• |
ide | kryesore

Varhelyi kritikon Dodikun: Aleatët e BE-së nuk shkojnë në Rusi

-Instant, Arkiva, Planet
Varhelyi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur po të njëjtin qëndrim teksa u pyet nëse do të duhet të jepte dorëheqje nga drejtimi i demokratëve, duke marrë shkas nga rezultati i zgjedhjeve.


Në një deklaratë për mediat, Berisha tha se nuk do të largohet kurrsesi në këto kushte kur përballë ka një qeveri të korruptuar, ndërsa kujtoi dorëheqjen e vitit 2013.


“Këto janë teza të atyre që duan të justifikojnë blerjen masive të votës, dhunimin masiv të votës. Nëse do që të bëj një analizë pak më…s’doja të futesha në të gjitha aspektit. Por tani po them se cila është e vërteta. Një përpjekje antiligjore, antikushtetuese, për të asgjësuar opozitën e vërtetë. Kjo është në kundërshtim me çdo lloj parimi dhe ligji. PD u fut në zgjedhje pa log dhe emri i kryetarit nuk ishte në listë. Ça synimi kishin? Zhdukjen e opozitës. 590 mijë votuan për opozitën.

Opozita dëshmoi se është e paasgjësueshme. Ata të tjerët morën turpin e tyre historik. Opozita është në këmbë e vendosur për interesa të shqiptarëve. Përpjekja për asgjësimin mori dështim. Ka njerëz që keqkuptojnë. Statuti i partisë i ka gjërat e qarta. Ai statut do të zbatohet pikë për pikë. Vetëm se unë jam këtu sot. Kam bërë një betim në 1991. Që zgjedhjet që do të humbasë, do të largohem nga politika.

Në rastin e parë që ka ndodhur, në 2013 kam thënë ‘goodbye’. Në këtë kontekst të harroj kush se unë mund të tërhiqem, përveç votës së demokratëve, nga situata të tjera, përballë krimit. Përkundrazi vetëm sa më shtojnë motivet. Anëtarët e PD, në përputhje me statutin do të ftohen që të votojnë. Ata që rrinë në ekrane, rrahin ujin në havanë. Se për atë paguhen. Statuti do të zbatohet. Ata që duartrokasin dhe të thonë se; na erdhi radha, ata janë meskinë, viktima të segmentit të shkurtër.4 Comments

  1. Dodik nuk ka deklaruar asnje here qe do Evropen dhe qe Serbia te hyje ne BE apo NATO. Dodik ka deklaruar gjithmone te kunderten keshtu qe ky bythqiri me dylbi Po shikon endrra me sy hapur. Keta pedet e Evropes qe Jane me diktator se Kinezet na permendin cdo sekonde fjalen demokraci kur keta Jane vete armiqte me te medhenj te demokracise dhe kolonizator te peshtire

  2. Dodik eshte nje nacionalist I mirefillte Serb dhe nuk ka deklaruar asnjehere qe do Evropen dhe qe Serbia te hyje ne BE apo NATO. Dodik ka deklaruar gjithmone te kunderten keshtu qe ky bythqiri me dylbi Po shikon endrra me sy hapur. Keta pedet e Evropes qe Jane me diktator se Kinezet na permendin cdo sekonde fjalen demokraci kur keta jane vete armiqte me te medhenj te Demokracise dhe kolonizator te peshtire

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *