• |
ide | kryesore

Hapja e negociatave, Tanja Fajon: Franca e shqetësuar nga azilkërkuesit që vijnë nga Shqipëria

Lajme, Të fundit

Qëndrimi i Presidentit francez Emmanuel Macron pak ditë më parë se BE duhet të reformohet para se të zgjerohet vijon që të shkaktojë reagime. Së fundmi ka qenë eurodeputetja Tanja Fajon, e cila ka dalë në krah të kërkesës së vendeve të Ballkanit për t’u bërë pjesë e BE.


“Ndonjëherë më duket se Macron nuk është mjaft i vetëdijshëm për paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor dhe pse zgjerimi është i rëndësishëm për të gjithë Evropën.Franca ka një qëndrim të vendosur mbi zgjerimin dhe është e shqetësuar nga siguria dhe çështja e azilkërkuesve, shumica e të cilëve ende vijnë nga Shqipëria dhe Kosova.

Megjithatë, shpresoj se Franca do të zbutë qëndrimin e saj edhe mbi çështjen e Shqipërisë”, shkruan Tanja Fajon.

Franca, Gjermania dhe Holanda janë tre vendet skeptike për hapjen e negociatave për Shqipërinë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *