• |
ide | kryesore

Ekskluzive/ Dokumentat që provojnë se Tahiri nuk udhëtoi në Gjermani për të atin

Kryesore

Arsyet që detyruan Saimir Tahirin të udhëtojë papritur drejt Gjermanisë mbeten mister ende sot, jo vetëm për mediat, por edhe për njerëzit pranë tij. Kur doli lajmi dhe avokati Maks Haxhia tha se nuk kishte dijeni për këtë lëvizje të klientit të tij, u hodh në media teza e një arratisjeje të mundshme. Por mediat pranë qeverisë dolën me versionin se nuk kishte asgjë për t’u shqetësuar, sepse Tahiri kishte udhëtuar në Gjermani për t’i qëndruar pranë të atit që kurohet jashtë.
Lapsi.al ka siguruar të dhënat nga sistemi TIMS, që tregojnë se ky shpjegim që nxorrën mediat ishte një gënjeshtër. Nga të dhënat në system del se Bashkim Tahiri, doli jashtë Shqipërisë në fund të muajit tetor, në datën 29 dhe u kthye në fillim të nëntorit, në datën 3, dhe kjo duket qartë në të dhënat e regjistruara në sistem.Ndërkohë, udhëtimi tre-ditor i Saimir Tahirit është bërë dy javë më pas, në një periudhë kohe që nuk ka asnjë lidhje me ndërhyrjen kirurgjikale të babait të tij.

Një tjetër detaj nga udhëtimi është se në rrugën drejt Gjermanisë, Tahiri shoqërohej me një ish vartës të tij në Ministrinë e Brendshme. Udhëtimi erdhi pas deklaratave të Edi Ramës dhe Ditmir Bushatit se Tahiri nuk mund të udhëtojë jashtë vendit, sepse parlamenti ka votuar për bllokimin e lëvizjes së tij jashtë vendit.

Me arrestimin e Orest Sotës, me shtimin e presionit ndërkombëtar ndaj qeverisë për dënimin e “peshqve të mëdhenj” dhe me retorikën e re që po përdor Edi Rama, Saimir Tahiri ka arsye të jetë i shqetësuar për fatin e tij. Shqetësimin e konfirmoi Bashkim Fino në një takim me kryeministrin.
Gjatë bisedës së lirë që Rama pati me deputetët brenda në kryeministri, Fino tha se kishte folur me Tahirin dhe kishte vënë re se ai ishte i shqetësuar. Rama iu përgjigj se “Tahiri nuk ka pse shqetësohet, sepse gjithkujt mund t’i ndodhë të harrojë patentat diku”. Kjo thirrje për t’u qetësuar tingëllon si tallje për Tahirin, të cilin e kanë përzënë nga të gjitha funksionet në parti dhe çdo ditë e më shumë po i japin formën e një peshku të madh, gati për t’u futur në tigan.©Përgatiti për Lapsi.al, Dorian Kodra

12 Comments

  1. i pa emer-ty nuk tu qa trapi 75 vite enver kristaq,spiro kolek,,ruqi ,rama,fatmir xhafa,mao LU ce dun,mugosha,popoviq,stalin qe te dhjene e qin mbrap e mar
   e tu qaka bytha per dy muaj,aq te gjer ta kan ber trapin e bythes enveri e babai i rames sa nuk e merr vesh edhe po tu futen tre trapa.kush ju ka faj qe drogoheni si rama,dhe po ju quajten bastard e kokpalar thoni na tha meta argjed e ar.avioni ju duket mushkonj,jasteku i griseldes femij nent muajsh,leshi i negjmijes ju duket shpageti,mutiqe rama u jep ju duket mjalt.e qfare tjeter mund te pret lloji yt e i anonimus si qelbesira,derra,lop, gica e krymba qenefi negjmije si rama qe jeni.

 1. Diten e hene u fol per nje bashkepuntor te drejtesise italiane, i cili eshte zyrtar i larte ne Shqiperi…. Se mos na ben ndonje gabim Tahiri o shokeni…..

 2. Ministri me kurve ne historine e shtetit shqiptar.frikacak pa nje gram burreri dhe i pabese si gjarpri.ky eshte saimir tahiri.burgun e ka pak.ky duhet terhequr zvarre.

 3. Per ta kuptuar ky komentues kurva lart , nuk ka thene Tahiri qe po shkoj te baba, e thote kazani mediatik. Vete mashtron vete pergenjeshtron. Kazani eshte pjesa me e ndyre e ketij vendi te mjere. Ptuuuuu

  1. goni te palloj roshi ne grup apo xhelili se ju te droguarit e rames mund te thoni se ju palloj jesusi nga droga qe merrni.

 4. bashkim e tahir ,qe te dy te stallinit kopil,hajn i madh njeri i biri trafikant e i droguar,as ilaqe qe ka ne baranatore nuk i mjaftojn tahirin per ta sheruar.
  erdh tahiri erdhi rama
  ne shqiperi u be gjama
  kokain eee kanabis
  ter popullin eeee ben pis.

 5. erdhi rama erdh tahiri
  kanabisi kudo mbini
  ter qelbsira u mbush vendi
  me mushkonja e griseld jastek
  me ju dhje sa lezet

 6. Perfundimisht eshte bere muti mullar . Ketu eshte per ti vene flaken çdo gjeje. Qeveri me baze te gjere dhe spastrim total ne te gjitha fushat duke filluar nga politika.

 7. Duke pare nivelin shume te ulet e te menduarit dhe nivelin shume te dobet ne gjuhen shqipe te ketij komentuesi , une mendoj se ky ‘personazh’ komentues eshte krijuar nga vete njerzit e PS per te krijuar idene se shikoni se c’fare niveli njerzish na sulmon, kritikon.

  Nese ky komentues me te vertete egzisotn, dhe niveli i te menduarit dhe shkruarit jane reale , atehere mendoj se kemi rene shume poshte dhe me njerez te tille Rama do rri ne pushtet dhe nja 20 vite te tjera. .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu