• |
ide | kryesore

Rama reagon për takimin Osmani – Vuçiç dhe 3 kushtet e BE

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
rama

Për takimin mes Presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Vjosa Osmani dhe Aleksandër Vuçiç në Moldavi ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. Ai ka përshëndetur angazhimet e marra në këtë takim dhe 3 kërkesat e vendosura nga BE.


“Nuk mund të falënderoj dot mjaftueshëm Presidentin Emmanuel Macron dhe kancelarin Olaf Scholtz për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit Kosovë – Serbi! Duke i parë ata të ulur me aq respekt me të dyja palët në përpjekje për të zgjidhur një konflikt absurd tregon gjithçka për shpirtin e tyre të madh evropian. Faleminderit!


Edhe unë lavdëroj Presidenten Vjosa Osmani që foli drejtpërdrejt me Presidentin Aleksandër Vuçiç dhe me të vërtetë shpresoj që këto tri kërkesa të plotësohen menjëherë në mënyrë që ky konflikt absurd të përfundojë para se të dëmtojë reputacionin e Kosovës përtej riparimit të shpejtë dhe integrimin e saj të mëtejshëm në komunitetin demokratik.

Një falënderim i madh edhe për Josep Borrell për pasionin dhe durimin e tij për të ndihmuar që kjo kthesë historike më në fund të realizohet” – shkroi Rama në rrjetet sociale. ©LAPSI.al5 Comments

  1. Cfardo epiteti te ndyre ti vesh ketij ndyhet me shume epiteti.Edhe Enver Hoxha ishte me i mire se ky antinjeriu yne

  2. Sikur cfare thote.
    Do we ti marrin doren ketij zuzari ky qe vjedh votat dhe leket e popullit. Eshte nul .
    E ndyu Melonin .Turp i botes na ka ra per hisee
    .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *