• |
ide | kryesore

Hipokrizia e sulmeve të PD-së ndaj Bolinos

1, 2, Arkiva, Ide
andi bushatiPD-ja po vijon me atë që di të bëjë më mirë, histerizimin e sulmeve ad hominem, target i të cilave këto kohë e ka pasur radhën të jetë gazetari dhe botuesi italo-shqiptar, Carlo Bollino. Me një denduri të pa zakontë, pronari i Report TV dhe Shqiptarja.com, akuzohen publikisht apo kallëzohen në SPAK, për aktivitetin e dyshimtë të Bunk’artit, për përvetësimin me 1 euro të godinës dhe truallit ku është vendosur selia e mediave të tij, për financimin që ka marë në fushatë zgjedhore nga inceneratorët e kështu me radhë. 

Në pamje të parë, akuzat dhe denoncimet duken të drejta dhe parimore. Eshtë një fakt i pamohueshëm që mediat e Bollinos ushqehen me financime dhe prona publike, që prej kohës kur Edi Rama është në pushtet. Dhe në këmbim të këtyre ‘të mirave” shpesh ato i shërbejnë propagandës rilindase deri duke shpërndarë gënjeshtra. 

LEXO ME TEJ:

Akuzat/ Ndizet sërisht përplasja Bollino Berisha 

Prej tyre u përhap fillimisht alibia, se policia e vrau të riun Klodian Rasha, pasi ai ishte i armatosur, gjë që më pas nuk rezultoi e vërtetë. Po i tillë ishte edhe mashtrimi që i interesonte rilindjes, pas vrasjes së Pjerrin Xhuvanit, para zgjedhjeve, në Elbasan, se në makinëën e vdendngjarjes nuk kishte asnjë provë për blerje votash. 

Parrulla “Fajin e ka Saliu” është një vijësjellje editoriale e këtyre mediave, aq sa arrihet në aludime qesharake, se dora e Berishës fshihet pas sulmeve kibernetike iraniane, që rrëzuan në gjunjë sistemin informatik shqiptar. Kulmi arrin deri në absurditete të tilla sa kur një vajzë, viktimë e dhunës së Rahjave në FushëKrujë merret në intervistë nga Report TV, ajo pyetet nëse i kanë shkaktuar dhimbje denoncimet që Berisha bëri ndaj atyre që abuzuan me të. Këtyre alibive, që tentojnë të zvogëlojnë krimet qeveritare dhe goditjeve të pareshtura ndaj opozitës, mund ti shtosh edhe episode që do të mbeten në memorien qesharake të historisë së sondazheve, si ato kur Rama rezulton lideri më i pëlqyer evropian, përpara Merkelit, Makronit apo Putinit.  

Skandali/ Carlo Bollino si shkruesi i alibisë së Ardi Veliut

Pra, nuk ka dyshim se Report TV dhe Shqiptarja.com, si media partizane, duke i rënë në qafë profesionit, kanë ditur ta shlyejnë borxhin e favoreve që kanë marrë nga pushteti. Dhe këtu, një opozitë është në të drejtën e saj ta demaskojë këtë lidhje kaq të hapur mes politikës dhe “pushtetit të katërt”. 

Në këtë kuptim, Berisha dhe të tijët, në sipërfaqe ngjajnë sikur kryejnë detyrimin e tyre opozitar duke denoncuar Bollinon dhe mediat që ai drejton. 

Por, e vërteta lakuriq është pak më ndryshe. Pasi po ta perceptosh peisazhin mediatik shqiptar, vetëm nga këndvështrimi i PD-së të krijohet përshtypja e rreme se gjithçka tjetër shkon vaj dhe e keqja është përqëndruar në këtë shtëpi të vogël me peshë të papërfillshme në tregun e informimit. Dhe këtu PD-ja bëhet abuzive dhe gënjeshtërt, duke shëbyer si makineri shpërndarëse të vërtetash të pjesshme, që duan të fshehin të zezonën e madhe. Sepse kushdo e kupton që nuk mund të shënjestrosh Carlo Bollinon, se përfitoi nga Edi Rama për të ngritur selinë e tij dhe të bësh sikur harron se ku gjendet Tv Klani, ABC, apo Ora News, që përfitituan në kohën kur firmat i hidhte Berisha. Le më pastaj të krahasosh ato alibitë e vogla të Report TV, të përmendura më lart, me atë videon e 21 janarit, që krijonte përshtypjen se demostruesit u vranë nga shokët e tyre që i kishin në krah.

Çështja McGonigal/ Kujt ti besojmë CNN amerikan apo Bollinos italian? 

Po ashtu, nuk mund të denoncosh mediat e Bollinos për financim me paratë e inceneratorëve, përpara Top Channel-it, News 24 apo Klanit, që kanë bërë edhe emisione për ti’u kundërvënë kolegëve të tyre që denonconin këtë aferë. Qoftë për shkak të audiencës modeste, qoftë dhe për sasinnë e përfitimeve që kanë marrë Report TV dhe Shqiptarja.com janë thjeshtë një plagë e vogël në një trup që lëngon nga sëmundja. Prandaj ti shndërosh ato në simbolin e një sistemi të kapur dhe të degjeneruar mediatik është e pandershme. Pikërisht këtu qëndron edhe hipokrizia e denoncimeve berishiste dhe rreziku që ato mos kenë impakt dhe jehonë në publik. Duke qenë selektive, duke mos përdorur të njëjtën masë dhe të njëjtën peshë, ndaj atyre mediave që i shërbejnë Edi Ramës, por tregohen të kujdesshme me opozitën, kjo e fundit e huq qëllimin e saj. Ajo bën të njëjtën gafë si me sjelljen ndaj oligarkëve të cilët jo të gjithë i godet njëlloj. Kjo lloj sjelljeje i ngjan më tepër një shantazhi, sesa një angazhimi në interes të publikut dhe si e tillë e godet besueshmërinë ndaj PD-së, më shumë se të gjitha kronikat dhe artikujt e mediave të Bollinos të marra sëbashku. 

©Lapsi.al  

 40 Comments

  1. Kemi ngel ke hipokrizia etika morali e te tjera, Ketu vidhet perdite derrçe qe prej dhjete vitesh ky akuzon per hipokrizi,sikur na qenka kjo e fundit probelemi .Ik mor pirdhu. Ik o hopkrit!

 1. Jam kesaj radhe me ty Bushat! berishizmi nuk eshte nje levizje idealiste e moral politike por nje gjallese e ndyre si shume gjallesa te tjera te ndyra qe ka kjo klase e qelbur politike qe ka pushtuar Shqiperine. Shtypi shqiptar nje turp i madh, perdite degjojme gardelina qe cicerojne vend e pa vend sipas shijes se Kryeministrit tone dhe pa dyshim dhe nga ushqimi qe ai ju jep.

  1. Frangaj apo Balliu etj jane njelloj si Bulino
   Frangaj eshte group ndertimi,hajdut me kostum dhe cizme gjahu,nje hipokrit.
   Paraja te ben pa ftyre dhe pa forme
   Krimbi I korrupsionit e ka gerryer ne palace shteti.
   Shpeton nqs e vret keto krimbi?
   A thua valle Bushat ka idealista qe te merren me keto pune????

 2. ARRESTOHET YMER KELLIRA:POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT-YMERI thotë:

  ZOTI BUSHATI QFAR MENDONI JU PER YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI SE I KUJT ESHTE GRE KRISTAQ RAMA?!
  ESHTE I KRISTAQIT APO EDI RAMES?!
  YMERI E KA CERTIFIKATEN E LINDJES SE GREGUT THE ATY THUHET SE ESHTE I KRISTAQIT
  DOSJA GJYQSORE THOTE SE ESHTE KRISTAQI BABA I GREGUT, TANI YMERI JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES

 3. SOKOL BALLA -SALLAKS DO TE MASTURBON LIVE NE SKYPE SONTE PREJ ORES 20:00 KURSE FRRYK CYPI DO JA FUT LLAPEN NE BYTH SKENDER GERON XHAFAJT thotë:

  YMER KELLIRA JA NXJERR KARIN NGA BYTHA FRRYK CYPIT DHE JA FUT NE GOJE YLLI PATES DHE I THOTE DIL SHKRUAJ DIQKA PER YLLI MANJANIN ,ANDI BUSHATIN, FATOS LUBONJEN HAHA HAHA

 4. ZOTI BUSHATI JU LUTEM TREGONI SE SA SHUME KENI VUAJTUR KUR YMER KELLIRA ISHTE I ULUR NE NJE TAVOLINE ME JU ,KUR TE GJITHE E DINE SE YMERIT I MBANE GOJA ERE MUTI

  ZOTI BUSHATI SA HERE E KE PASTRUAR DUART ME SHAMPO KUR JA KE DHENE DOREN KOL BALLES-s SALLAKS KUR TE ESHTE KUJTUAR SE KOL KYCI DEL E MASTURBON LIVE NE TV ?

 5. Është e mahnitshme si PD ka zgjedhur të bëhet avokat i moralit dhe i drejtësisë, duke sulmuar Bollinon me akuzat e tyre ‘të paanshme’ dhe ‘të drejta’. ! Duket si lojë bebesh, ku rregullat ndryshojnë sipas interesave të çastit. Sa bukur i ‘zbulojnë’ të gjitha këto skandale, ndërsa harrojnë plotësisht të bëjnë një introspektim të thellë në shtëpinë e tyre të qelqit. Është një shfaqje e rradhës, e hipokrizie dhe lojërash politike, që do të bënte edhe Becchetin xheloz.

 6. Gallata me e madhe ishte kur Malltezi,dhenderi i Saliut, akuzon Bolinon si vjedhjes i pronës dhe vegël e Rames.
  Carlo Bolinon ne fakt ishte burri i motres se këtij kaubojsit Jamarbër, ai ka per grua Alba Malltezin, motren me nenet e babe te dhenderushit Jamarbër.

  1. O bole pa emer , shpif shpif se dicka do mbetet, orinda malltezi eshte e motra e jamarbrit jo alba ! Jeni mesuar te mashtroni ore po si nuk skuqeni fare dukeni keni gene te prishura.

 7. YMER KELLIRA NESER ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN:ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS—-KRISTAQ RAMA BABA I GREGUT-EDI RAMA PERDORUES KOKAINE thotë:

  YMER IL FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT SE PO TE PRET ME BREKE NGJYRE MAVI HHAHA

 8. Berisha nuk ka lënë gjë pa bërë ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve, u ka ‘punuar’ qindin, duke e vjedhur, vrarë dhe shitur dhe pastaj fillon dhe ankohet pse SHBA e ka shpallur ‘non grata’ familjarisht

 9. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ E TALLIN TE GJITHE ZAGARIN DUKE BREDHURI VETEM SE ZAGARI FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH
  FRRYK CYPIT
  MUT VELIUT
  KAR BOLES BOLINO
  KOL SALLAKS KYCIT
  DRITAN HALE-s
  SKENDER GERON XHAJAJT
  DENIS MINGES
  LENC VANGJELIT
  IDAJET BYTHQIRIT
  ROMEO KAR-s

 10. O Bushat, te gjitha me rralle mor burre. Ju pse e minimizoni aferen skandaloze me Bolen? Ai eshte me flagranti, ben shume MUUUU aktiviteti i tij.
  Berisha, si i vetmi lider opozitar i mbetur, dhe i cili ka denoncuar pa ndalje te gjitha skandalet dhe qe ka patur te drejte, duhet eshte detyrim qytetar te mbeshtetet.
  Jo personalizim, por t’i besh ekspuls ketij lloj talioni

 11. Arben Ahmetaj po tenton të marrë azil politik dhe avokatët e kanë këshilluar që për këtë nevojiten akuza dhe përplasje publike.

  Por, çfarë pritet nga kjo intervistë?

  “Gjate intervistës me gazetarin Peka do të kemi dhe momente trishtuese pasi Ahmetaj do të përlotet disa herë si një njeri që po përndiqet padrejtësisht nga politika, drejtësia dhe biznesmenë.Salihu do takoje sot te qimi tv qytetarin dixhital arben hametaj qe e ka furnizuar me material shpifes per 10 vjet dhe sot po i ben sherbimin e fundit salihut qe eshte duke ngordhur ne ballkon,ashtu si e meriton ky Monster.

 12. YMER IK FUTJA NE BYTH KAR BOLES BOLINO DENIS MINGES FRRYK CYPIT KOL BALLES SALLAKS DHE EDI RAMES E MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI!

  YMER TE MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA FEMER NE PLANET E CILA TE OFROHET AFER ,PRANDAJ TE TALLIN TE GJITHE DHE NUK TE OFROHET NJERI AFER

 13. Si gjithmonë Bushati sajon përplasje “të vërtetash” pa u pozicionuat kjartë me cilin grup të tyre është dakord.
  Pak a shumë bën lojën politike “dridhe Like”

 14. YMER KELLIRA NUK ESHTE. BYTHQIR I ZAGAREVE TE EDI RAMES ME DESHIRE,POR YMERIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER thotë:

  YMEER IK FUTJA KARIN NE BYTH IDAJET BYTHQIRIT DHE DENIS MINGES

 15. Denoncimi: Zhvati naftën me ndihmën e oligarkut rus, Albana Vokshi aksionere te kulla 100-katëshe! Ja përse e mbron me luftë Berishën

 16. ARRESTOHET YMER KELLIRA-POLICIA E KAPI YMERIN DUKE MASTURBUAR LIVE ME KOL BALLEN LIVE NE ZYRAT E EDI RAMES thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH IDAJET BYTHQIRIT, ROMEO KAR-s ,KAR BOLES BOLINO DHE PETRO KOQE-s

 17. Te godasesh besueshmerine e PD’se, Bushat, presupozon qe t’i kete mbetur ca.

  Per fat te keq te te gjitheve ne, per faj te te gjithe atyre qe kane vazhduar te mbeshtesin (nen emrin e “opozites reale”) personat e frymen e gabuar opozitare, kjo besueshmeri nuk ekziston me !!

  Sala dhe te tijte vazhdojne te bejne ate qe kane bere gjithmone. Gabimi nuk eshte i tij, por i atyre qe vazhdojne t’a shohin si te vetmen forme opozitarizmi

 18. ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS ,KRISTAQ RAMA BABA I GREGUT ,SOKOL BALLA MASTURBON LIVE NE ABC TV , FRRYK CYPI GJAKEDERDHJE NGA BYTHA SE YMERI PO JA FUT KARIN NE BYTH SHUME ZERZEK,MUT VELIUT I JANE KRIMBUR DHEMBET NGA BYTHLEPIRJA E EDI RAMES

 19. Kujtojmë që shumë biznesmenë dhe oligarkë që marrin para, koncensione dhe prona publike, paguajnë me fatura mujore televizionin e Familjes Berisha.

  Tan Dulaku, Bashkim Ulaj, Gentian Sula, Devollët, Salillari etj janë vetëm disa nga financuesit. Të tjerë që bezdisen nga lakimi që u bën Berisha në ballkon, duhet të paguajnë që të mos përmenden më.

  Prej dy vitesh, Syrin e Familjes Berisha besohet se e financon edhe Arben Ahmetaj, me paratë që ka mbledhur nga aferat me pasuritë publike.

  Ka informacione që tek Shkëlzeni paguajnë tarifa të mëdha mujore edhe disa ministra dhe drejtorë të pushtetit, të cilët Berisha nuk i përmend kurrë.

 20. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUHAMET MUT VELIUT,DENIS MINGES KAR BOLES BOLINO FRRYK CYPIT SKENDER GERON XHAFAJT KOL KYCIT SALLAKS DHE EDI RAMES

 21. FRRYK CYPI NE SPITAL :E AKUZON YMER KELLIREN SE PO JA FUT KARIN NE BYTH NE MENYRE SHUME AGRESIVE DHE SHUME SHPESH thotë:

  YMERI I MORRAT NE KOQE DHE NE BYTH SE E KA KOKEN TULLAC HAHA
  YMERI E NXJERR NJE ERE MUTI NGA GOJA SA EDHE ANDI BUSHATI E DEVIJON RRUGEN MOS TE AFROHET AFER YMERIT HAHAH HAHA

 22. Por, për të gjitha pretendimet e tij, nuk paraqiti asnjë fakt.

  Vetëm fjalë.

  Fjalë që i kemi dëgjuar edhe para se t’i thoshte Arben Ahmetaj.

  Se i thotë përdita nga ballkoni Sali Berisha.

  Nga Ahmetaj pritej të fliste me letra në dorë, je me aludime.Vazhdoni dhe shpellkare cecene maloke skiftera pushta skutha te salihut,por beni dixhital i salihut nuk tregoje asnje dokument qe ky popull te mendoje,por si Qimi dhe Beni dixhital i salihut fjaleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  Shume morra te kuq te lyer me blu nga salihu ka ky portHale

 23. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH LAL DHJERIT FRRYK CYPIT MUT VELIUT KAR BOLES BOLINO DENIS MINGES KOL KYCIT SALLAKS DHE EDI RAMES

 24. Ik o Bushat e shkruaj ndonje artikull per Belerin se te kaloji dita pa marre dhrahmite e Grekut. Ik ha sufllaqe te keqen.

 25. SUPER SKANDAL KOL KYCI SALLAKS PER TE TEREHEQUR VEMENDJEN NGA INTERVISTA E ARBEN AHMETAJT KA VENDOS TE MASTURBON NE SURRAT YMER KELLIREN LIVE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT BILES BLEJA CA RAKI SE TA JAP EDHE KARIN ME JA LEPI

 26. Mediat ne Shqiperi jane gjiriz,po edhe gjirizet nuk jane njelloj se ka gjirize vulg po ka edhr gjirize TOP.

 27. një intervistë të gjatë në televizionin SyriTV. Pa ofruar fakte apo prova të reja, por kryesisht bazuar në interpretime, ai foli për një prapavijë politike në veprimet e Prokurorisë së Posaçme, e cila sipas tij ka ngritur një çështje mbi supozime. Për herë të parë pranoi miqësinë e ngushtë me Mirel Mërtirin

 28. “I deklaroj Edi Ramës, se një qime floku po i prekët Arben Ahmetajt apo familjes së tij, do e pësosh personalisht me familjen tënde.Beni dixhital i salihut ja ka futur kembet ne nje kepuce salihut sa e detyroje serbin salih te thote fjalet e mesiperme sot para shpellkareve te tij te rrugica.

 29. “Mos ma prek Ben Ahmetaj” – PD i reagon Berishës: Rrogëtari i Arben Ahmetaj duhej të kërkonte falje, fillimisht demokratëve

 30. Deformimi, tjetërsimi, grabitja dhe shkatërrimi i pronës publike ka nisur që në vitin 1992, kur dishepujt “blu” të “terapisë shok” u vërsulën me pisha në duar dhe i vunë flakën Shqipërisë, dogjën fabrika, uzina, kombinate, punishte, vreshta, plantacone me mollë e kumbulla, grabitën pasuritë e mbetura më “duar të pastra”, në emër të një lufte absurde kundër komunizmit, nga ish-komunistë fanatikë dhe plangprishës, që duke djegur gjithçka, donin të mbulonin gjurmët e krimit dhe të vjedhjeve galopante, që do të ndërmerrnin më vonë, ditën për diell. Pas kësaj, nisi ndërtimi i ologarkisë politiko-financiare të Oborrit Blu rreth Doktorit, u cili u bë simbol i babëzisë dhe i qeverijses për intersa private abuzive dhe korruptive të këtij Oborri.

 31. Ne keto komente te artikullit si magazine shpifese nga patronazhiste te pa dinjitet, me se shumti jane komente shpifesish, spiunesh, qe jane ngopur nga droga , por dhe e pushtetit hajdut historik qe ke.i. Per kete larvat nuk e diskutojne, por si gjithenje, fain na e paska Saliu.Kjo sipas merhemburve kuqale, sot, e mot.Artikull shkruesi per denoncimin e PDse ndaj shpifesit e batakciut Bollino ia jep te drejten e akuzave ndaj tij, pooor, na priska qe PDja te kritikoi, sulmoi, KLaNIN, TOPIN,ABC,OREN 24 NWS.etj, e kete per hater te artikull shkruesit.Atehere, ne lufte kunder te gjitheve por i vetem.Kush ka vepruar keshtu, po kush eshte ai qe eshte paguar, e pagohet, shperblehet me shu.e nga qeveria e korruptuar,,,,,Bollino, e ky, me shpifje, trillime, fallsifikime ka sulmuar e sulmon PDne , andaj PDja nuk sulmon porDENONCON, batakcilleqet e mafies se propagandes tij, ia thote popullit per maskarallekun e kesaj qeverie se nepermjet tij, ua vevethin ne vesht edhe mediave te tjera, qe cdo kompromentim do diskretitohet e denoncohet nga PDja, qofte kushdo,.Si perfundim, lexova nja dy lajka nga komentuesit kodoshe, qe na thoshin llafe te mira per artikullshkruesin, suksese, por deri dje, per kujtese, kujtohuni or hoorra ckeni thene.Por nejse ju ini ata qe ini.BIRA KURVI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *