• |
ide | kryesore

Hetimet/ Çfarë i tha policisë shoqja e dhomës së kenianes, Joy

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
dhomës

Prokuroria dhe policia e Tiranës vijojnë hetimet për zbardhjen e vrasjes së 22-vjeçares Joy Ayoko e cila humbi jetën në rrethana ende të paqarta në gusht të vitit të kaluar në Tiranë. Pas marrjes në pyetje të shoferit ku punonte viktima radhën e ka pasur shoqja e saj e dhomës, Emily Mutua.


Me kërkesë të prokurorisë, sektori krimeve të rënda në policinë e kryeqytetit mori dëshminë e vajzës që ndante dhomën me viktimën. Ishte pikërisht shoqja e saj që e gjeti 22-vjeçaren të nesërmen në agoni për jetën pranë banesës. Dyshimet janë se pasi u dhunua ajo u hodh nga ballkoni i banesës ku jetonin.


Mësohet se ajo ka dhënë detaje për punën e tyre në kazino, lidhjet dhe atë që kishte ndodhur ditën e ngjarjes. Mediat raportojnë se e kjo është hera e dytë që Mutua jep detaje për ngjarjen. Edhe shoferi i kazinosë ku punonte viktima, Rodi Braçi u mor në pyetje të shtunën. Pas dhënies së dëshmisë ai u la i lirë.

Shoferi i kazinosë, dyshohet të jetë një nga kontaktet e fundit që keniania ka pasur mbrëmjen kur ndodhi ngjarja. Ai u ka thënë hetuesve se e kishte lënë 22-vjeçaren në vendin ku ato qëndronin, por ka mohuar se mes tyre ka pasur konflikte. Nëna e së resë nga Kenia, Ruth Abongo, tha në një intervistë për mediat se 4 ditë para ngjarjes së rëndë se vajza kishte udhëtuar me 32-vjeçarin Rodi Barci, në Durrës.

Sipas saj, e bija i kishte thënë se shoferi i kishte qëndruar shumë pranë, sjellje e cila s’i kishte pëlqyer të resë. Joy u zhduk më 13 gusht 2022 nga ora 03:25 deri rreth orës 07:00 të mëngjesit. Ajo u gjet në gjendje të rëndë poshtë pallatit ku banonte në kat të dytë nga shoqja e dhomës. Pas gati 6 muajsh në koma ajo ndërroi jetë në vendlindjen e saj. ©LAPSI.al


5 Comments

  1. krahasim me të ndjerin Kristaq Rama, Doktori mbetet një katundar dinak, shtirak, i babëzitur, mizor, me mendje të trazuar e me gjuhë të përgjakur. Kristaqi, e fisnikëroi vendin, nga Tropoja në Sarandë, me kryevepra që përjetësojnë në bronx, mermer e gur ngjarje e figura udhërrëfyese të historisë sonë kombëtare. Saliu e mbushi vendin me kufoma, mbolli urrejtjen e shqiptarit kundër shqiptarit dhe në marrëzinë e tij ndezi dhe vazhdon të ndezë flakët e luftës civile.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *