• |
ide | kryesore

AIA i përgjigjet akuzave të ‘Le Iene’: “Aludime pa asnjë bazë konkrete”

Sport
AIAPas transmetimit tronditës nga ‘Le Iene’ ku një arbitër aktiv raportoi anomali të rënda në sistem, ka ardhur përgjigja nga Shoqata e Arbitrave Italiane (AIA). Një deklaratë e tyre është publikuar nga Ansa. Drejtuesit e lartë të arbitrimit italian hedhin poshtë akuzat: “Këto janë pretendime që nuk kanë bazë konkrete”. Ata madje kanë konfirmuar besimin e tyre të plotë në punën e dizenjatorit Rocchi: “Duke konfirmuar besimin tek Gianluca Rocchi dhe gjithë komisioni i tij, ne besojmë se ka një mosekzistencë absolute mbi akuzat e bëra”.

“Shoqata e arbitrave italiane – nënvizohet – i konsideron të papranueshme akuzat e bëra mbrëmjen e djeshme, në mënyrë anonime, përmes një transmetimi televiziv. Këto janë akuza që nuk kanë asnjë bazë konkrete. Drejtimi teknik i CAN, si dhe i gjithë komisioneve të tjera kombëtare, bazohet në vlerësime të sakta që i referohen paraqitjeve të arbitrave. Nëse dikush beson se ka elementë konkretë për atë që është deklaruar gjatë transmetimit, nga një person me fytyrën të fshehur dhe zërin e ndryshuar, të dalë dhe të ndjekë kanalet zyrtare duke sjellë provat”, deklaroi presidenti i AIA-s, Carlo Pacifici.

Lexo më tejVlerësime politike e VAR, arbitri denoncon sistemin te Le Iene: “Kështu, falsifikohet Serie A”

“Ne – vazhdoi ai -, duke konfirmuar besimin tonë tek Gianluca Rocchi dhe i gjithë komisioni i tij, besojmë se në vend të kësaj ka mosqenie absolute të akuzave të ngritura. Ato synojnë vetëm të hedhin hije mbi një vepër të rëndësishme që po zhvillohet. Ne besojmë se nëse do të kishte arsye të brendshme politike pas kësaj lëvizje do të ishte një çështje shumë serioze, sepse kjo do të thoshte të mos e duash këtë shoqatë”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *