• |
ide | kryesore

Vendimi qesharak/ Minoranca Alibeaj do konkurrojë si PD

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme



Katër ushtarë të Rilindje; Elvin Lako, Koli Bele, Ilir Rusmali dhe Ledio Braho vetëm kanë ngritur duart për një sekret publik që të gjithë e dinin prej muajsh; me siglën e PD në këto zgjedhje, ku duhet të triumfojë Edi Rama, do të prezantohet një minorancë e papërfillshme brenda kësaj partie.

Lexo më tej: Andi Bushati: Kur revoltohen këta me vulë

Katër nga pesë anëtarët e Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve vendosën regjistrimin e Partisë Demokratike në zgjedhje me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn. KAS ka vendosur se ky i fundit mund të depozitojë dokumentacionin me emrin e tij si kryetar i komanduar ndonëse ish partia ka në gjykatë si lider të pa ç’regjistruar Lulzim Bashën dhe ndonëse Alibeaj nuk është votuar kurrë për postin që i njohën Elvin Lako, Ilir Rusmali, Koli Bele dhe Ledio Braho.

Me këtë vendim praktikisht KAS ka kundërshtuar qëndrimin e Kryekomisionerit Ilirian Celibashi, që pretendonte se nëse vula i jepet grupimit të regjistruar në gjykatë me kryetar Bashën, duhej që ky i fundit të mbante edhe përgjegjësinë për aktet që do firmoste. Në vendimin e dy ditëve më parë, Celibashi kërkoi që PD të mos futej në zgjedhje pasi nuk kishte plotësuar dokumentacionin e nevojshëm. Celibashi e vlerësoi kusht të panegociueshëm për të regjistruar PD-në në zgjedhje, deklaratën solemne të angazhimit me firmë të Lulzim Bashës, pasi edhe pse ka dhënë dorëheqjen në mars të 2022, është ai që figuron në Gjykatën e Tiranës ende si lider i partisë.

Por, ky pretendim u kundërshtua nga përfaqësuesi i Alibeajt, Indrit Sefa, që parashtroi para KAS të gjithë argumentet ligjorë, përmes së cilave kërkohej rrëzimi i vendimit të KQZ, për mosregjistrimin e tyre në zgjedhje. Sefa u ndal në autorizimin e lënë nga Basha para se të jepte dorëheqjen për regjistrimin e PD-së në zgjedhje. Sefa tha, se ky autorizim iu jep atyre tagër që të bëjnë kërkesën për regjistrim në zgjedhje, ndërsa sa i takon deklaratës solemne tha se nuk është e detyrueshme që të firmoset nga Lulzim Basha, pasi kjo është përgjegjësi e subjektit politik.

Pra, po të ripërmbledhim atë që ka ndodhur, Gjykata e Apelit e kthehu çështjen për rishqyrtim duke i dhënë mundësinë atij grupimi që përkrah Rama dhe Lindita Nikolla në Parlament, të ruante vulën e PD. Edhe kreu i KQZ, Celibashi vazhdoi në të njëjtën linjë, veçse kërkoi që meqë vula kishte mbetur te ajo pjesë që kishin Bashën si kryetar të regjistruar në gjykatë, dokumentacionin për pjesëmarrjen në zgjedhje duhej ta nënshkruante vetëm ai. Katërshja e KAS, Elvin Lako, Koli Bele, Ilir Rusmali dhe Ledio Braho, ia hoqi qafe edhe këtë andrallë Alibeajt duke sanksionuar se si opozitë zyrtare ndaj Ramës në zgjedhje duhet shpallur një minorancë e papërfillshme e PD.

Si përfundim në fletën e votimit emri në krah të Partisë Demokratike do të jetë Enkelejd Alibeaj. KAS privilegjoi argumentat e Alibeajt duke shpallur se “e detyron Komisionerin Shtetëror të regjistrojë subjektin zgjedhor Partia Demokratike, me nënkryetarin Enkelejd Alibeaj në cilësinë e kryetarit të komanduar të partisë” thuhet në vendimin e lexuar nga relatori i çështjes, Koli Bele.

Kështu u rrëzua pretendimi i Berishës si mishërim i shumicës, ndonëse përfaqësuesi i tij ligjor tha që do ta dërgojnë çështjen në Kolegjin Zgjedhor brenda afatit të lejuar pesë ditor.

Andi Bushati: Celibashi “vulosi” vrasjen e zgjedhjeve 

Dhe në këtë pikë aplikimi i standardit të dyfishtë nga tragjik rrezikon të bëhet komik. Sepse nëse me vendimin e Gjykatës së Apelit vula iu rimor Berishës për t’u dhënë Alibeajt duke lejuar që ky i fundit të ankimohej për një proces ku nuk qe palë, tani të tjerë gjykatës, ata të Kolegjit Zgjedhor, mund ta refuzojnë pretendimin e Berishës me argumentin e kundërt, se ai nuk mund të bëhet palë në konfliktin e Alibeajt me Celibashin.

Në gjithë këtë lojë me kungulleshka qëllimi është vetëm një: që si opozitë zyrtare përballë Ramës të shfaqet pjesa më e cfilitur, më e dobët dhe më jo serioze e PD. Prandaj në fletën e votimit në 14 maj, krahas emrit Partia Demokratike, do të shfaqet i mandatuari, por i pavotuari si kryetar, Alibeaj.

©LAPSI.al



43 Comments

 1. I paska rene fort gishtave Escobari…… saqe e paskan degjuar edhe celibashet!

  ” DHE ÇAKEJT’ NDËR MALE DO QESHIN ME TY…” [citat nga filmi “Skenderbeu”]

  1. Paproblem, deri dje kunder MILETIT ishin RIVDEKJA SORASIANE + opozita fallso VulBrava me 3-4 kater langaraqe te shitur + USA/macGONIGAL + BE/me zyrtare te korruptuar dhe te burgosur si puna e n/kryetares se PE + krimi + mafia SOROS + droga + hajduto-oligarkia, nga ky ekuacion eshte eleminuar plotesisht pseudo-opozita VulBrava me 3-4 vota dhe po shkon drejt eleminimit total ndikimi kriminal i USA dhe BE se korruptuar. Kujtoni kur ne 2019 qe votuan me dhune vetem te punesuarit, morren pjese vetem 13% te listes se votuesve, nga keto 5% dolen vota te pavlefshme, a e kuptoni se cfare do te ndodhe ne 14 Maj, kjo eshte aresyeja e panikut qe ka zene BANDEN SOROSIANE RIVDEKJA, KAQ!

  2. O Namut, shiko Liken dhe Monikën se po shkruajnë të gjitha gazetat e Europës.
   Janë financuar me Rubla ruse. Edhe këta si Basha.
   Po ja që komunisti SRB bën koalicion me Liken.
   Sepse ka raketa SHBA , por ka dhe Rusia.
   Mos lexo vetëm Lapsin, se mbete injorant.
   Lexo dhe gazeta të tjera të marësh vesh çfarë bëhet më botë.

   1. Karin karin Karlo Bulloni! Lexo artikuj qe mbyllen pas 10 minutash lexo dhe tregojua merbazeve!🍆🍆🍆🍆🍆

    1. Jo Namut jo. E pranoi vetë edhe Monika.
     Mirëpo tha që ato para që ka marë janë ca thërrime pa vlerë.
     – Ça janë 10 mijë euro në muaj? Para që nuk hyjnë në punë për asgjë.

    2. Ore Po te ju bej nje pyetje sa ministre te rilindjes ka shkerdhyer mec konigal se para e ditur se keni dhene miliona dollar .pra mec konigal dhe ju qiu dhe ju Mori parat dhe e gjith kjo per te sulmuar opoziten bashke me Sali berishen sulm me te gjitha format LGPT ja socialiste ka filluar ti beje llap kimetes qe te marri Alibaba vulen logon qe me ate logo populli shqiptar ne 1990 rrezoj.diktaturen komuniste

   2. Edhe nje dacibao e botuar ne eureporter e fshine ata vete, sepse e dinin qe ishte sufllaqe e paguar.

    Ne media te tjera perendimore nuk ka asgje, por siç na kane thene patronazhistet ne kafene.

    Do te ishte ngjarja me e cuditeshme e qesharake ne bote, neqoftese dikush do te botonte, se ne vendin me proamerikan te Ballkanit nuk paska mbetur kryetar partie i pa blere nga ruset, madje turperuese per SHBA.

    Dhe titujt si fakte ne stilin e italo-shqiptarit Bollino do te ishin:

    Kryeministri Rama ne dosjen McGonical, i lidhur me ruse e kineze, ish kreu i PD Basha pagoi permes ruseve lobim ne SHBA, ish Presidenti Berisha denoncon Sorosin sepse eshte i korruptuar dhe antiamerikan, ish kreu i LSI Kryemadhi paska “nje lidhje e pagesa nga biznesmene ruse”.

    Dhe paranojes do t’i printe artikulli i Frrokut :”KQZ mban ere nafte ruse”

    Finalja?! “Vendi shkon ne zgjedhje demokratike, ka thene Rama” .

 2. Dmth Edi hallaqja po hakmerret rendshem fare me PD. Duke pare emrin e Alibeaj e sigurte qe PD nuk votohet, pra si emer merr fund! Mendoj se elita gazetareske qe nuk eshte shitur te Edi duhet ta sulmoje Alibeaj si Zogu nr 2 e mos me keq akoma si kolaboracionistet qe bashkepunonin me nazistet! Dhe anetaresia, ta gjeje e ta qelloje me veze, me miell, ta kontestoje kete sharlatan!

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Për pjesën e parë të komentit je ok.

   Po pse ata që bashkëpunuan me jugosslavët e sovjetikët ishin më të mirë, më të arsimuar, më profesionistë, më njerëzorë, apo e kundërta.
   Etaloni i bashkëpunimit antishqiptar është ai me serbët, vetëm komunistët injorantë nuk e dinin se nga 1875 deri në 1912 serbët i kishin rrëmbyer trungut shqiptar më shumë se 30 mijë km katror, më shumë se Shqipëria e sotme.

 3. Paproblem, deri dje kunder MILETIT ishin RIVDEKJA SORASIANE + opozita fallso VulBrava me 3-4 kater langaraqe te shitur + USA/macGONIGAL + BE/me zyrtare te korruptuar dhe te burgosur si puna e n/kryetares se PE + krimi + mafia SOROS + droga + hajduto-oligarkia, nga ky ekuacion eshte eleminuar plotesisht pseudo-opozita VulBrava me 3-4 vota dhe po shkon drejt eleminimit total ndikimi kriminal i USA dhe BE se korruptuar. Kujtoni kur ne 2019 qe votuan me dhune vetem te punesuarit, morren pjese vetem 13% te listes se votuesve, nga keto 5% dolen vota te pavlefshme, a e kuptoni se cfare do te ndodhe ne 14 Maj, kjo eshte aresyeja e panikut qe ka zene BANDEN SOROSIANE RIVDEKJA, KAQ!

 4. Te kuptoj, i kemi plage keta te shiturit qe nga Skenderbeu.. thjesht ju referova nje periudhe me te afert! Esenca e asaj qe dua te them eshte, populli merr para cdo sharlatan si Alibeaj.. etj qe po bejne cmos te zhdukin PD! Jemi de fakto ne komunizem, ne komedi ku tragjikja eshte se shumica e popullit po llogarit mbijetesen ditore!

 5. Nga ky KAS njoh mjaft mirë Rusmajlin.Nuk e imagjinoj si doli kundër vetes.Jurist klasi.Nuk e besoj që të ketë ra prej e Ramës.Sado hatërmbetje të ketë pasur me Berishën nuk mund të hedhësh dinjitetin duke njohur pakicën!!!

  1. Ka rene pre e milionave qe i ka dhene hajduti o mik! Ky bastard ka blere edhe ambasadoret e e shteve kryesore te evropes e botes, duke filluar me nexhin e abasades Amerikane asaj angleze italiane gjermane etj… ne Tirane….e jo me Rusmajlin! ( te gjithe shiten o mik edhe zyrtari i larte i FBI-se) Sidomos kur keto para nuk janete tuat por te vjedhura, e i vidhen popullit cdo dite) se po ti kishte te vetat, nga ata tre mije euro qe ka deklaruar si depozite, nuk do te ishte fare ne krye te Hajdut Qeverise, por ka vjedhur aq shume saqe blen gjithçka e te gjithe! Perveç Berishes!!! Apo jo hajdut,???

  1. KARMA ESHTE KURVE (KUR E NXORI NGA GÒJA KISHTE NE MENDE VETEN E TIJ DHE BUKUROSHET QE I SHERBEJNE TIJ ME BESNIKERI) thotë:

   BURRA PA INTEGRITET MOS U MERZISNI NGA KETO buratinot

 6. Hani m… hani por ne hale te gomares do veni te gjithe ju qe jeni kunder Edi Rames. Pinjolli i Hysni Kapos Andi Bushati do haje pjesen me te madhe te m… te Edi Rames se ne te vertet edhe Sali krimineli atij i rri si muti ne goje gjithe diten.

  1. Kryemuti shqiptar, bordello i McGonigal-ave , së bashku me kurvat qeverlesha që ka mbledhur rreth haremit qeveri , për t’jua servir çdo hamshori Gonigal dhe vetë për të bërë vetë gjëmën si i ka dash bytha e tij , ky “global”, ndeshi në “hundlesh-ën” Amerik me FBI-n, mbasi nuk i bëri mirë llogarit edhe pse për bastardët McGonigal-a , pagoi milionat nga parat e rrjepura këtij populli.

 7. 4 plehrat e KAS ilace ju bofshin leket qe merrni

  Me shume demokrat do votojne per Berishen

  Ta gezoni qelbesiren Alibeaj

 8. OshkulLlak lexoje cfare thote ligji per zgjedhjet sepse kete ligj e ka voluar dhe salihu qe tani eshte foltore,vetem ligji eshte zbatuar dhe jo ate qe thote salihu dhe sahanlepirsit e tij neper mediat e kapura nga rama

  1. Ta rras ligjin ne bythe.
   Hale gjindje.
   Ti nuk di te lexosh e jo te mendosh.
   Ik me vrap se po te qi gruan arqen arixhiu me 3 dildo.
   Alqis balltas gugallas zotos bythqiras.

 9. Po çar ligji o tu mbylltë kapllaqja.Ligjin dhe gjykata që i ka në sqetull Rama!!!A e kupton që në monizim.Te ishte zbatu ligji që thu ti PD reale duhej të ishte regjistruar direkt që një vit më parë në gjykatë dhe të mos vazhdonte gjykime antiligjore që dhanë vendime antiligjore dhe 3 ditë para regjistrimit.Ligj thua.Ri e mos bëj moral.

  1. – Nëse Bëlind Këlliçit nuk i mjaftojnë 2 milion lekë në muaj rrogë dhe për një javë shpenzon 1200 dollarë, si e shtyn ai pjesën tjetër të muajit?

   – Nëse për sponsorizimet e tij në Facebook janë financim në kuadër të fushatës, kush janë financuesit e tij dhe çfarë shumash i kanë financuar?

   – A është vëllai i tij, financuesi i mijëra eurove që derdhen në llogaritë e Facebook?

   – A e ka deklaruar Këlliçi burimin e të ardhurave në deklaratën e tij të pasurisë pranë ILDKPI?

   – A i paguan ai 11 menaxheret e faqes se tij në Facebook, prej të cilëve 6 jetojnë në Shqipëri, 3 në Kosovë, 1 në SHBA dhe 1 në Gjermani?Ti miu te kiu salih dhe emigranti,ju more kopila qe per salihun shkerdheni motrat vajzat mamate qe keni ne shtepi vetem qe salihu te rregjistrohen dhe pa vule,ju qe keni 30 vjet qe ja lepini bythen salihut tani dhe spiunit metaj,neser do i lepini bythen dhe koqet dhe ketij qe ka vulen.

 10. Shumica absolute demokrate me Flamurin e sekretarit të përgjithshëm, intelektualit të shquar Noka, me 200 vota, të intelektualit tjetër të shquar demokristian Ndoka, e të shqiptaro-grekut patriot të shquar Bejleri, të bashkuar nën siglën e Partisë së lirisë (lexo partinë e dridhe Likes), “të bashkuar” do të fitojmë më së fundi kundër ish PPSH së “antikomunistit” Rama , kundër Ali beut e kundër imperializmit anglo-amerikan

 11. Edhe -Turi -Pucrra-Rusmajli e paska shitur Bythen tek drogaxhinjte dhe gazlotsjellesit,mu ne pidhin e kurves tij te vere me gjithe Mavite dhe moter dhe graqiret e vules.

 12. E turpshme eshte qe edhe Ledio Braho i zgjedhur nga PD bashkon votat me socialistet, ata blejne cfare u del perpara.

  Harram vota e demokrateve por ndoshta me mire te provoje te dali e vetme ne zgjedhje.

  E vetmja e mire e tyre do marrin fondet pra leke si PD edhe se nuk akne votues, dhe ti ndajne me njeri tjetrin.

  Hajduter

 13. Ne fillim na “zgjedhin” deputetet, pastaj qeverine e me liste per miratim, pastaj perfaqesuesit e Shqiperise neper bote, pastaj prokuroret e gjykatesit, me pas na emerojne me nje vule kryetaret e partive, sidomos te opozites, te gjithe me rekomandim nga lart e nga larg.
  Me tej na “vleresojne zgjedhjet demokratike”(perfshire ato moniste), madje urojne Ramen per “fitoren” sapo mbylen kutite e pa dale rezultati.

  Sa “demokratike” u be Shsiperia ne 10 vitet e fundit!!!

 14. Tv kujtoi përplasjen me Sali Berishën në 1991-shin, për njerëzit që vinin nga zonat rurale, dhe zaptonin toka në Tiranë. Reso u shpreh se, Berisha lejoi të zaptoheshin tokat në Kamëz, Bathore, Babrru, Paskuqan, një pjesë e të cilave ishin me pronarë, me qëllim që të siguronte vota. Berisha tani propozon Belind Këlliçin për Tiranën, por a mund ta harrojë Shqipëria çfarë i bëri Tiranës, ky barbar, thotë Reso.Mbreme dy shpellkaret e salihut miu te kiu dhe emigranti kane shkerdhyer njeri tjetrin per kuntim te salihut pa vule

 15. O ju çunat e Lapsit. Si mor as ju nuk shkruani diçka pe Kosoven? Te gjitha mediat e Shqiperise merren me nje vule. Gjithemeone kur Kosova ka nevoje per ndihme, ju i hapeni te gjtiha problemet ne vend. Kurre nuk e ndihmuat Kosoven, as ne lufte e as ne paqe.

 16. Sa here keni hall, e kerkoni Shqiperine, por kur flitet per bashkim kombetar, ate nuk e doni.

  Kosova eshte shtet i pavarur dhe Shqiperia beri shume per ta mbeshtetur ne luften e saj.

  A nuk ishin shqiptare te Kosoves ata mbi 500 mije qe erdhen nga kufiri ne Kukes dhe u shperndane ne familjet shqiptare per muaj deri sa mbaroi lufta dhe shumica u kthyen atje?!

  Mosmirenjohja jote eshte mungese burrnie, se jane shume kosovare qe nuk e harrojne kete periudhe…

  Dili zot vendit tend e pastaj kerko ndihme nga te kater anet, siç e keni zakon.

 17. Dy herë ja drodhi Likja doktorit e ky nuk vuri mënd.
  Kjo ështe e treta.
  E treta e vërteta.
  Të shohim se a do të dalë me hajër kjo martesa e tretë apo më dreq.

 18. Sa herë që Berisha bën si egër me “regjimin”, Ramës i mjafton që të shqiptojë një “Z” dhe Berisha me gjithë revolucionin fut bishtin ndër shalë dhe shkon e qan te Samir Mane, Shefqet Kastrati, Bashkim Ulaj e të tjerë.

  Në gjithë çoroditjen e tij për të mbajtur veten në skenën politike të Shqipërisë deri në momentin që SHBA ti dhurojnë “një kthim koke”, spikat “dashuria” e tij patologjike për Lulzim Bashën. Kjo është shiringa që ja ngul vetes pafundësisht

 19. “Shumica, pakica”
  Nëse ngulim këmbë që “shumica demokrate” mbështet Berishën, atëhere duhet të pranojmë edhe se “shumica socialiste” që është në pushtet, mbështet kryeministrin karagjoz Rama.
  Nëse pranojmë që i vetmi institucion shtetëror që duhet të verifikojë me fakte cila parti apo pjesë e një partie përbën shumicën, atëhere duhet analizuar me fakte se cila gjykatë shqiptare e ka pasur tagrin që ti numërojë votat mbrenda këtyre partive,
  Që një forcë politike të bëjë zgjedhje demokratike mbrenda partiake, duhet medoemos që ta bëjë këtë me një transparencë të plotë për publikun, e organet e drejtësisë.
  A e ka pasur mundësinë PD që të kontrollojë ndershmërinë e zgjedhjeve mbrenda PS e anasjelltas ?

  Si Rama, edhe Berisha, asnjëhere nuk kanë bërë zgjedhje normale e transparente mbrenda partive të tyre me principin demomkratik amerikan të primareve për zgjedhjen e kandidatëve për kryetarë partie që më vpnë mund të pretendojnë të kryesojnë qeverinë në republikat parlamentare, apo si presidentë në republikat presidenciale.
  Komisionet zgjedhore mbrenda partiake kanë qenë gjithmonë të mbyllura pa kontrollin e palëve të tjera, pra pa transparencë.
  Pra kësisoj “maxhorancash” apo shqip, “shumicash” të pa verifikueshme nga palë të dyta e të treta, janë fiktive e të pa besueshme, njëlloj sikur zgjedhjet ndërpartiake të zhvillohen pa komisionerë e vëzhgues.
  Pa u marë me Ramën se ai është nje specie e veçantë kontraverse e politikës që nuk ja gjen shembullin jo më në perëndimin demokratik , por edhe në Afrikë, po merem me themeluesin e të parës parti demokratike opozitare ndaj ish PPSH, Partisë socialiste.
  Ai , pas humbjes së zgjedhjeve të vitit 2013, padyshim edhe për faktin se pati bërë koalicion me një parti të majtë siç ishte LSI, bëri veprimin normal demokratik të dorheqjes nga të gjitha funksionet, veç mandatit të deputetit e për këtë u përshëndet nga opinioni publik.
  Tetë vite më pas të PD në opozitë e ish kreut të saj të dorëhequr , Berisha, në një kohë kur një pjesë e madhe e opinionit publik , por edhe të organizatave e qeverive demokratike ndërkombëtare , kishin demaskuar veprimet korruptive të qeverisë Rama, e prisnin ndëshkimin e tij, vjen lajmi i bujshëm se qeveria amerikane e shpall Berishën e familjarët e tij si persona non grata, (të padëshiruar) shoqëruar me akuza të rënda për korrupsion e minim të demokracisë, që deri tani akoma nuk janë zbardhur me fakte.
  Që Berisha gjatë karierës së tij politike, ka bërë mjaftë gabime, këtë e ka pranuar edhe vetë ai.
  Po është tjetër gjë të gabosh, e tjetër gjë të bësh veprime kriminale e korruptive si lider politik.
  Ndër “gabimet” e tij, një gjë është e faktuar.
  Si “autoritar” i merituar apo si “autarist” permanent, është fakt se ai bëri si deshi me PD, largoi e rimori në këtë parti pothuajse të gjithë ish “dhjetoristët”, duke filluar që nga i ndjeri Azem Hajdari.
  Rama me fitoren e vitit 2013 , pretendonte se i kishte dhënë Berishës “një milion shuplaka”
  Por edhe kjo është një gënjeshtër.
  Rama fitoi në fakt me dredhinë e imoralitetin politik, që bëri marëveshjen e “darkës së ngjalave” me Metën, për të cilin pat bërë protestën e dhunëshme të 21 janarit të vitit 2011, e ku humbën jetën 4 shqiptarë.
  Ndërkaq Meta gjatë qeverisjes në aleancë me Berishën në mandatin e dytë të këtij, arriti që të mashtronte një pjesë të demokratëve për ti bërë me vete, duke ju dhënë ofiqe shtetërore si zv kryeministër.
  Edhe vetë fakti që PD e Berishës pati bërë aleancë qeverisëse me një fraksion të PS së drejtuar nga një lider dredharak si Meta, ndikoi që shumë simpatizantë të kësaj partie të abstenonin duke mos marë pjesë në zgjedhjet e 2013-s
  Komedia e aleancës Berisha-Meta vazhdoi edhe gjatë gjithë kohës kur PD nën drejtimin e Bashës, ishte në opozitë.
  Thuajse fare hapur Meta, ndonëse bashkëshortja e tij Kryemadhi që drejtonte formalisht LSI e miratonte çdo vendim të PD e të Bashës, ai si kryetar kuvendi e më pas si president publikisht e sulmonte Bashën deri me akuzën qesharake se “ai të gënjen edhe për orën”, duke lënë të nënkuptohej protagonizmin e tij për tu bërë ai udhëheqëe i opozitës “së djathtë”
  Por si Meta , ashtu edhe Berisha, nuk e kuptuan se ishte Rama ai që kishte marë në mënyrën më qesharake e mashtruese rolin e “opozitës së djathtë” shqiptare, duke e quajtur veten udhëheqës të “rilindjes” duke e përdhosur këtë emër, faqen më të ndritëshme të historisë së kombit tonë, të bejlerëve elitë intelektuale e patriotike, që nga Ismail bej Qemali e deri tek Faik bej Konica, me ish Partinë e punës së Enverit që i pati persekutuar të gjithë familjarët e tyre
  A thua është mendësia e socialistit Meta që ka ndikuar tek mendësia e Berishës për të quajtur Enkelejd Alibeajn si “Ali-beu” me përbuzje për bejlerët, pasi asnjë i djathtë e jo më një lider i së djathtës nuk është shprehur kundër rilindasve patriotë bejlerë.
  A ishte kjo zgjidhja e duhur për PD me më shumë se 50 deputetë të futet nën siglën e Partisë së Lirisë socialiste të Ilirit me vetëm tre deputetë, vetëm për të mbrojtur “dinjtetin” e Berishës.
  A mund të mbrohet “dinjiteti” i Berishës duke dalë kundër SHBA e një pjese të PD, duke u strehuar tek partia e vogël e Metës që nuk e dijmë se çfarë lirie ka marë përsipër të mbrojë ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *