• |
ide | kryesore

Turneu i Taylor Swift fiton mbi 1 miliard dollarë

Paparazzi, SliderTurneu Eras i Taylor Swift është turneu i parë që kapërcen kufirin e miliardë dollarëve, sipas grafikëve të fundit të vitit 2023 të Pollstar.

Jo vetëm që turneu historik i Eras Tour i Swift ishte numër 1 në mbarë botën dhe në Amerikën e Veriut, por ajo gjithashtu solli një shumë të madhe 1.04 miliardë dollarë me 4.35 milionë bileta të shitura në 60 data të turneut, zbuloi botimi i tregtisë së koncerteve.

Të dhënat e Pollstar janë nxjerrë nga raportet e arkës, vlerësimet e kapacitetit të vendit të ngjarjes, të dhënat historike të shitjeve të biletave  dhe kërkime të tjera të papërcaktuara, të mbledhura nga 17 nëntor 2022 deri më 15 nëntor 2023.

Pollstar zbuloi gjithashtu se Swift solli afërsisht 200 milionë dollarë në shitje mallrash dhe përshtatja e saj filmike e suksesshme e turneut, “Taylor Swift: The Eras Tour”, thuhet se ka fituar rreth 250 milionë dollarë në shitje, duke e bërë atë filmin koncert me fitimin më të madh të të gjitha kohërave.

Në mbarë botën, turneu i Swift u pasua nga Beyoncé në vendin e dytë, Bruce Springsteen & E Street Band në të tretin, Coldplay në të katërtin, Harry Styles në të pestin dhe Morgan Wallen, Ed Sheeran, Pink, The Weeknd dhe Drake./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *