• |
ide | kryesore

Sulmi terrorist në Kosovë/ Ditmir Bushati: Çfarë duhet të jetë prioritet

Arkiva, Lajme, Të fundit
ditmir bushati

Për sulmin terrorist në veri të Kosovës ka reaguar edhe ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.


Bushati e quan sulmin të frymëzuar nga Beogradi. Sipas ish-ministrit, çështje e një rëndësie parësore në këtë situatë mbetet garantimi i sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, vetëpërmbajtja dhe bashkërendimi me partnerët ndërkombëtarë për të mos lejuar përshkallëzimin e situatës.Reagimi i Ditmir Bushatit: 

Pak muaj më parë, tre policë të Kosovës u rrëmbyen nga forcat serbe. Në të njëjtën kohë, trupat e KFOR-it, gazetarët dhe policia e Kosovës u sulmuan nga bandat kriminale serbe. Sot, një polic i Kosovës ka mbetur i vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur.
Këto veprime të frymëzuara nga Beogradi dëshmojnë se Serbia mbetet një kërcënim për stabilitetin rajonal, pavarësisht përpjekjeve të Perëndimit për ta afruar atë me BE-në, sidomos në kontekstin e mjedisit të sigurisë në Europë, si pasojë e agresionit rus në Ukrainë.
Teksa mendimet dhe lutjet tona janë me familjarët dhe kolegët e Afrim Bunjakut që humbi jetën në krye të detyrës, si dhe për shërimin e shpejtë të policëve të lënduar, duhet mbështetur puna e policisë dhe institucioneve legjitime të Kosovës për të garantuar rregullin dhe sundimin e ligjit në përputhje me Kushtetutën.
Garantimi i sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, vetëpërmbajtja dhe bashkërendimi me partnerët ndërkombëtarë për të mos lejuar përshkallëzimin e situatës, mbeten çështje të një rëndësie parësore.13 Comments

 1. FLISNI ME HAK PERSHTATSHEM ME ZHVILLIMET .KRIMINELET MERITOJN NDESHKIM JO FALJE thotë:

  NUK ESHTE MOMENTI PER TE QETSUAR SERBET AS NDERKOMBETARET POR PER TJU PERGJIGJUR ASHPER .NE TE NJEJTEN MAS DHE SFIDUAR TOTALISHT AT PADREJTESI NGA CDO KENDVESHTRIM .NE MBROJTJE TE SOVRANITETIT NDERIT DHE DINJITETIT KOMBETARE QE TJU VULOSET MIR NE MENDJE QE KUSHDO QE PRETENDON TU HYJ NE HAK KOMBIT SHQIPTAR TAS SIGUROJM PLOTESISHT SE DO TI JEPET HAKU NE MENYREN E DUHUR PAS ASNJE HEZITIM .NE KURRIS TE SHQIPTAREVE NGA ELITA KOMBETARE NGA KY MOMENT DUHET TE PUSHOJNE CDO MENDIM FJAL A VEPER NE KURRIZ TE SHQIPTAREVE .CDO MENDIM FJAL DHE VEPER E DUHUR .KA KOHEN DHE MENYREN E VET TE VEPRIMIT DOBISHEM E KUR I KALON KOHA KTHEHET KOSTO PER TE GJITH .ATO 30 GOMER NUK KISHIN NGATRRUARR RRUG QE HYN NE TROJET SHQIPTARE POR PER KET KA PASUR PREGATITJE TE MIRFILLT BILE DHE PARALAJMRIME NE RRJET SOCIAL QE NE MUAJIN SHTATOR PRITET TE NDOLL DICKA NE KOSOC NGA SERBET KU ISHTE BOTA EVROPA QE I LEJOJ TE VIN NE KETE PIK ATO E FILLUN LUFTEN LE TA FITOJN NESE JAN TRIMA OSE TE TERHIQEN NGA PADREJTESIJA NDAJ SHQIPTAREWVE ATO DUHET TE GERGOHEN DREJT NE HAG DHE GJYKOHEN SI TERRORIST NDRYSHE TE LIROJN TE BURGOSURIT E HAGES QE JAN DENU PADREJTESISHT DHE SHPERBLEJN MORALISHT OSE TE DEKLAROJN QE DREJTESIJA NUK FUNKSIONON DHE FUNKSIONON VETGJYQESIJA TASHME ASKUSH DURON KOSTOT E ASKUJT

  1. Pusho ti, prostitut mashkull (banania e Brazilit), s’te pyeti njeri ty morr gomar! Gjalle qenka ky Ditziu me Sindromen Down (shikoini sa te gjere e ka ballin), KAQ!

 2. ZHVILLIMET ZBULOJN QELLIMET DHE PERCAJN UNITETIN E GRUPEVE TE INTERESIT thotë:

  EVROPA KA INFORMACIONE QE NE SERBI KA QENDRA TE WANGERIT RUS QE KAN KRIJUAR GRUPE SEPERATISTE PER TE LUFTUAR SHQIPTARET E DIN MIR QE KISHAT ORTODOKESE JAN MJETI PARE EFIKAS QE JAN MERDORUR DHE PO PERDOREN PER PUSHTIM TERRITORESH NE CDO CEP TE KOMBIT PERSE SKA RREAGUAR DHE PERSE SRRAGON NDERKOH QE I KA GJITHA MEKaniZMAT PER TI PARaNDALUAR HESHTJA TREGON BASHKPUNIM QELLIM KUSE ZHVILLIMET PJES TENTATIVE RALIZIMI

 3. Pusho ti, prostitut mashkull (banania e Brazilit), s’te pyeti njeri ty morr gomar! Gjalle qenka ky Ditziu me Sindromen Down (shikoini sa te gjere e ka ballin), KAQ!

   1. Mire, dakord! Po c’karin do?

    Se si pa lidhje.

    Ca figure kari eshte ky?! Kush karin e njeh kete!

    Ky egon 100! Realiteti 5!

    Jozefina Topalli Mashkull!

    Pa lidhje…

    Ku s’eshte as katolik. Bushat!

    Hej zot i modh! Me rrota kari pa lidhje!

 4. Urime Ditmir!
  Je verior dhe e kupton pozicionin e tyre.Sa mire qe dole kundra Edvin qenefit,vllait te Vucukut.
  Dhe n’fakt Edvin shkerdhrama per k’te arsye te menjanoi nga organizata kriminale PSSH.
  Ban mire me i ba mutin PSSH-se.

 5. Po kaka xhxhka ku ne pidh te arixhies eshte futur? Po niko peleshbythe? Po majko moja budalla?
  Po komandanti fidel peshtyma?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *