• |
ide | kryesore

Ushtar Bollino në sulm për Veliajn, “figurë e fuqishme e PS”

Arkiva, Kryesore, Lajme
veliaj bolinoTani që kanë shpartalluar përfundimisht opozitën, gazetarët e oborrit janë futur në garë se cili mban më shumë anë në luftën e brendëshme në PS. Nuk kishte surprizë se italo – shqiptari Karlo Bolino do të zgjidhte Erion Veliajn. Dhe pikërisht në ditët e tij më të vështira, pikërisht kur emri i del i njollosur në dosjen e SPAK për inceneratorin e Tiranës. Këtë impikim e bëri të ditur edhe një media që për kolegët e vet quhet serioze, por për PD-në e Berishës konsiderohet si sorosiane, agjensia BIRN. Ajo botoi një artikull që i referohej dosjes së SPAK, sipas të cilit Veliaj është i përfshirë edhe si nismëtar edhe si nxitës edhe si financues i inceneratorit të Mërtirit, Zotos dhe Gugallës.

Komenti nga Andi Bushati ne Lapsi Videos

Për të parë më shumë VIDEO si kjo ndiqni faqen  Lapsi Videos në Facebook 

Pikërisht në këtë kohë, kur kryebashkiaku i Tiranës ka më shumë nevojë, Bolino ka vendosur ti vërë gjoksin lartësimit të figurës së tij. Këtë nuk po e bën vetëm duke i kërkuar llogari organizatave ndërkombëtare të lirisë së shtypit, që etiketohen tek Shqiptarja.com si berishiste (mos e humbni linkun për këtë temë), pasi kritikojnë sjelljen e Veliajt me gazetarët. Këtë mision e ka marrë përsipër duke e shpallur personalisht Lalin si “një figurë e fuqishme në brezin e ri të socialistëve”. 

Lexo me tej: Akuzat/ Ndizet sërisht përplasja Bollino Berisha 

Në një kolumne ku analizonte rezultatin e zgjedhjeve të përsërituara në Rogozhinë dhe humbjen e thellë të opozitës Berisha-Meta, Bolino kishte gjetur rastim të shpallte dhe Veliajn “figurë të fuqishme”. Aq me shpejtësi dhe urgjencë e kishte bërë, sa në shkrimin që si gjithmonë ai e shkruan fillimisht në gjuhën e nënës, përkthyesi nuk kishte pasur kohë që fjalën “area” ta përkthente në shqip në rajon apo “zonë”. 

 

Në artikull Bolino shpjegonte se Berisha dhe Meta janë humbës kronikë që elektorati nuk i do, pa u lodhur të hulumtojë se si ndryshuan afro 2 mijë vota në dy muaj. Ai shkruante: “Kjo, pa i hequr asnjë meritë triumfit personal të Erjon Veliajt, i cili e drejtoi vetë në Rrogozhinë fushatën zgjedhore, duke shpartalluar edhe këtë herë “Bashkë fitojmë” ne zonën qe drejton dhe duke u rikonfirmuar një figurë e fuqishme në brezin e ri të socialistëve”. 

Të gjitha rastet/ Veliaj, ky satrap i lirisë së mediave

Opozita në vend i ka denoncuar gjithnjë si të dyshimta lidhjet e Bollinos me Veliajn duke botuar herë pas herë edhe foto të tyre familjarisht duke vizituar Alberobello, në “area” të Puljes. Në fund para fushatës edhe rivali i Veliajt, Belind Këlliçi akuzoi Veliajn se qëndronte pas financimit të dyshimtë që Klodian Zoto i inceneratorit të Tiranës i pati bërë Report TV dhe Shqiptarja.com para zgjedhjeve të vitit 2021. Sepse mediat e Bollinos janë nga ato që kanë marrë reklamë nga një kompani korruptive, e cila operonte pa konkurencë në treg. 

Dosja e SPAK: Veliaj kërkoi inceneratorin e Tiranës (emailet me Klodian Zoton) 

Por, të gjitha këto janë thjesht akuzat e opozitës. Tani, kur kjo e fundit është e pashpresë, loja po luhet për ekuilibrin e forcave brenda shumicës qeverisëse. Dhe në këtë lojë, Veliaj tani ka më shumë nevojë se kurrë, pasi i ka dalë emri në dosjen e SPAK për inceneratorin. Prandaj dhe ushtari italo-shqiptar Bolino është hedhur në sulm duke shfrytëzuar si pretekst Rogozhinën, për ta shpallur atë “një figurë të fuqishme në brezin e ri të socialistëve”. 

©Lapsi.al37 Comments

 1. Një ish-bashkëpunëtor i SHIK-ut me paranoja nga zanati në të kaluarën, Gazmir Spahija, përgjon “elementët e dyshimtë”.

  Nga bisedat infantile që lëshon lart e poshtë tashmë, mendoj se pjesë e “elementit të dyshimtë” mund të kem qenë edhe unë. Sikurse mund të jenë edhe plot kolegë të tjerë aty.Ju te lapsit nuk ju ben pershtypje qe nje koleg tuajin te Syri e kane pushuar nga puna Gazmend bardhi dhe Qimi i zenit

  1. Nqs e kane pushuar mire ja kane bere , po veprojne me te njejtat metoda qe vepron riinda jote o ndyresire e kuqe. Dhe kshu do vazhdohet dhemb per dhemb derisa tja shkerdhejme mamane dhe rilindasit te fundit .

 2. Bolinoja ushtar i ramsit, shkullaket dhe bushatet ushtare te familjes non-grata.

  Secili nga ju lepin me zell te madh se per gazetari te pavarur dhe objektive nuk behet fjale fare.

  1. Pse budalla e dini Bolinon ju?
   Sipas parashikimeve të bëra nga demokrati korçar, I. Vrenozi, i rritur në protesta, deri në vitin 2029, kryeministër është Edi Rama.
   Nga 2029, deri në 2043, pra 3 mandate, kryeministër do të jetë Erjon Veliaj.
   Në vitin 2043, kryeministër bëhet Zaho Edi Rama.
   Zoti Vrenozi, në videon e tij që e gjeni në Tiktok, më 1 shtator 2051, në moshën 80 vjeçare, i përgjigjet thirrjes të I. Malltezit, nipit të Sali Berishës, për protestë të fuqishme, pas fitores së zgjedhjeve për herë të tretë nga bandat sorosiane të Zaho Edvin Ramës.
   Beteja tani fillon, ju bën thirrje zoti Malltezi, ndjekësve të tij më 1 shtator 2051.
   Dhe deri atëhere, patronazhistët jetuan të lumtur gjithë jetën.

 3. Ky Bolino cari me bytheqire ne kete pseudo democracies.
  Do zoti te vije nje dite e te paguajne per leket e popullit qe kane rrembyer nga ky ish shitesi I fiqve

  1. Sikur mos t’na dilnin e t’na tepronin te kuqte tane, qe nga 1942, vjen dhe ky Agushi nga italia….

   Pike e zeze, gjithe kuqalashet ktu

 4. Kush nga ju do ma merrte ne goje po t’i jepja nje goxha toke, 20 minuta me kembe nga qendra e Tiranes?! Mu perballe tokes se dhendrit te Berishes, dmth Berishes, (si per inat).

  E pra! Mos u beni hipokrite! Emancipohuni!

  1. pergjigjee palles se karit
   Ne cfare drejtimi te emancipohemi , kot per kuriozitet. Se sikur na eshte folur per stadarte e per fenomene lepiresie qe nuk do te ndodhnin me . Sa per gojoret ate e keni sllogan partie juve kuqalashet .

    1. Hahaha, Safeti max te jepte nje kontrate qensh per nje gojore, kurse bytha jote ofroka toke ne qender te Tiranes. Ca te duket vetja Rama ty?
     Saktesoji mire gjerat.
     Saktesisht ku ndodhet toka?
     Sa eshte siperfaqa e saj?
     Do e japesh me kontrate sherbimi apo dhurimi?
     Fale punes se pa lodhur te Rilindjes keto 10 vitet e fundit per shtimin e komunitetit LGBT, jam i bindur se do keshe shume kerkesa…

     1. Po ben pazar?!

      Me ca kontrate saktesisht e do token ti qe te ma marresh ne goje?

    2. Chosmki, trockisti amerikan ???

     Me qindra mijera filozofer, prape ke trockisti shkove ??!!!

     Sigurisht, te pasherueshem jeni

     1. E kuptoj qe doje te thoje qe njeh Comin.

      Por s’ka nevoje me fol si kooperativiste nga Pidhi Bubit ne mbledhjen e Partise.

      Se kjo eshte e bukura e ju te ashtequajturve anti-komuniste. Silleni si me komuniste se komunistet. Njeriu i lire e demokrat i vertete edhe nga librat e Marksit apo po e egzagjeroj… Hitlerit, do gjeje ndonje gje per te mesuar apo per te bere nje lidhje me shume ne rrjetin e komplikuar e te pafund te dijes.

      Ndersa ca ben ti? Ben nje dopio ad-hominem siper. Nje ndaj meje Palikarit dhe nje ndaj Comit.

      Na keni marr veset me te keqija.

  2. Hahaha, Safeti max te jepte nje kontrate qensh per nje gojore, kurse bytha jote ofroka toke ne qender te Tiranes. Ca te duket vetja Rama ty?
   Saktesoji mire gjerat.
   Saktesisht ku ndodhet toka?
   Sa eshte siperfaqa e saj?
   Do e japesh me kontrate sherbimi apo dhurimi?
   Fale punes se pa lodhur te Rilindjes keto 10 vitet e fundit per shtimin e komunitetit LGBT, jam i bindur se do keshe shume kerkesa…

 5. Keto shkrimet e bolinos jane shume mire te arsyetuara dhe me nje logjike te forte. I bej thirrje popullit grindavec dhe problematik qe zakonisht shkon tek stani i PD qe ti therrasi arsyes dhe ti thote te bardhes e bardhe dhe jo te zeze.

  1. Gjithsesi Erion Veliaj do perfundoje ne burg para vitit 2025. SPAK nuk e ka perfshire me kot ne hetim i cili me te vertete zgjati goxha kohe por eshte i detajuar! Lali bej gati vazelinen se do e kenaqesh burgun a te keqen 😂

 6. Aaaaa, e sigurte, qe Velia, apo lali Eri, do shkokerka ne tufen e te burgosurve te partise se tij, qe ta krijoi grupin anti Rama nga breda, e per ta permbysur ate, qe mbrapa kraheve te lalit po mundhet tia fuse ashtu sic di ai, a po ashtu si i tradheto besniket, duke luajtur rolin e budallait, se gjoja na i hakan fiqte, apo dardhat pas kurrizit te tije.IDIOTESIRA, te dilla vetem nga goja e ketij idioti degjojme, qe eshte edheKM, i tyre, qe i perdredh e komando, bashkepuno tere kohes, e ne fund, aktron me idiotsine karakterizuese te ketij drogmeni, por qellimin e kaLARG BYTHES SIME,,,, Keshtu qe lufta ne partine e maskarenjeve ka filluar, presi. Kur kazani te ziej, e te shpertheje gjerizi e do dalin te tere si krimba nga andej.Me kete rregjim, gjithmone kjo histori do luhet, sepse kjo eshte strategjia e maskarenjve,,vidh, droge, nenshtro, mashtro, largo , bli e mbaj pushtetin me servile, zuzare e trashgimtare. Fundi i ketyre do jete edhe me keq se i baballareve kriminele anti kombetar .

 7. Ipaska komanduar sh, Enver, e amanetin e ruaka Rama. He me ju lumte, keshtu ju do partia, kodoshe, e bij kodoshesh te lindur e te edukuar nga kurva parti e maskarenjeve e krimineleve. Na e sqaroi ky komentuesi i fundit, por me poziten SPAKU, ,,,,turi japraku.

  1. FAKSIMILE: Qimja, trari, Sandri, Mandri… Pse heshtin shoqatat e nderuara të gazetarëve për shkarkimin arbitrar të kryeredaktorit të Syrit?Ti ceceni i salihut i ores 20:45 ta kane shkerdhyer mamane vajzen motrat shpellkaret e salihut ne gjithe ne gjithe keto vite,ti edhe sot vazhdon ti shkerdhesh fort mamin vajzen motren vete familja berisha te jete mire,kaq rrote kari funksional je

 8. Me ardhjen e doktor Tao Pallës, mikut të Rahjave e të Begos si ministër i mbrendshëm, shqiptarët do të jenë të sigurtë tashmë që Ramës nuk do të guxojë kush që tja vjedhë mollët e dardhat pas shpinës.
  Ai do të luftojë me tërbim edhe “të fortët” e Elbasanit, miqtë e tij të vjetër.
  Rezultatet e para të kësaj lufte u panë në Rogozhinë, ku u thirrën si turistë trafikantët emigrantë të drogës për të ndryshuar situatën.
  Objektivi tjetër i Taos, do të jetë Kukësi ku kuksianët të mrekulluar me skenat seksuale orale të Gjicit, do ti dhjetë fishojnë votat për ish partinë e punës.
  A nuk fituan punistët shumë më tepër vota në Dibër, pas zbulimit të brekëve të grisura të Shukriut ?
  Sa më shumë skandale e vjedhje qindra milionë eurosh, aq më shumë vota për rimenderosjen.
  Po për hir të së vërtetës ,e keqja nuk qëndron vetëm tek dymetroshi apo Taoja.
  Vigani Berisha sado përpiqet që ta kuptojnë demokratët duke përsëritur me qindra herë pyetjen “a më kupton apo jo”, po mer gjithnjë e më pak vota.

 9. Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future.
  “The Contrarian: Peter Thiel and Silicon Valley’s Pursuit of Power.”
  Mithril Cap 0 to 1

 10. Caro Bollino, alias karo bole-in-o
  Nella tua area di me..a puzzi sempre. Una puzza o fognia come mai prima. Vai avanti cosi, il grande ZIO ti guarda…. Speriamo che tu abbia un altra alba da vedere… .quella che ti meriti……

 11. Ku është Unioni i Gazetarëve i zotit Aleksandër Çipa? Po Shoqata e Gazetarëve e zotit Armando Shkullaku? Po Federata e të përndershmit Rikardo Gutierez? Po Birni, vetë Syri, media dhe gazetarë afër opozitës si Ola, Kola, Çimi, Agimi, a janë dakord me këtë sjellje ndaj kolegut?Edukates tende ju pergjigja me te njejten monedhe o SPAK maloku i salihut,kete edukate na sollet ju shpellkaret e shpellave te vicidolit

  1. Muk dij që Vuçidoli të shquhet për shpella e sa për ate veglën që na përmend, duket se e ke nga ndonjë histori personale..
   Mesa dij të famëshme për historitë me piratë kanë qenë shpellat e Karaburunit që janë përdorur vitet e fundit edhe nga trafikantët e drogës
   Sa për kulla të larta si mini kështjella që kanë shërbyer gjithmonë për tu mbrojtur nga armiqtë, kjo po, është e vërtetë, me të tilla janë të mbushura të gjitha krahinat e Veriut
   Veç luftëtarëve shqiptarë për liri, nga këto kulla të malësive të veriut. kanë dalë edhe korifejtë e kulturës e gjuhës shqipe

 12. Gazetari pranë Berishës nxjerr zbuluar Bardhin: Ka paguar “Rithemelimin” me paratë e PD-së zyrtare,te gjithe po tradhtojne salihun dhe gazetari i familjes bledar koka

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *