• |
ide | kryesore

Arkeologët egjiptianë zbulojnë gjysmën e humbur të statujës së Ramses II

Arkiva, Dossier
arkeologëtGati një shekull më pas, zbulohet në të njëjtin vend, pjesa e mbetur e statujës së dedikuar ndaj Ramses II, një nga sundimtarët më të rëndësishëm të Egjiptit të lashtë. Gjysma e sipërme e një statuje të faraonit egjiptian u zbulua nga arkeologët në Egjiptin jugor. I zbuluar në vendin e El Ashmunein, fragmenti i gurit gëlqeror 12.5 metra i gjatë u gjet pas një përpjekjeje bashkëpunimi mes Këshillit të Lartë të Antikiteteve të Egjiptit dhe Universitetit të Kolorados.

Statuja tregon kokën, shpatullat dhe bustin e sipërm të mbretit Ramses II, i njohur gjithashtu si Ramses i Madh, i stolisur me një kurorë të dyfishtë dhe një mbulesë koke mbretërore me majë kobre. Studimet e mëtejshme zbuluan se pjesa e gurit gëlqeror plotëson një pjesë të zbuluar nga arkeologu gjerman Gunther Roeder, pothuajse një shekull më parë në vitin 1930. Po bëhen përpjekje për të pastruar dhe përgatitur statujat për një ribashkim të mundshëm.

Kush ishte Ramses II?

Ramesesi II, i njohur si një nga sundimtarët e frikshëm të Egjiptit të lashtë, u ngjit në fron rreth vitit 1279 pes dhe qëndroi në pushtet deri në vitin 1213 pes. Mbretërimi i tij 66-vjeçar konsiderohet si kulmi i fuqisë dhe lavdisë së Egjiptit. I njohur për aftësitë e tij ushtarake, ai orkestroi mbi 15 fushata fitimtare, duke siguruar dominimin e Egjiptit në të gjithë Levantin dhe Nubinë.

Recently discovered upper-half of a statue depicting pharaoh Ramses II

Por Ramses II nuk ishte vetëm një luftëtar; ai la gjurmë të mëdha edhe nëpërmjet ndërtimeve monumentale. Vizioni i tij u shtri shumë e gjerë, ndërsa porositi krijimin e qyteteve, tempujve dhe monumenteve mahnitëse në të gjithë Egjiptin, duke përfshirë mrekullitë në Karnak dhe Abu Simbel.
Qindra statuja kolosale të tij mund të gjenden në të gjithë Egjiptin. Sundimtari i madh vdiq rreth moshës 90 ose 91 vjeç dhe u varros në Luginën e Mbretërve. Mumja e tij u zbulua më vonë nga arkeologët në Arkën Mbretërore dhe tani është e ekspozuar në Muzeun Kombëtar të Qytetërimit Egjiptian, në Kajro. ©LAPSI.al

Visitors flock to the Great Temple of Rames II in Abu Simbel, Egypt, 870 kilometers (540 miles) south of Cairo,1 Comment

  1. Ata patën Ramses
    Kurse voteshitesit dhe patronazhistet pragqirë kanë ramëshurrën me poture të dhiera.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *