• |
ide | kryesore

FOTO/ Zbulohet dokumenti për korrupsionin që Rama firmosi në Londër

Lajme, Të fundit

Partia Demokratike ka publikuar një dokument që sipas saj kryeministri Edi Rama ka nënshkruar ne Samitin e Londrës në lidhje me detyrimet e Shqipërisë për luftën kundër korrupsionit. Ndër pjesët më kryesore të këtij dokumenti janë të renditura më poshtë:


1) Ne fushën e PPP- angazhohet që:


Shpërndarja e informacionit te partneritetit publik privat për të bashkuar qeveritë, zbatimin e ligjit, rregullatorët dhe sektorin financiar për të zbuluar, parandaluar dhe frenuar pastrimin e parave të lidhura me korrupsionin.

Te ndajë informacione me shtetet e tjera lidhur me PPP-të që të sigurojë luftë efektive ndërkombëtare kundër pastrimit te parave.

Te bashkëpunojë në mënyrë aktive dhe të marrë pjesë në iniciativat e rrjetit Egmont, Rrjeti i Njësive të Inteligjencës Financiare.

2) Prokurimi publik dhe kontratat e hapura

Të forcojë pavarësinë e procedurave te prokurimit publik

Të punojë në implementimin e parimeve, të Dhënave dhe Standardeve të Kontratave të Hapura duke u fokusuar në projekte të mëdha, si një prioritet i hershëm.

Zbatimi i Standardeve të Hapura të të Dhënave Kontraktuese si pjesë e punës së prokurimit të ri elektronik.

Te punoje me Partneritetin e Hapur Kontraktues.

Bashkimi me Partneritetin për Buxhetim të Hapur dhe angazhimi për t’u shqyrtuar sipas anketës OBP.

5 Comments

  1. ‘ ZBULOHET ‘ ahahahah . Kaq sekret qenka ky dokument qe eshte publikuar sot ne faqen zyrtare te kryeministirse ?

    Po mos ta nenshkruante Rama kete dokument , imagjinoni si do ulerisnin keta zagaret ‘ opozitare’ . Tani qe e nenshkroi , prap po ulerasin keta ‘ opozitaret’ antiqeveritare.

    Kete lloj opozite nuk e kuptoj. Nuk ka rendesi se per cfare behet fjale, thjesht dil dhe shaj , kritiko, perbalt. Sa ta marrin vesh te trashet e ketij portali se per cfare behet fjale , kemi arritur ne zgjedhjet e tjera, dhe deri atehere keta jane te karikuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu