• |

Video/ Uruguaji nuk do të ketë më një ‘Pistolero’: Suarez i jep lamtumirën kombëtares në lot

Suarez

Ndeshja e fundit me kombëtaren për Luis Suarez, i cili i dha lamtumirën Uruguait në barazimin 0-0 ndaj Paraguajit, një ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Amerikës së Jugut për Kupën e Botës 2026. Për ‘Pistelero’, kapiten i kombëtares, momente prekëse nën koret dhe pankartat e tifozëve si dhe për praninë e familjes së tij në fushë. Suarez largohet nga Uruguai pas 142 paraqitjeve (i dyti me më shumë prezenca i të gjitha kohëve) dhe titullit të golashënuesit më të mirë me 69 gola, ndërsa ka fituar Kupën e Amerikës në 2011.

Lexo më tejDhimbje torturuese në çdo hap, trondit Luis Suarez: “Më duhen pilula e injeksione para çdo ndeshje”

Në lamtumirën e Pistoleros, Uruguai barazoi pa gola me Paraguajin, duke rënë në -4 pas Argjentinës së vendit të parë. E Celeste ishte e para që rrezikoi, pasi në minutën e 13′ Enciso nuk arriti të gjejë objektivin. Suarez, në të fundit me kombëtaren, goditi shtyllën gjashtë minuta më vonë. Më pas Rochet i shpëtoi vendasit nga Almiron, përpara se në minutën e 61′ Diego Gomez të barazonte shtyllat. Mundësia e fundit ishte e Ugarte, por konkluzioni i tij u ndal nga një super Fernandez. Uruguaji mbetet gjithësesi në një seri pozitive edhe pse u ndal pas tre fitoreve radhazi, në vendin e dytë me 14 pikë. Me +8 nga vendi i tetë Uruhuaji është i sigurtë në zonën e hyrjes direkte në Kupën e Botës 2026.