6. Turp per Sali Berishen qe vazhdon ta percaj PD. Per hater te qindra mije demokrateve qe e kane mbeshtetur 32 vjet dhe ai me paturpesi bashkepunon me Ilir Meten qe vrau Syl Lushen dhe la ne 2013 PD dhe ju bashkua Rames. Turp qe shan demokratet se bashku me flamurin pa shkop.

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   turpi të mbuloftë mor idiot që bën sikur nuk kupton se kush po e përçan PD.

   Nqs je idiot prej vërteti kërkoj ndjesë

   1. Vella mos shkruaj me emocione te nje militanti. Une nuk jam idiot dhe shume mire e kuptoj se kush po i fryn eres se percarjes. Duhet te largohen kjo klase qe per 30 vite vetem fatkeqesi i kane sjell ketij vendi. Njeri nder ta eshte edhe Berisha ndoshta kryesori.

 7. Eshte misionar i PPSH dhe i Ramiz Alise. Haram mbeshtetja qe i kemi dhene per 32 vjet ketij tradhetari te idealeve te demokracise. Nxenesi i Enver Hoxhes dhe i Ramiz Alise.

 8. Me vjen shume keq per disa demokrat qe shajne njeri tjetrin. Vjen pastaj nje dite qe lepijne ate qe kane peshtyre.Tani qe u vertetua se ishin shpifje per Lulzim Bashen rublat e Rames dhe te Berishes. A kane fytyre dhe burreri te kerkojne falje.

 9. Ha buken e turkut dhe i boni duva kavrit i thojshin te paret tone,nuk dolen ca te rinj qe ti mbedhin te gjithe keta drunj te shtremet dhe ti bojn bashke se kshtu si po shkojne punet dhe nji cope muti me von ke e majta prap qelbsinat do na drejtojne,veni gishtin kokes se e bote lesh e li PD

 10. Kur dalin keta moter dhe gra qirat Mavi dhe shkruajne komente sikur jane te Djathte dhe thone qe Berisha po percan -PD-ne.O gra qire kush e la elektoratin e djathte 3 mandate pa ardhur ne pushtet?Keta moter qiret qe bene pazare dhe po bejne akoma dhe sot.Por keta pidhin e kurvave te tyre do hane sepse u dogjen si ajo kashta e mykyr qe leshon vetem tym.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.