• |
ide | kryesore

Ç’do të ndodhë me më të varfrit pas rritjes së pagave?

Arkiva, Blog
ola xamaMiratimi i rritjes së pagave nga Kuvendi i Shqipërisë për administratën dhe dyfishimi i saj për presidentin, deputetët e ministrat, mbart më shumë rreziqe ekonomike se ato të etikës dhe moralit.

Pikësëpari, disiplina buxhetore është thyer, pasi është marrë një vendim pa analizuar se cilat fonde do të mbështetin këtë rritje. Vendimi që u miratua dikton buxhetin të paguajë 350 milionë euro shtesë në vit, pa pasur një argumentim se nga cilat para do të mbulohet kjo shumë, dhe tregon se kemi një qeveri dhe parlament të mbushur me aventurierë.

Lexo me tej:

Dekreti urgjent/ Presidenti qesharak i një parlamenti të turpshëm 

Do të rritim deficitin dhe automatikisht dhe borxhin publik? Po nëse borxhi rritet, atëherë do të shkelim ligjin për menaxhimin e sistemit buxhetor. Ligji detyron që borxhi publik duhet të ulet çdo vit deri kur të arrijnë në 60% të PBB-së.

Atëherë çfarë do të bëjnë? Do të ulin shpenzimet? Operativet nuk i ulin dot, sepse po shtohen për paga. Interesat e borxhit do të paguhen, e po ashtu dhe faturat për energji, shërbime, karburant, ilaçe. Atëherë i bie të ulen investimet publike. Po dhe këtu do të shkelet ligji, sepse deficiti do të jetë më i lartë se shpenzimet kapitale. Pra, do duhet të marrim borxh për paga, pensione dhe interesa borxhi. Kjo nuk lejohet.

Varianti që ka më shumë gjasa të ndodhë është rritja e taksave. Këtu nuk shkelin ndonjë nen specifik të ligjit për menaxhimin e buxhetit, por parimet e tij: parashikueshmërinë dhe disiplinën fiskale në përputhje stabilitetin ekonomik dhe social.

Teatri i Ramës/ Nuk votoi për rritjen e rrogës së tij si kryeministër 

Te kjo pika e stabilitetit, ekspertët e Bashkimit Europian e kanë shkruar shumë bukur parimin e buxhetit: nuk mund të marrësh vendime pa bërë analiza se çfarë efektesh sjell në ekonomi dhe te qytetarët. Nëse pagat për administratën rriten dhe në ekonomi (bashkë me rritjen e pagave në bashki dhe ndërmarrje shtetërore) injektohen 500 milion euro, vitin e ardhshëm inflacioni do të jetë akoma dhe më i lartë.

A e përballon dot një familje me ndihmë ekonomike, një pensionist apo një i papunë rritje të mëtejshme të çmimeve dhe taksave? A mund të bëhet rritja e pagave pa garantuar minimumin jetik për ta? Rritja e pagave bëhet në mënyrë graduale, në ecurinë e normës së inflacionit dhe duke shpërndarë rritjen për të gjithë kategoritë, sidomos ata që preken më shumë. Kjo rritje pagash do të pasurojë deputetët dhe do të varfërojë më shumë të pamundurit. Por askush nuk e vrau mendjen për ta, nxituan se këtë vit kishin zgjedhje!

Marre nga facebook i autores Ola Xama4 Comments

  1. Me të varfërit do të ndodh ajo që , n.q.se banda super hajdut kriminel në krye të qeveris , i shtypnin e mjeronin një herë për t’ju marr votën me një thes miell , tani do ti groposin në gropat që hapën për gjoja mbjellje pemësh në fushat , kjo bandë e hajdut harem drog krimit , bandë kjo që jo vetëm e ka shndëruar Shqipërin në krim , drog , kurvëri , por më keq akoma , i janë qepur këtij vendi për t’a rrafshuar sipas planeve shekullor të fqinjëve lakmiqar me Ram-psiko-drog-çiçin në pazar . Kjo , sepse burra nuk kanë mbetur në Shqipëri për ti dal zot vendit, por e kanë hedhur në dorën e armikut më të betuar të këtij kombi dhe farës më të keqe të bastardëve të etërve kriminel .

  2. Cdo te ndodhe mbas kesaj rritje rrogash per qeverirtaret e deputetet? U a them une: Rilindja do i fitoje me thelle zgjedhjet e radhes.

  3. Bravo, respekte per te gjitha shkrimet e tua kritike ne favor te shoqerise qe tashme nuk kupton me asgje! Popullsia e ketij vendi nuk ka me gjak ne vena e as ne tru, shqip e ke shprehur qe do rriten taksat! Ketij populli eshte per t’u thene: fali o Zot se nuk dine c’bejne! Vetem gjyqe politike per agjitacion e propagande nuk ka haptazi por cdo gje qe la pezull komunizmi po e zbatojne! Me nje ndryshim, po largojne shqiptaret qe ta kene me te lehte ti shtypin ata qe nuk ikin dot!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *