• |
ide | kryesore

Dialogu, zbulohen detaje nga takimi mes Kurtit dhe Vuçiç në Ohër

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të mbajnë takimin e radhës në kuadër të dialogut më 18 Mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Të pranishëm do të jenë edhe përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell dhe emisari për dialogun Miroslav Lajçak.


Borrell dhe Lajçak do të mbajnë takime të ndarë me Kurtin dhe me Vuçiç. Më pas ata do të mbajnë edhe një takim të përbashkët, i cili do të fokusohet në propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Me 27 Shkurt, Kurti dhe Vuçiç u dakordësuan për planin në fjalë.
1 Comment

  1. “Dëshmitë tregojnë se Monika Kryemadhi, gruaja e ish-presidentit shqiptar që qeverisi në koalicion me PD-në, Ilir Meta, ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani të kontrolluara nga biznesmenë rusë të naftës me lidhje të ngushta me Kremlinin, përmes një sërë kompanish offshore.”

    Kështu shkruan portali “Eu Reporter” me seli në Bruksel, teksa analizon përpjekjet e Kremlinit për të fituar influencë e kontroll në rajonin e Ballkanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *