• |
ide | kryesore

Kardashians kritikohen nga organizata për të drejtat e kafshëve

Paparazzi, Slider


Organizata për të drejtat e kafshëve PETA po i bën thirrje familjes Kardashian që të dhurojnë produktet ekzotike me lëkurë kafshësh për të pastrehët. Familja e reality TV po shet dhjetëra të tilla në dyqanin e tyre online, Kardashian Closet, pavarësisht se më parë kishte denoncuar gëzofin.

PETA dëshiron që veshjet e shtrenjta me lëkurë të rrallë dhe çantat e dorës që i dërgohen organizatës, të përdoren në ekspozita arsimore dhe t’u shpërndahen njerëzve të pastrehuar, refugjatëve dhe të tjerëve në nevojë të jashtëzakonshme. Kim Kardashian, e cila nuk vesh më lesh të vërtetë apo lëkura ekzotike, ka 13 produkte për shitje, duke përfshirë pallto, funde me lëkurë pitoni dhe çanta dore krokodili me vlerë mijëra dollarë.

Zëvendëspresidentja e lartë e PETA-s, Lisa Lange, tha në një deklaratë: “Asgjë nuk mund të zhbëjë vuajtjet e dhelprave,  gjarpërinjve dhe aligatorëve që u vranë për të bërë një xhaketë ose një palë këpucë, por Kardashians ende mund të bëjnë diçka të mirë me këto sende. .” Organizata i ka bërë thirrje familjes që të dhurojnë veshjet dhe çantat e tyre me lëkurë të rrallë për t’u shpërndarë atyre në nevojë.

Ndërsa Kardashians nuk kanë shkelur asnjë ligj duke shitur artikujt e tyre të vjetër, Kalifornia kohët e fundit ndaloi shitjen dhe prodhimin e produkteve të reja të leshit të kafshëve në një përpjekje për t’i dhënë fund tregtisë së gëzofit. Megjithatë, shteti lejon përjashtime për produkte të caktuara të modës si produktet e aligatorit dhe krokodilit./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *