• |
ide | kryesore

Greqia i përgjigjet Ramës: Primare zbardhja e vdekjes së Kaçifas, të shmangim deklaratat…

Lajme, Të fundit

Zëvendësministri i Jashtëm, Jorgos Katrougalos, ka reaguar sot në lidhje me vrasjen e Konstantinos Katsifas nga forcat RENEA, duke theksuar Greqia po ndjek me vëmendje zhvillimet në Shqipëri lidhur me ngjarjen e rëndë.

Katrougalos shton se prioritet është sqarimi i kushteve të vdekjes së Konstandin Katsifas, mbrojtjes së të drejtave të komunitetit grek në Shqipëri dhe mos përkeqësimi i marrëdhënieve midis dy vendeve.

“Asistenca ligjore është kërkuar dhe gjithçka është për tu parë se çfarë ka ndodhur. 

Ka një mobilizim nga të gjitha anët, kërkohet ndihmë juridike, krerët e policisë komunikojnë në të dy anët, gjithçka që është e mundur në mënyrë njerëzore, në mënyrë që ne të mund të kuptojmë se çfarë ka ndodhur.” – u shpreh zv.ministri i Jashtëm grek.

Katrougalos shtoi se duhen shmangur deklaratat e hershme dhe shprehjet e rrezikshme retorike, duke iu referuar reagimit të Edi Ramës pas ngjarjes.

Vrasja e grekut në Bularat/ Reagon Rama: Fqinj të dashur… 

4 Comments

  1. shko morr q..po skeni faj ju mostra kur ju kemi lene te beni cju do qefi ne shqiperi.provojeni ne turqi dhe bullgari, qofte dhe ne maqedoni te ngrini flamuj sipas qefit e ta shihni cju pret. qeveritaret tane jane te kapur se ndryshe do e kishin shbere ligjin per pakicat ne shqiperi, xhaxhi nuk ishte budalla qe nuk i lejoi te ndodhte,sikurse greqia, turqia dhe bullgaria ne kushtetute nuk njohin pakica kombetare te etnive te tjera edhe pse kane me miliona brenda shteteve te tyre. nuk duhet te kete marrveshje deti me greqine, nese do duhet mund te realizohet vetem nepermjet gjykateve nderkombetare. pakti per varrezat e ushtareve grek duhet te anullohet pasi raste e tilla do çojne deri ne aneksim dhe ne rastin me te mire autonomi te disa zonave te jugut

    1. meqe shteti po mbyll gojen do jet diaspora te mbroje kombin ,duke formuar shtetin dhe nxjerr jasht loje nje klas politike qe nuk i pergjigjet interresave kombetare por vepron kunder tyre,ska rrug tjeter,

  2. olsi ishte pikerisht enveri qe lejoi greket te benin qfare te donin me gerkerit kristaq rama,mustaqi,spiro koleka etj.ai ju dhe liri te plot llojit majko,milo,kumbaro,koqi xoxe,nano,mano,quko,nazarlo,braqe,dokle,kadare ,baba ramo,milena harito,mero baze,dule,ilva e auron tare,e mijera te tjerve serbovllehogrek.sot krisraqi edvin po me keta dhe vrases qevris.

  3. dmth shpallni fajtor RENEAN dhe kerkoni falje me pas edhe pse ju kemi provokuar rende me flamuj grek e sllogane nacionaliste, prap ju shqipetaret jeni fajtor

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu