• |
ide | kryesore

Trupat ukrainase përparojnë në frontin lindor dhe jugor

Lajme, Planet

Sipas analistëve ushtarakë, trupat ukrainase arritën dje fitime në vijën e frontit në jug dhe lindje. Instituti për studimin e luftës tha se forcat përparuan në Zaporizhzhia perëndimore, në jug të Ukrainës dhe pranë qytetit të shkatërruar nga lufta të Bakhmut në rajonin lindor të Donetsk, shkruan Sky News. Fitimet ishin “të kufizuara” në jug të fshatit Robotyne në Zaporizhzhia.


Kievi ka bërë disa pretendime për sukses në fushën e betejës në mes të kundërofensive të tij të vazhdueshme dhe pretendon se ka thyer linjën e parë të mbrojtjes së Rusisë në disa zona.Një zyrtar i emëruar nga Rusia pranoi në fillim të këtij muaji se trupat e Moskës ishin tërhequr nga Robotyne – duke i siguruar Ukrainës një fitore taktike.2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *