• |
ide | kryesore

Ekskluzive/ Mbyllet marrëveshja e detit me Greqinë, Rama i kërkoi Metës…

Kryesore, Lajme

Zbulohen detaje të reja nga takimi kokë më kokë mes kryeministrit Edi Rama dhe Presidentit të Republikës Ilir Meta në zyrën e këtij të fundit. Biseda e të mërkurës pasdite zgjati rreth 30 minuta dhe në fokus të saj ka qenë marrëveshja me Greqinë për përcaktimin e kufirit detar mes dy vendeve.

Burime të lapsi.al thanë se tashmë janë përmbyllur negociatat mes dy vendeve. Kanë mjaftuar vetëm 2 takime të grupit negociator, njëri në Tiranë dhe tjetri në Athinë për të finalizuar këtë marrëveshje. Sipas të njëjtave burime kjo ka qenë arsyeja pse Rama kërkoi një takim me Metën.

Kreu i qeverisë e ka njohur me rezultatet e marrëveshjes dhe më pas i ka kërkuar plotfuqinë për ta nënshkruar marrëveshjen. Në bazë të Kushtetutës dhe ligjit, Presidenti i Republikës jep fillimisht autorizimin për nisjen e negociatave dhe për grupin negociator dhe më pas firmos plotfuqishmërinë për nënshkrimin e draftit.

Nuk dihet qëndrimi që ka mbajtur Meta në këtë takim, por besohet se ai do të kërkojë kohë përpara se të marrë një vendim. Të njëjtën praktikë ndoqi edhe në dhënien e autorizimit të nisjes së negociatave duke kërkuar disa herë informacione shtesë për çështjen.

Mediat greke shkruan para pak ditësh se marrëveshja do të finalizohet brenda muajit korrik dhe ajo do të firmoset në Athinë. ©LAPSI.al

13 Comments

 1. Po te shohesh me vemendje kokat e ketyre dy “kokave” te ketij vendi te ben pershtypje se si kane te njejtin model qethje flokesh, me lekuren e kokes gjithe njolla e zhgarravitje. Si nuk kane asnje nuance normaliteti as ne fytyre, as ne profil e as ne pjesen e prapme te kokes. Eshte e rralle pamja e tyre, mbase tregon shume per perdorim substancash ose me mire mbidoze ne nivele shkaterruese, qe tashme eshte e qarte qe u ka demtuar dhe trurin brenda kokave me pamje ordineresh.

  1. askush te mos shqetesohet nga zgjillja qe dikush ben ,individ per vete apo individ per kolektivin ,.apo kolektivi,te pare problemin ne dy pika drejtesin dhe padrejtesin ,ku zoti mallerishem padrejtesise nuk i saktoj fitore sukses triumf ,por e percaktoj si humbje per ndjekesit dhe te drejten verteten si triumfuese dhe dobi,keta jane dy krijime malleshtore me garanci precize prej krijuesit gjithesise ,zoti nuk genjen ai e mban premtimin ,keshtu qe keta kan lojen e vet dhe zoti ka percaktimin e tije,,perpara kemi zhvillime ,qe filtrojne padrejtesine duke ,zgjellur te verteten ,qellimet dhe levizjet zbulojne fakte dhe faktet bindjet ,realisht ne krejte pak kohe ne do kemi nje tjeter ralitet,i cili do afrojne te drejtat shqiptare drejt kombit shqiptare ,kjo eshte me se e sigurte ,kot si thon nje fjale mos kerko ate qe ste perket qe te mos humbesh edhe ate qe e ke greqia mori humbjen bashke me humbesit nga ,pozita pergjegjsis duke i mbeshtjelle te gjithe bashke nga pergjegjsia ne llogari,,kjo vecse eshte ceshje kohe ,

 2. Nuk eshte thjesht mes Greqise dhe Shqiperise. Eshte nje reaksion zinxhir marreveshjesh:
  1) Greqi – Shqiperi, “deti” shelfi kontinental dhe te drejtat ne rezervat hidrokarbure. Kjo ne favor te Greqise.
  2) Greqi – FYROM, “emri”. Edhe kjo ne favor te Greqise.
  3) Kosove – Mali i Zi, “kufiri”. Ne favor te Malit te Zi.
  4) Kosove – Serbi, “njohja e KS dhe pastrimi i Serbise nga e kaluara”. Edhe kjo ne favor te Serbise.

  Nese shikoni kete panorame do te kuptoni qe faktori shqiptar ne rajonin e ballkanit del me humbje dhe dobesohet ne favor te fqinjeve. Hera e fundit qe ka ndodhur ishtin vitet 1910 -1913.

  Perfituese pas ketyre skenareve dhe qe drejton kryeministrat-kukull eshte Gjermania.
  Pergjothesissht media ne Shqiperi eshte shume larg dhe e kapur sa i perket rolit qe duhet te kete. Ne vecanti e TCh. Rasti i vetem vite me pare ai i K. Bollino por jo si media por ke instrument i Italise per te goditur marreveshjen e pare pasiqe pozita e saj dhe perfitimet cenohej ose nuk merrej parasysh. Tashme duket se interesi i saj eshte ekulibruar nga Gjrmn.

  1. Ndoshta eshte ashtu si thua o mik, qe jemi ne shqiptaret jemi ne pozita te disfavorizuese, dhe kjo pas pothuasje 20 vitesh ku aleatet tane perendimore na mbeshteten ne karshi fqinjeve, por tani sic e thua dhe ti po na kthejne shpinen. Pse mos te na kthejne ne fund te fundit, a eshte Edi Rama qe ne 2 votiem i doli kunder Amerikes. Votoi dje qe isi pritese e Boterorit te jete Maroku dhe jo AMerika. Cfare na lidh ne me Marokun?Asnje nga shtetet fqinje nuk votoi kunder kandidatures se Amerikes, pervec Serbise edhe ne dmth.As Malta qe eshte afer Marokut dhe i leverdiste te fitonte Maroku nuk votoi kunder. Ne po. Pse te na mbaje anen Amerika pra?

 3. turp per ne qe jemi shqipetare qe i leme keto mostra ta copetojne dhe nje here atdheun tine te dashur .O popull trgoi vendit sa me shpejt ketyre mostrave se pastaj eshte shume vo ne kur greku te marre te gjithe pasurite tone nga kjo mallekuar mareveshie

 4. keto dy koka te qethura nga nje berber do i denoje historia. si mund te behet kjo marreveshje pa pasuar akoma Gykate Kushtetuese. kjo farse duhet gjykuar edhe me referandum popullor.

 5. Me italinë u deshën 2 vjet kurse me Greqinë 2 muaj…hajde marrëveshje që kanë bërë …janë marrë vesh që Greqia të marrë çfarë të dojë po vetëm të na kthejë ca km det në gjirin e Sarandës që ja kishte dhënë Saliu. Këta të dy janë dy kokat e kuçedrës që janë akoma aktive, koka e 3të Fatos Nano i ka bërë lekët e endet nëpër Vjenë e TR për pushime ndërkohë që pret ta bëjnë president si kokën tjetër Ilir Metën. Mjerë Shqipëria!

 6. ky koment ,nuk duhet te merret per baze ,dhe asnje nga komentet e mia mbasi vin nga nje depresion ,problematik ,qe vet shteti na ka sjellur ,ne 1 shekull me pasojat rrjellse ner me me grabitje pronash papunsi varferi,e cila me ka cuar ne shperqendrim percaktimi perkufizimi ,jo vetem mua por cdo shqiptare ku nuk jemi ne gjendje tashme per asgje ,ky ishte fati yne ,dhe perfundimi jone ,duke perfunduar ,mendimin ,qe kur problemet tona nuk jane te zgjilleshme ,ne menyre te drejte ,me veprime ligjore ,ankesat tona ne portale ,te grumbulluara te cdo shqiptari nuk rregullojne me pune ,te pare keshtu ,u rashe nje vije zhvlersimi gjithave ,dhe po qendroj me fatin e ri ,te fukaras duke mos e merituar ,por thjeshte me besimin tim tek zoti ,ishalla ai nuk me harron,nga kjo bote njerzit njeri me tjetrin ndahen me hallall ,mirkuptim ,hak dhe ndjese te penduar dhe te kthyer zotit vet,kjo eshte pika e fundit qe mendojne gjith ato ,qe mendojne takimin me zotin e vet,nga kjo pike kuptimi edhe pse i lenduar dhe shpartalluar nder vite ,nga kjo klase politike ,un dhe cdo shqiptare,se fundemi vendosa te terhiqem ,nga cdo koment,angazhim ,por sefundemi duke ju kujtuar gjitheve fundin ,daljen perpara zotit ,dhe vet ,sepse ajo eshte dite e veshtire dhe plot dhogari jo si ne kete bote,duke ua dashur te miren bera shum komente ne cdo forme ,por per koheszgjatje e komenteve ,dhe mospermirisimin ,moskuptimin ,mosvlersimin ,e tyre ,largimi im ,nga ky pozicion ,qofte edhe me mendim te mire e quajta ,si me te dobishem se angazhimin thellimin dhe vazhdimin e metejshem ,perderi sa nuk kemi drejtues qe ndryshojne dhe as popull qe ndryshon ,per shka k se sejcili reflekton veten ,bindjet fuqin angazhimin po te ishte shteti keq dhe populli ne rregull nuk do pranonin implikimin e perqasjes se shtetit ne asnje veprim duke filluar me shkatrrimin e industris ligjin per pronat korrupsionin mashtrimin dhe asnje detaj, kur individi dhe kolektivi kan ndjenjen kulturen e dituris se mospranimit te asaje qe si perket qe nuk eshte djersa tije ,kjo ,menyre pelqimi pranimi heshtje bashkpunimi ,eshte pajtim i popullit me ligjet e shtetit shteti i padrejte dhe populli i padrejte,ku me kete gjendje friksohem ,shum ndeshkimit te gjithdishmit ndaj nesh me denim masiv ,se si ai e din per shkak te dyftyresise hipokrizise,masive ,popullore, un bera nje perpjekje qe te ankohem sygjeroj kundershtoj ,me gjith fuqine e arsyes ,duke i ftuar te gjith ne dobi kundershtim te padrejtesise,dhe per ket kam zotin deshmitare,por u binda ,se ketu njerzve me shum ju pelqen padrejtesia ,perderi sa bejne padrejtesi njeritjetrit dhe jan te pajtuar me te perderi sa duke ditur qe prana tjetrit nuk mund te behet e tija dhe nuk ja kthen ,pavarsisht se e inspiroj shteti ,po keshtu me drogen duke ditur qe dikujte i shkatrron jeten ,perse pranon faren ,perse pranon ate para,krimi,keshtu verejta ,per cdo detaj ,ndoshta u angazhova ne komente me mendim te mire te sevapit qe njerzit te kuptojne ,dhe nxisin njeritjetrin per keshillim per mire dhe ndalojne nga e keqa padrejtesia dhe ne unitet mendimi dhe veprimi ,te vinin te drejten hakun dhe ndjeheshin gjith mire,shoh nje reagim te kundert urrejne drejtesine sepse jan te perfshire ne padrejtesi ndaj njeri tjetrit ,kjo eshte fatkeqesi ,perderisa nese angazhohen gjith kunder padrejtesise dhe te punonin per pajtimin e brendeshem ,te vinin drejtesin ne vend dobia nder ne do ishte me i mall se demi qe disa mund te pretendojne disa ,por qe nuk kan vullnetin ta shprehin,kjo ishte mundesia dhe fuqia ime ,per veten dhe te gjith nje mendim i mire keshillim per mire dhe ndalim nga e keqa ,por duke pare qe te keqen e pranojne per mire dhe te miren e urrejne per te keqe edhe pse shpirti ua don por egoja,e perjashton,automatikisht ,terhiqem menjehere ,duke u bindur ne percaktimin e zotit,per fazat e zhvillimit ,ku qartesohet me hadithe kur u pyet i derguari zotit kur te fillojne fitneja ne toke cfar te bej ,ai u pergjigj ,rri ne shtepin tende,,ky eshte kuptim i gjere rreth mbrojtjes nga fitneja pergojimi ngatrresat ka kuptim ruajtje nga e keqa ,por jo me orientim angazhimi,fryti ,mbasi kjo eshte nje hap perpara remujave ne toke ku per kete rast thot rri ne shtepin tane dhe mbro fen tane,kjo eshte pik me e veshtire e ruajtjes se gjynaheve per ato qe mendojne pastertine,dhe shpetimin ,per tek zoti vet ,keto periulla ,kohore ,te percaktuara nuk jane periulla entuziaste fryti vlerash dobishe mirqenie begatie harmonie paqe ne toke por antivlerash dhe cdo te keqe ne rritje me shpejtesi te cilat i marrin frymarrjen ekzistences se jetes ne toke,se jam terhequr nuk do thot se jam dorzuar perball te keqes por ,nga bindja ne ullzimin e zotit kurane dhe synet,sepse thot nje hadith profetik ,kur dikush hiqet si dietare ne sy te tjetrit dhe tjetri e urren ,kur ulet ne zexhde lutja nuk i ngrihet as dhe nje pellembe mbi koke,,duke i pare me perpikemeri ,te gjitha ,un kam rrugen zgjelljen time besimin tim lilljet me zotin tim ,kuptova qe nese deshiroj lilljet me zotin ,nuk ka vend per mua me ne kete bote ,angazhim me keshillim per mire dhe ndalim nga e keqa per shkak,se vlerat arriten cakun ,tashme i perket zotit ,vendimi mbi njerez,ai e din cfar sjell ke sjell ,dhe cfar termi ,zhvillimi ,ka percaktuar,per kete periull me keqardhje largohem ,nga angazhimi mbasi angazhimi nuk ka frut ,edhe si i mire sepse e keqa kerkon ,shperblimin e vet ,eshte si puna qe punon puntori ne fund te punes ,pronari i jep rrogen ,edhe tani i eshte bere sherbimi te keqes per nje kohe te gjate,eshte rritur zhvilluar ,ka llene rendimentin njerzit pajtohen me te nuk largohen ,edhe e keqa ka shperblimin e vet ,sipas percaktimit zotit ,se e ka percaktuar ,prej njeriut njeri me tjetrin se prej zotit vetem ai e din ,un edhe pse nen trysnin e padrejtesis fukara i shkatrruar ,me ne fund u binda se ,ku eshte caku ,duke e mbyllur me nje shprehje falnderimi falnderimi i takon vetem te mallit zot,qe sipas ullzimit tije ne kurane dhe synet besimtaret i beri te shpetuar cfardo qe tu ndollin ku nese ju ndolle ndonje e mire falnderojne allahun dhe allahu i shton ato dhe nese na ndolle ndonje fatkeqesi durojme dhe durimin na e kompeson me shperblim te mire ne dy botet njekohesish per cdo vishtiresi dhe fatkeqesi ,na mesoj ne synet se si ti lutemi zotit qe fatkeqesine te na kompesojne me dicka me te mire,por na mundesoj per tiau kujtuar te padrejteve qe me padrejtesin qe po na beni po na mundesoni qe diten e dhogarise ,tu marrim sevapet dhe te na marrin mekatet,per padrejtesit qe na kan bere,te mjaftueshme keto dhe shum te tjera nga ullzimi zotit per te kuptuar un si njeri pa ndonje pergjegjesi ne popull kufirin e pergjegjsise se diturise kerkeses ankeses ,mendimit mire perballe pergjegjesve te popullit dhe vet popullit ,per mu ky eshte caku ,i mendimit te cfardollojshem me mendim te mire,per dobin e sejcilit,te vetes vet ,qe zgjati 4 vite,komente ne rrjete sociale euro news dhe lapsi al,ky koment behet ne shpjegim te gjitha komenteve qe un kam bere

 7. une garantoj me jet se asnjeri nuk e takojn etnis shqiptare,por meta nje bektashi nga azerbeigjani,gjyshrit e tij ish slada masakrre ne shqiptar,por dhe ne biografin e tij thuhet,se ilir meta lindi ne diten e madhe te sulltan nevruzit.
  edi rama ka koktel multi etni te perziera,a origjina eshte vllehe nga karpatat moldavo-rumune i kombinuar me martesa turke e serbe,se ne shqiperi serbia thote se jane 3000 mi serbe,dhe gati te gjithe me nga 2 par emra,ne fokunentavione falco si edi rama,a ne familje si zoran radojçiç,se ne guvernimin e enver hoxhes u maskojshin me emera falco nga frika.
  ne shqiperi dhe kosove ka shume etni dhe maskohen pas emrave muiman dhe gjihes shqipe,dhe kane grabit e kapyruar shtetin.

 8. une garantoj me jet se asnjeri nuk e takojn etnis shqiptare,por meta nje bektashi nga azerbeigjani,gjyshrit e tij ish slada masakrre ne shqiptar,por dhe ne biografin e tij thuhet,se ilir meta lindi ne diten e madhe te sulltan nevruzit.
  edi rama ka koktel multi etni te perziera,a origjina eshte vllehe nga karpatat moldavo-rumune i kombinuar me martesa turke e serbe,se ne shqiperi serbia thote se jane 3000 mi serbe,dhe gati te gjithe me nga 2 par emra,ne dokumentavione falco si edi rama,a ne familje si zoran radojçiç,se ne guvernimin e enver hoxhes u maskojshin me emera falco nga frika.
  ne shqiperi dhe kosove ka shume etni dhe maskohen pas emrave musliman dhe gjuhes shqipe,dhe kane grabit e kapyruar shtetin ne krye te politikes e presidence shtetit.
  la prove qe nuk kane fare meshire per shqiperin,por e sakatosin si ne 97 ten……

 9. TRADHETI, TRADHETI, TRADHETI KOMBETARE! Shifni Maqedonine dhe vet Greqine qe per nje Emer nuk lane protesta pa bere. Tek ne FALET HAPESIRE AJORE-DETARE! Falet Pasuria e Brezave te Ardhshem Shqiptare nga Pushtetare TRADHETARE, KRIMINELA dhe HAJDUTE vetem per interesa personal! Perse une si shqiptar duhet ti besoj kesaj “marreveshje” qe ne fakt eshte FALJE E HAPESIRES AJRORE-DETARE! Si ka mundesi qe ne nje kohe kaq te shkurter specialistat tane te aparaturave matese dhe kompaseve te vjeter arriten ne perfundime te sakta!? Si ka mundesi qe nje President i Zgjedhur dhe MBESHTETJE Totale nga Greqia (kujtojme viziten e tij ne Greqi para se te behej president, dhe shtetesine me VRAP Janullatosit, 5-presidente para tij nuk e dhane, pavaresisht se ka apo jo te drejte Janullatosi!?) i tha PO Faljes se Detit nga Qeveria Tradhetare e Berishes duke e quajtur Nje Marreveshje e Mire dhe tani ti thote JO kesaj qe eshte akoma me e mire per greket ne kuptimin e pasurise nentokesore qe marrin (pavaresisht se gjoja marrim dy milje uje deti me teper apo dy guvjacer (lloj peshku)! Jo me kot Deklaratat e Herepashershme te Qeveritareve Greke se DO TE MARRIM SIPERFAQE AJRORE-DETARE NGA SHQIPERIA dhe JO do te negociojme! Pra Shifni dhe kuptoni qe deti ESHTE I FALUR! TRADHETI E PASTER E PUSHTETAREVE SHQIPTAR! TV-te dhe Gazetat me Shoqerine Civile duhet te NGREJNE NE KEMBE POPULLIN! Ky Veprim Tradhetie NUK DUHET TE TOLEROHET! MJAFT ME ME KETA PLEHRA PUSHTETARE!

 10. Ate qe nuk e bene dot shtetet fqinje para 1912-tes me mbeshtetjen e fuqive te mbedha e bene keta felliqesirat politikane me nga nje firme dore me stilolaps per te shitur trojet e ketij vendi .Dhe sidomos felliqesirat e -Ripjerdhes-qe cirreshin se –Lulushi –dhe qeveria Berisha i falen detin Greqise -ku ne popull u ngjall nje ndjenje urrejtje per ate qeveri ,kurse sot ata bene te njejten gje si qeveria e pare dhe duke e dyfishuar siperfaqen e detit me dhjetra -km-katror..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu