• |
ide | kryesore

Shtyhet lançimi i iPhone 15 pro

Arkiva


iPhone 15 Pro i ardhshëm i Apple mund të vonohet.

Telefoni mund të mos arrijë deri në tetor – dhe madje edhe atëherë mund të goditet nga mungesa e aksioneve, sipas disa raporteve. Mungesa e mundshme është të paktën pjesërisht rezultat i problemeve me përdorimin e ekraneve të rinj në modelet premium, Pro dhe  Pro Max, sipas The Information. Apple ka punuar për tkurrjen e kornizës rreth ekranit dhe procesi i ri i prodhimit e ka bërë më të vështirë prodhimin e pajisjes së re, raportoi ai.

Ky aludim i ri erdhi vetëm disa orë pas një shënimi kërkimor nga Banka e Amerikës Global Research që sugjeronte se telefoni mund të vonohej për “disa javë”, me gjasë deri në tetor. Ky raport erdhi nga analisti Wamsi Mohan – i cili më parë parashikoi saktë se vargu i iPhone 12 do të vonohej kur të dilte në 2020. Atë vit, Apple publikoi telefonin e ri rreth një muaj më vonë se zakonisht, duke e shfaqur atë në një ngjarje më 13 tetor dhe më pas duke e lëshuar në 23 tetor. 12 Mini i atij viti u vonua edhe më tej, duke mos mbërritur deri në nëntor.

Ato vonesa të mëparshme erdhën gjithashtu kur Apple filloi një ridizajnim të ri, atëherë për herë të parë që nga iPhone X që erdhi dy vjet më parë. Por problemet në 2020 ishin gjithashtu të paktën pjesërisht për shkak të bllokimeve, të cilat ngadalësuan prodhimin në Kinë. Vitin e kaluar, Apple gjithashtu vonoi lëshimin e iPhone 14 Plus në tetor. Ndërsa pjesa tjetër e linjës së tij u njoftua dhe u lëshua në shkallën e zakonshme kohore, versioni më i madh i telefonit nuk doli në shitje deri më 8 tetor./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *