• |
ide | kryesore

Së shpejti, goditja e Netflix për ndarjen e fjalëkalimeve

F1, Stil
Netflix


Goditja e premtuar prej kohësh e Netflix për ndarjen e fjalëkalimeve do të fillojë në muajt e ardhshëm,.

Plani nënkupton që anëtarët që duan të ndajnë llogaritë me njerëz jashtë familjes së tyre do të përballen me një tarifë shtesë. Lëvizja, që synon të rrisë abonentët, është testuar në disa vende, por ende nuk është përhapur në MB ose SHBA. Ajo vjen pasi kompania ka qenë në kërkim të mënyrave për të rindezur rritjen, e cila është ngadalësuar ndjeshëm ndërsa konkurrenca nxehet, familjet përballen me kostot në rritje dhe arrin atë që analistët e shohin si pikë ngopjeje në disa nga tregjet e saj më të mëdha.

Netflix humbi më shumë se një milion abonentë në gjashtë muajt e parë të 2022. Megjithëse më shumë se sa i mbuloi ato humbje më vonë gjatë vitit, i ndihmuar nga fitimet e abonentëve në Azi, rënia e shtyu të bënte ndryshime. Kompania prezantoi një opsion më të lirë të transmetimit me reklama vitin e kaluar dhe uli çmimet në 116 vende në tre muajt deri në mars, në një përpjekje për të joshur më shumë njerëz që të regjistrohen për shërbimin e saj.

Në një letër drejtuar investitorëve të martën, Netflix tha se do të prezantojë gjerësisht ndarjen me pagesë, përfshirë në SHBA, deri në korrik . Kompania nuk pranoi të konfirmojë se kur përdoruesit në Mbretërinë e Bashkuar duhet të presin të shohin ndryshime, por vuri në dukje se shumica dërrmuese e tregjeve të saj të mëdha do të përfshihen në fazën tjetër të prezantimit. “Ne jemi të kënaqur me lançimet më të fundit,” tha kompania në letër. “Ne mësojmë më shumë me çdo prezantim dhe kemi inkorporuar mësimet më të fundit të cilat mendojmë se do të çojnë në rezultate edhe më të mira.”/Lapsi.al

Marrë nga: BBC


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *