• |
ide | kryesore

Media greke: Marrëveshja për detin është mbyllur, Greqia pranon pjesërisht ‘gabimet’ e shkuara

Lajme, Të fundit

Një marrëveshje për të ripërcaktuar Zonat Ekonomike Ekskluzive me Shqipërinë duket se ka përfunduar mes qeverisë greke dhe homologes së saj në Tiranë, një zhvillimi që lidhet drejtpërdrejt me interesin për hidrokarbureve në parcelat 1 dhe 2 në Detin Jon. Siç dihet, pala shqiptare në të kaluarën ka reaguar ndaj mundësisë së eksplorimit të hidrokarbureve në Jon, duke konsideruar se parcelat 1 dhe 2 janë gjithashtu zona kontradiktore.


Historia e formimit të Zonave Ekonomike Ekskluzive me Shqipërinë është e gjerë, por duket se mbyllet përfundimisht pas marrëveshjes që, sipas energypress.gr, dy qeveritë kanë arritur dhe do të shpallet zyrtarisht së shpejti. Burime të pakonfirmuara tregojnë se me marrëveshjen, pala greke pranon se përkufizimi i Zonave Ekonomike Ekskluzive deri më sot ka qenë pjesërisht nga ana metodologjike e pasaktë, një pikëpamje që Shqipëria ka mbështetur deri tani.


Po ashtu pranohet se gjiret e detit duhet të konsiderohen “të mbyllura” me qëllim që të zbatohen dispozitat përkatëse të Konventës Detare. Në të njëjtën kohë, megjithatë, marrëveshja mbyllet se pala shqiptare nuk mund të ngrejë kundërshtime lidhur me zgjatimin tokësor nëndetar të Othonit dhe Ereikoussë, gjë që është e rëndësishme në lidhje me mosmarrëveshjen greko-turke mbi Kastelorizo. Nuk ishte e lehtë për të negociuar, sepse përpjekja për të gjetur dhe shfrytëzuar hidrokarburet në Greqinë Perëndimore, qoftë në det (Jon) ose në tokë (Ioannina, Arta / Preveza), dukej si “pëlhura e kuqe” e demit.


3 Comments

  1. Dhe ne qe humbasim pasuri ne det e ne toke nga cunami Berisha. Nese do ishte negociuar ndershmerisht qe ne 2009 e jo fshehurazi si skuth besoj se do kishim marr me shume territor dhe perreth Othonoi dhe Erikusses

    1. Ne e meritojme te humbim edhe grate qe kemi ne shtepi. Ti ore militant partiak ne vend qe te shqetesohesh qe po na iken territori,pasuria, ti mundohesh te gjesh fajtorin qe ta nxjerresh kryetarin tend te paster. O budalla neve po na iken territori,se politikanet per vete qofte berisha qofte Rama jane pasuruar per 3 breza,keshtu qe te dy te pushkatohen dhe mos i mbaj ane njerit,se duket qarte qe edhe ky kryetari yt qe embron me shume se babain tend,ka shit territor. Akoma kemi kohe te mbrojme, po me ke te mbrojme me militant si puna jote?

  2. Ne jemi populli me kot ne bote,kot qe rrojme .Na q–e nga te gjitha anet dhe ne nuk ndihemi.Mire te nabehet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.