• |
ide | kryesore

Djali i Belerit për mediat greke: Rama e kishte marrë personalisht me Himarën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
beleri rama

Djali i Fredi Belerit i cili po mbahet në burg pas arrestimit për blerje votash ka folur për mediat greke.


Ai ka thënë se është takuar dy herë me babanë e tij pas arrestimit duke treguar se është gëzuar për fitoren duke e konsideruar si shpërblim për punën e shumë viteve.


“Babai i im është i fortë nga ana psikologjike. Kam kontaktuar dy herë me të, njëherë të enjten pas arrestimit dhe dje e pashë për herë parë për pesë minuta. U gëzua për fitoren sepse është një punë shumëvjeçare”.

Nisur nga deklaratat e Edi Ramës dhe akuzat që janë bërë në drejtim të babait të tij, ai është shprehur se në këtë pikë kanë nevojë për ndihmën e Greqisë dhe Europës. Ai thotë se avokatët kanë deklaruar se në shkresat e prokurorisë nuk ka prova për akuzat e ngritura ndaj babait të tij.

“Në 10 ditët e fundit vetë Rama e kishte marrë personalisht çështjen e Himarës. Kudo ku ishte në çdo fjalim i referohej Himarës me përcaktimet nga më të rënda dhe përpiqej të polarizonte klimën me nota negative për Himarën dhe emigrantët grekë, përfshirë këtu edhe babain tim. Ai thoshte: Nuk do ia lejoj vetes të mos fitoj Himarë”, është shprehur djali i Belerit.

“Ajo që ndodhi në Himarë do të mbetet në histori. Një grusht njerëzish arrijnë të fitojnë kundër shtetit. Pashë që mund të kishte qenë një fitore shumë më e madhe nëse nuk do kishte ndodhur ajo që ndodhi në 10 ditët e fundit. Nëse do kishte zgjedhje të lira, fitorja do të ishte akoma më e madhe”, ka përfunduar deklaratën e tij djali i Fredi Belerit.

Beleri ndodhet në qeli që prej të shtunës së 13 Majit, pasi u akuzua me akuzën e blerjes së votave. Ai fitoi zgjedhjet në Bashkinë Himarë me një rezultat të ngushtë përballë rivalit të tij socialist, Jorgo Goro. Tashmë dosja për hetimin ndaj Belerit, i ka kaluar SPAK.11 Comments

  1. Ju qifsha ropt krejt ju grekve qe thoni per himaren greqi turp i ketij vendit keta Shqiptare qe hiqen si grek

  2. Ju pidhat e ropve dhe kjo ju duhet me fol greqisht e me e qujt himaren tok greke po ikni anej nga eladha o ju qifsha ropt ca doni knej qe na cani karin pidha ropsha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *