• |
ide | kryesore

McGonigal pranoi fajin/ Rrezikon 5 vite burg për 225 mijë $ që mori nga Agron Neza

Arkiva, Lajme, Të fundit
mcgonigal

Departamenti Amerikan i Drejtësisë, Distrikti i Columbia ka njoftuar se ish-agjenti i FBI, Charles McGonigal ka pranuar fajësinë për fshehje të informacionit nga Byroja Federale e Hetimit. Në njoftimin zyrtar thuhet se “Charles McGonigal pranon se ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish agjent shqiptar”.


“McGonigal u deklarua fajtor sot për fshehjen e fakteve materiale për marrjen e 225,000 dollarëve nga një individ që kishte interesat e biznesit në Evropë, ndërsa McGonigal po mbikëqyrte përpjekjet e kundërzbulimit. Kërkesa u pranua nga gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të SHBA, Colleen Kollar-Kotelly, e cila caktoi seancën për dhënien e dënimit 16 shkurt 2024”, thuhet në njoftim.“Sipas dokumenteve të depozituara në Gjykatë, nga gushti 2017 dhe duke vazhduar deri në periudhën kur doli në pension nga FBI në shtator 2018, McGonigal fshehu natyrën e marrëdhënies së tij me një ish-oficer të huaj sigurie dhe një biznesmen i cili kishte interesa të vazhdueshme biznesi në vendet e huaja.

Në mënyrë të veçantë, McGonigal mori të paktën 225,000 dollarë para në dorë nga individi dhe udhëtoi jashtë vendit me individin dhe u takua me shtetas të huaj. Individi më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësi zyrtare mbikëqyrëse”, thuhet më tej në dokumentin zyrtar të Departamentit të Drejtësisë, ku theksohet se “akuza parashikon një dënim maksimal prej 5 vitesh burg”.

NJOFTIMI I DEPARTAMENTIT TE DREJTESISE SE SHBA:

Charles F. McGonigal, ish-agjenti i posaçëm i Byrosë Federale të Hetimit (FBI) në Zyrës e Nju Jorkut, u deklarua fajtor sot për fshehjen e fakteve materiale për marrjen e në mënyrë të fshehtë të 225,000 dollarëve, para nga një individ që kishte interesat e biznesit në Evropë, ndërsa McGonigal po mbikëqyrte përpjekjet e kundërzbulimit.

Kërkesa e tij u pranua nga gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të SHBA, Colleen Kollar-Kotelly, e cila caktoi dënimin për 16 shkurt 2024.

Kërkesa u njoftua nga Prokurori i SHBA Matthew M. Graves, Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm Matthew G. Olsen i Divizionit të Sigurisë Kombëtare të Departamentit të Drejtësisë, Ndihmës Drejtori përgjegjës i Zyrës Fushore të FBI-së në Los Anxhelos, Donald Alway, dhe ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së në Uashington dhe zyrtari në terren David Sundberg.

Sipas dokumenteve të depozituara në Gjykatë, nga gushti 2017 dhe duke vazhduar deri në pensionimin e tij nga FBI në shtator 2018, McGonigal fshehu nga FBI-ja natyrën e marrëdhënies së tij me një ish-oficer të huaj sigurie dhe një biznesmen i cili kishte interesa të vazhdueshme biznesi në vendet e huaja, dhe qeverive të huaja.

Në mënyrë të veçantë, McGonigal mori të paktën 225,000 dollarë para në dorë nga individi dhe udhëtoi jashtë vendit me individin dhe u takua me shtetas të huaj. Individi më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësi zyrtare mbikëqyrëse.

Akuza parashikon një dënim maksimal prej 5 vjet burg. Dënimi maksimal ligjor për shkeljet federale është përshkruar nga Kongresi dhe është dhënë këtu për qëllime informative. Gjykata do të përcaktojë dënimin aktual bazuar në Udhëzimet këshilluese të Dënimit dhe faktorë të tjerë ligjor.

Ky rast është duke u hetuar nga zyrat e FBI-së në Los Anxhelos dhe Uashington.

Çështja u ndoq penalisht nga ndihmësprokurorët e Shteteve të Bashkuara, Elizabeth Aloi dhe Stuart D. Allen, dhe ish Ndihmës Prokurori i Shteteve të Bashkuara, Michael Friedman, nga Zyra e Prokurorit të SHBA-së për Distriktin e Kolumbisë, me ndihmën e Zëvendës Shefit Evan N. Turgeon i Sigurisë Kombëtare të DD-së Seksioni i Divizionit të Kundërzbulimit dhe Kontrollit të Eksportit, dhe Zyra e Çështjeve Ndërkombëtare të Divizionit Kriminal.18 Comments

 1. Mbrojtja që bën Berisha dhe Bumçi është pikërisht ky fakt që i implikon më shumë. Ata thonë se Memoja origjinale nuk e ka atë shënim! Natyrisht që nuk e ka dhe kjo është akuza: D.m.th në rrugë zyrtare dërgohej miratimi dhe në rrugë informale, informohej Shkëlzeni, që “detyrimi u krye”. Ky ishte shteti paralel i Shkëlzenit brenda shtetit.

  1. O troll, te qifte Bumci,Shkelzeni,Saliu e gjithe kina nonen. Per Mcconigallin e Ramazanit ke noj opinion o prostitute marksiste?:)

   1. Vetem titullîn qytetar nderi mos ti hiqet,sepse ka nje kontribut te jashtezakonshem per ne Tropojanet,haaahaahaa,cudira shqiptare.

 2. In addition to the more than $100 billion already spent in Ukraine, the White House last month asked Congress to authorize an additional $24 billion.

  124 miliardë

 3. Filluan këta bythqiret komuniste të hedhin bomba tymuese!!!

  Tani more b.q. po na tregon se e paske lexuar artikullin dhe përfundimi qenka Shkëlzeni?
  Ah sa ju djeg bytha juve kur e shihni punën pisk (me fal për lapsusin se juve vetëm ajo nuk ju djeg).

  Parazitë pa shtyllë kurrizore.

 4. 5 vjet? Kaq pak? Konviktoret e lapsit po na thonin qe e ha 20 e siper. Bohh ca zhgenjimi. Shi kur te dali fare me probation. Ooo vk

 5. Mind control te stilit nazist. Kjo po ndodhne shqiperi.

  Rama duhet te ishte ne burg qe ne mandatin e pare.

 6. ‘për një parti që nuk ishte e kryeministrit Rama’, zoti McGonigal u përgjigj “Po”.

  Hë pra, cila është kjo parti që loboi me McGonigal në SHBA? Po i hiqen petët byrekun të PD-LSI dhe po i del m¥ti nën të. Pra, një parti jo e Ramës, ka paguar këtë tipin për të lobuar në SHBA.

  Hë mo karavjdhe që keni muaj me emrin e McGonigal në gojë, pse nuk e hapni gojën tani? Apo e keni akoma me m¥t?Blejini salihut nje tullumbac pijeni dhe nga nje vete ju o shpellkare te salihut dhe perjetoni parajsen e premtuar nga salihu o shpellkare.

  1. O i paemer i ores 9:05 kur ti nuk kupton ato qe lexon ca dreqin do dhe i komenton.Apo propaganda ja u ka erresuar gjykimin. Lexoje dhe njehere keshtu do kursesh kete figure muti qe bere. Apo harrova se keni problem fare ju patronazhistet mjaft tju hedhi nje kocke e ta lepini se dinjitet zero.

   1. Ndaj kur të ballafaqohesh me mua rritu fizikisht, zmadhou mendërisht, ndrysho modelin e flokëve, mos vish këpucë me majë, mos përthyej gjunjët kur ecën në asfalt, mos haj djathë lope që në mëngjes dhe mos lexo vetëm librat e Isabelle Allendes.Per te gjithe shpellkare e cecene te malokut qe i lepijne bythen salihut kur dhjet,lexojini keto rreshta dhe kuptoni.Nuk lexoj si ty ato qe interpreton lapsexhiu i lapsit por lexoj ate qe thote gjykata o kar me zile i salihut

 7. Standard&Poors rrit vlerësimin për Shqipërinë nga ‘perspektivë e qëndrueshme’ në ‘pozitive’Klubi i Geijve te salihut kryetar grupi Gaz gei kavajsi demokrat,cecene e shpellkare nxitoni kush ta bej i pari me Gazin e salihut

  1. 13.42 ha mutin e vendit ku po jeton, mos u fut te muti tjetrit. O harrova, pse ke ik jashte vendit? O ke vjedhur ketu e po i ha atje ose ndihmon te semafori ose nuk u ndjeve mire ne vendin tend, ose…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *