• |
ide | kryesore

“Dorëzoni vulën tek doktori”/ Si u telendis për kandidatë grupi Alibeaj

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
kandidat alibeajAjo që do ta njohë veten si PD e vulës po shkon drejt një degradimi të pandalshëm. Në momentet e fundit të dorëzimit të listave për kandidatë për kryetarë bashkie, grupimi i Alibeajt nuk ka plotësuar dot me emra as 1/3 e zonave ku garohet. Ata vërtetë kanë arritur të sigurojnë një kamikaz gjirokastrit, Roland Bejko, emri i të cilit u bë i njohur se u rrah nga falangat berishiste në 9 janar, për të shembur Erion Veliajn në Tiranë, por do të lënë të lira për bastione si Shkodra, Durrësi, Elbasani për kandidatët e zgjedhur nga primaret.

Kjo paaftësi për të gjetur emra seriozë dhe të pranueshëm është kamufluar prej ditësh me një debat absurd. Turma e vulës është ndarë në dy grupime. Të parët që gjoja nuk ishin për nxjerrjen e kandidatëve alternativë me ‘preokupimin” që mos përçanin PD-në. Të tjerët që pretendonin se një forcë serioze politike, që për më tepër Rama, Lindita Nikolla, KQZ, Kolegji zgjedhor dhe patjetër gjykata e njohin si PD e vërtetë, pra një formacion i tillë duhet të dalë me emrat e saj në gjithë Shqipërinë. Tek të parët renditeshin Gazment Bardhi, Dhurata Çupi, Jorida Tabaku, Dash Sula. Tek të dytët:Fitim Zekthi, Taulanda Jupi, Kreshnik Çollaku, Orjola Pampuri, Xhemal Gjunkshi, Flamur Hoxha, Gazment Koduzi, Enkelejd Alibeaj, Taulant Zeneli dhe Agron Kapllanaj.

Lexo më tej:

EMRI/ Alibeaj nxjerr kandidat në Tiranë përballë Këlliçit dhe Veliajt 

Pikërisht, ky debat absurd që zhvillohej mes atyre që vetë konsideroheshin si anëtarë kryesie ka prodhuar edhe shumë qëndrime publike në shtyp, kryesisht mes mbështetësve të deritanishëm të krahut të vulës. Siparin e hapi një kolumnist që prej vitesh është një nga penat më të ashpra kritike me Berishën, Mero Baze. Sipas tij, vija ndarëse mes dy grupimeve në PD është berishizmi ose kundërshtimi i tij, prandaj iluzioni për një PD të bashkuar është i kotë. në bazë të këtij principi Baze shkruan: “…debati i disa krerëve politik në PD, që të tregohen të mëshirshëm me Berishën dhe të mos i bien në qafë në zgjedhje, është një gënjeshtër. Ata nuk e përfaqësojnë shumicën e heshtur kundër Berishës. Ata përfaqësojnë politikanë që s’dinë me kë të bëhen, por jo një elektorat që e di me kë nuk është. Elektoratin anti Berishë e përfaqësojnë vetëm ata që janë qartazi kundër Berishës. Dhe vetën ata mund ta vënë në lëvizje.

Deputetët apo politikanët që janë dhe me Berishën, dhe me Bashën, dhe me Alibeajn, dhe me Këlliçin apo Boçin, në fakt janë njerëz që kërkojnë një strehë, por nuk janë njerëz që kanë mbështetje në bazë. Ata nuk i duan as berishistët, as antiberishistët” shkroi Baze në editorialin e Tema. Pak a shumë të njëjtin opinion ndnte edhe Ergys Mërtiri, që nuk bie pothuajse në asgjë dakort me Mero Bazen përpos konsensusit mbi PD e vulës.

Në këto zgjedhje nuk ka betejë mes pozitës dhe opozitës, por vetem brenda vetë opozitës. Te vetmen betejë që ka Saliu e ka me PD-ne zyrtare. Ai nuk po futet në zgjedhje për të marrë ndonje bashki, por për të marrë vulen e partisë. Në keto kushte, duke mos hyre në zgjedhje me pretekstin për të mos perçare votat, këta deputetë po na thonë se po kërkojnë të mos i bëhen pengese Berishës në nje betejë qe nuk ekziston (betejen e tij me Ramen). Ne fakt, me apo pa dashje, ata po i ndihmojne atij ne betejen kundr tyre.

Tabaku kundër Alibeajt: Mos nxirr kandidatë, po zvogëloni PD-në 

E gjithe kjo situate shfaq nje pamje te shemtuar per ata qe nuk duan te hyjne ne zgjedhje. Ata po tregohen te dobet, te trembur, te paafte e te parrasht. Ata po tregojne se kane frike nga sulmet banale te foltores dhe nuk mbajne dot presionin e mercenareve te saj dhe kopese se militanteve qe i leh kujdo qe nuk eshte ne anen e tyre, ne mos po flirtojne fshehtas me Berishen per ndonje deriçke te hapur nga mbrapa gardhit apo bejne hesape dylekeshe intrigash naive brenda llojit te llojit. Ky eshte vetem nje langaraqllek politik” shkroi Mërtiri.

Por kjo trysni mediatike nuk e ndali grupimin e të pavendosurve ti qëndronin deri në fund idesë se grupimi Ailbeaj duhet të paraqesë vetëm lista këshilltarësh pa prishur punë me kandidatë për kryetarë bashkish. Më i spikaturi prej tyre ishte Gazmend Bardhi që ndonëse pranoi se do të bënte fushatë për Roland Bejkon në Tiranë, theksoi se ai nuk qe pro që ky të qe kandidat dhe që pD e Vulës të dilte me të tillë: “Qëndrimi im ka qenë që 14 maji nuk duhet të jetë betejë mes demokratëve. Sot PD ka një problem të saj të brendshëm, është ndarë në 2 pjesë dhe rrezikon që një betejë që duhet ta kishim me kundërshtarin rrezikojmë ta kthejmë mes veti. Kam qenë dakord për disa kandidatë që sipas vlerësimeve rrezikon fitues, për disa bashki nuk kam qenë dakord që të kishim kandidat. Nuk kam qenë dakord që në Tiranë të kishte kandidat nga Partia Demokratike e Shqipërisë”, ishte qëndrimi i tij.

Kështu mes pamundësisë për të gjetur emra të fshehur pas një debati parimor, grupimi i vulës vendosi të dorëzojë pranë KQZ-së listën me vetëm 17-18 konkurentë.

Sot përfundon afati/ Alibeaj nxjerr 16 kandidatë për kryebashkiakë në zgjedhjet e 14 majit 

Kjo shfaqe e shëmtuar e detyroi deputetin dhe publicistin Agron Gjekmarkaj të shpërthente keq. në një shkrim të gjatë ku nuk mungonin as fshikullimet ndaj Berishës ai i bëri thirrje të vetëve ta dorezonin Vulën tek “doktori”:“Kolegë të dashur Enkeled , Gazment , Jorida, kthejani Sali Berishes vulen. Ti lëmë pallavrat jo ashtu jo keshtu, demokratet andej, demokratet ketej. Do gezohen njerezit në bazë se nuk do hallakaten e caperlohen me njëri tjetrin. Por lirojeni robinjen vulë. Çojeni tek i zoti. Mos lini nga pas alibi që do ju ndjekin gjithë jeten” shkroi ai duke ironizuar me ata që hiqen si kundërshtarë të Berishës:

Sot Vula” ka më shumë forume se anetarë. U drobiten forumet mbledhje pas mbledhjeje për të mos bërë asgjë.

Një parti politike që nuk merr pjesë në zgjedhje nuk duhet të ekzistojë dhe ska pse mban peng vulen që mund ta perdorin të tjeret. Per çfarë partie mund të flitet pa u ndeshur! Atehere paskan të drejtë ata që e quajnë parti e vjedhur”.

Pikërisht këtij grupimi do i njihet në 14 maj e drejta për të pasur komisionerë, financim publik dhe kohë televizive të favorshme në farsën e 14 majit.

©Lapsi.al

 33 Comments

 1. Rama i ka kapur keqas dhe ky grupim nuk eshte as me shume as me pak se grupimi origjinal i opozites se rames lulit dhe kimetes versionie origjinal me jenisherin kerperatat dhe nje tufe tjeter shejtan budallenjsh,ata ishin origjinal por keta te bashes alibeajt gazit dashkurvsules jane te tredhur dhe bythshkatarruar nga rama.

  Cirk i shemtuar i rames me kafshe neveritese basha bardhi tabaku gjekmarku etj peshtiroses ne kulm

  1. Njeri pa karkter ky soj basha ,e largoj nga partia Berishen.pa pas edhe ni argument nga kimetja erdhi propozimi .SI ka munsi ni burr shtetit (luli)te veproj ashtu,SE pari Kisha kerku ni argument nga kimetja nese nuk ka sdo e largoja nga partia berishen,sa I lig KY far basha ,I pa bese,pa karkter ,I pa burr.Se shqiperia ka te tille me bollek kjo eshte e sigurt per fat te keq…!

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Lapsi shkruan një gënjeshtër të turpshme: …..”Roland Bejko, emri i të cilit u bë i njohur se u rrah nga falangat berishiste në 9 janar,…”

    Ky muti bejko nuk u rah, por nuk u lejua nga Basha të hyjë në seli më 8 janar dhe protestuesit jo falangat thjesht e kanë sharë por nuk e kanë goditur kurrë.

     1. Robt ne pidh ti kishin qire atij qerosit patetik nga Lazarsti , mbase do te ti qine edhe ty o te shkerdhefsha mami Neten qe te mban ne pune dhe babi gojoren qe te jep sufllaqe per te shtypur tastieren e p.c-se !

     2. Po qe ky kokari qeros u ngre atyre ceceneve gishtin e mesit a e ke pare ti cuni mamit qorre dhe kurve patronazhiste???

 2. E keni kot Berisha eshte nje i vdekur politikisht. Berishen do e shembe perfundimisht elektoriati qe smund te pajtohet me nje hajdut e abuzues me pushtetin.

  1. Tito , Edvin psikua të ka regjistruar në halen bordello të kurvave pareshumta aspiratoresha , të ka me sy të mirë , kandidat në rresht të parë .

  2. Astrit, ne vend te sufllaqeve qe te jep Babua, e ke qejf nje gojore falas? Apo preferon nje bythore si gjysma e qeverise?

 3. U bete gazi botes , kompania e bardhit, tabakut , gjekmarkaj etj. Nuk ju voton kerkush. Late nam, kariera juaj politike u dogj perfundimisht. Mendoni se ju do Rama, do shikojme store me ju!

 4. Mirë Gjekmarkaj që më në fund arriti të kuptoj që PD e vulës ka më shumë forume se sa anëtarë por vërtetësisht nuk ka.E kuptoi që dhe se nuk pëlqen Berishën PD është te ai.Pra PD e vulës përbërë nga njerëz pa ideal e dinjitet nuk mund të vazhdojë gjatë.Edhe në ato bashki ku kanë kandidatë s’do mund të marin asnjë kryetar por as dhe një këshilltar.

 5. Ha mut Andi Bushati ha!
  Se mashtrimet e tua mbarë i bëhen PD së ,asaj të vertetës,jo bordellos të Saliut ..

  1. Gjergji, ha ç’të duash, por përgjigju deklaratës së Gjekmarkaj, i cili kërkon që vula t’u kthehet demokratëve , se nuk u ka faj shtypi që jeni bërë çorbë…

 6. Më qesharaku është “oratori” që nuk ndan dot fjalët e nuk njeh pika e presje, Zekthi.

  Sot Zekthi deklaroi se caktuan kandidate për disa bashki “që të mos krijonim sherre në opozitë “, duke harruar se Kryesia e Alibeajt u nda në tre grupe…

  Kukullat në politikë kanë gjithnjë fund tragji-komik.

 7. Gjergji, ha ç’të duash, por përgjigju deklaratës së Gjekmarkaj, i cili kërkon që vula t’u kthehet demokratëve , se nuk u ka faj shtypi që jeni bërë çorbë…

 8. O Gjergji më duket se më qartë se Gjekmarkaj nuk do fliste as dhe vetë Berisha.E lexove shkrimin apo jo.Nuk është lapsi që deklaron por Gjekmarkaj që në vërtetë nuk e ka fort qef Berishën.

 9. Grupimi mortjeve, qelbesirave, sherbetore te mafies ne pushtet, mbeturinat e ketij oopulli demokrat, minimafiozet e nje hajduti e diktatori si KM

 10. Der dje bejko qe i mire. Sot u be papritur kamikaz se ashtu thote maloku. Dhe bagetia nga prapa ben beeee beeeee poooo kamikaz eshte. Njerez te nemur ne qelize

  1. Roland bejko nuk duhet te lejohet ne asnje lokal ne Tirane aj eshte me I pa bes ne shqiperise ate mund ta krahasosh me nusen kurve qe prej inatit te vjehres vete fle me mullixhiun AI bashke me alibashet kan vjedhur dhe Kane perdhosur dinjitetin e demokrateve duke mare vulen te cilen demokratet rrezuan partine komuniste te kristaq rames

 11. redaksinë e gazetës Koha Jonë, duke masakruar një gazetar dhe dëmtuar rojet e godinës. Dhe ata përdorën urë zjarri, armë dhe plumba, për të përdhosur redaksinë që po bënte betejë me Sali Berishën. Dhe e bën atë në shenjë triumfi ditën që Sali Berisha u rizgjidh në një parlament ilegjitimë.

  Ngjarja ishte po kaq barbare, por me adresë të qartë. Të nesërmen në mëngjes të gjithë e njihnin dhe dinin vrasësin. Ishte Sali Berisha. Për këtë arsye ai u rendit si një nga dhjetë armiqtë botërore të shtypit, në krah të Koresë së Veriut, Kubës Miloshevicit dhe Ajatullahëve të Iranit.

 12. TIPIKET KOMENTUES, IGLI, APO SI GJITHENJI EMER HUMBURI,,,I PA EMER, KRIJIM KODOSHESH. IGLI DUKET QE SE KAHABERIN SE NGA PSHURRET PULA, POR DUKET QE ESHTE RRACE ME E QELBUR NGA ATO QE AI PERMEND, E ME KEQ AKOMA ESHT RRACIST KOPUK. PER EMER HUMBURIN, I PERDITESUARI NE KETO KOMENTE,PO TE HAPE ARSHIVAT E SHKRIMEVE TE ASAJ KOHE NE ATE GAZETE, DELNIN SEKRETE SHTETERORE QE PAGUHESHIN NGA KJO PARTI QE SOT KEMI NE PUSHTET, APO BABALLARET E TYRE. PRE VEPRIMIN E DJEGIES, NUK U VERTETUA, POR TRADHTIA E SHKRIMEVE QE LAJMERONIN SERBINE PER LEVIZJE TRUPASH E MJETESH, PO. SHIKONI SOT KANIBALIN E POLITIKESQE KA PERDHOSUR E PERVETESUAR TE GJITHA INSTITUCIONET E KETIJ PUSHTETI TE DEGJENERUAR, SOT VETEM PUSHTET NUK KA, KA SHTET NE DOREN E VETEM NJI MASKARAI. PER KETO, NUK JU KANE MJAFTUAR RRAPORTET DISKRETITUESE PREJ VITESH, E ANDAJ, ME MIRE EDHE NJE HERE PERMBYSJE TE PUSHTETIT TE KULISHEVE TE QELBESIRAVE TE SEKTIT .

  1. Te sheshi te sheshi te hedhim qelbesiren dhe te hame vaksinen.
   Do shihni cudira.
   Gra qe bejne si burraa dhe anasjelltas.

 13. Roland Bejko është gjirokastrit që do të thotë një person që llogarit çdo gjë.Ai tanimë si politikan ka vdekur por ama si biznesmen jo.Duke kandiduar për Tiranën ai e di fort mirë që s’do fitojë. Atëherë i rritën kredencialet tek Rama tek tv pro tij dhe çmimi i honorareve rritet. Vetëm në këtë periudhë deri në zgjedhje kushedi sa honorare do mari si nga Rama si nga Veliaj e tv pro tyre.Mendoni po të fitojë Veliaj prapë sa do rritet pazari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *