• |
ide | kryesore

Lista/ 10-familjet që kontrollojnë botën (FOTO)

F1, Planet

Padyshim që e keni dëgjuar mbi teorinë se pothuajse të gjitha paratë në botë kontrollohen nga familjet më të pasura. Disa prej tyre i shpenzojnë në gjërat që duan e disa preferojnë të jetojnë një jetë të qetë.
Por është diçka që i bashkon: statusi i tyre shoqëror dhe pozicioni i tyre në shoqëri si që dhe misteret e ndryshme. Disa njerëz mendojnë se këto familje kontrollojnë presidentët e të gjithë vendeve të botës. Më poshtë do të gjen një listë të 10 familjeve që me shumë gjasa kanë kontrolluar dhe kontrollojnë këtë botë.

The Rockefellers


Qarkullojnë legjenda për shumën e parave që zotëron familja Rockefeller. Askush nuk e di shifrën e saktë por bazuar në burime të ndryshme vlerësohet të jetë rreth 1 deri në 3 trilion dollarë. Kjo familje u bë e famshme falë John Rockfeller, milioneri i parë. Në fund të shekullit të 19, Rockfeller kontrollonte 90% të tregut të naftës në SHBA. Pothuajse të gjithë kompanitë moderne të naftës e filluan me Rokfelleret. Të dy luftërat botëërore e bënë edhe më të pasur këtë familje. Ata ndihmuan anën gjermane dhe aleatët. Tani, përveç bankave dhe naftës, Rockefellerët bëjnë bamirësi dhe fitojn monedha kripto. Teorpitë konspirative besojnë se anëtarët e famijes janë kryetarët e një qevere të fshehtë botërore dhe ndjekin idenë e “miliardës së artë” (Golden Million).

 

 

 

 

The Morgans

Teoritë e shumëfishta politike besojnë se familja Morgan përcaktojnë rrjedhën politike të SHBA dhe kontrollojnë të gjithë bankat në botë. Personi i parë në i kësaj familje ishte John Pierpont Morgan i cili filloi peradnorinë e parë financiare në SHBA. Ai shiti armë gjatë luftës Civile dhe ishte i ndjekur për këtë. Në vitin 1907 ai ndaloi rënien e sitstemit bankar. Edhe tani, Morganët janë një nga familjet më me ndikim në sferën bankare. Ata kanë degë jo vetm në SHBA por edhe në Evropë. Disa anëtarë të familjes thuhet se kontrollojnë General Motors dhe General Eletctric.

 

 

 

 

 

 

The House of Saud
“Shtëpia e Saudit” është dinastia mbretërore që ka qeverisur Arabinë Saudite që nga viti 1932. Kreu i familjes është mbreti Salman Bin Abdulaziz Al Saud dhe numri i anëtarëve të kësaj familje është 25,000. Kreu i familjes ka fuqinë absolute politike dhe anëtarët e familjes kanë pozita të rëndësishme qeveritare dhe ushtarake. Ata mund të marin çfarë pune të duan brenda vendit. Ata gjithashtu kontrollojnë rreth 20% të rezervave globale të naftës.

 

 

 

 

 

 

The Rothschilds

Rothschilds ishin një nga familjet më të pasura në botë në kohën e Napoleonit. Dinastia u nis nga Mayer Amschel Rothschild. Në Gjermani, ai krijoi një biznes të madh bankar dhe krijoi perandorinë e tij financiare. Kur vdiq, Amschel la një amanët për trashëgimtarët e tij, ku shprehu mënyrat se si duhet të kontrollohet perandoria dhe Rothsçajlldët kanë ndjekur këto rregulla për më shumë se 200 vjet.Ka pasur shumë teori dhe thashetheme të ndryshme rreth familjes së tyre. Disa njerëz thonë se i kontrollojnë të gjitha paratë në botë dhe të gjitha institucionet financiare. Të tjerë mendojnë se Rothsçajlldët sponsorizojnë dhe inkurajojnë shumicën e luftrave.
Shuma e parave që kanë Rothsçajlldët vlerësohet të jetë rreth 2 trilionë dollarë. Ata bëjnë investime, kontrollojnë tregtinë dhe bankat dhe posedojnë kompani që prodhojnë naftë dhe gaz.

 

 

The Baruchs

Barukët kanë më pak para se Rothsçajlldët dhe Rockefellerët, por patjetër që kanë shumë ndikim. Bernard Baruch, personi që nisi këtë pasuri, ishte këshilltar për 5 presidentë amerikanë dhe një mik i ngushtë i Sir ëinston Churchill. Ai ishte personi i cili thuhet se krijoi termin “Lufta e Ftohtë”, dhe kontrolloi shpikjet e bombës atomike. Disa njerëz mendojnë se ai ishte personi që krijoi qeverinë botërore.
Ka shumë pak informacion rreth trashëgimtarit të perandorisë Baruch. Ai kishte dy vajza dhe një djalë. Djali i tij, Bernard Baruch Jr vdiq në vitet ’90. Nuk ka asnjë informacion për nipërit e mbesat e Bernard. Disa njerëz besojnë se ato janë të fshehur me qëllim dhe se ata ende e kontrollojnë qeverinë amerikane.

 

 

 

 

The Waltons

Në vitin 1962, Sam ëalton hapi dyqanin e parë Walmart. Kështu e bëri veten një nga njerëzit më të pasur në botë. Me kalimin e kohës, Walmart u bë dyqani më i madh zinxhir në SHBA.
Pas vdekjes së Sam ëalton, kompania është kontrolluar nga gruaja e tij dhe 4 fëmijë. Përveç supermarketeve, familja kontrollon Bankën Arvest dhe ata gjithashtu posedojnë një koleksion të artit dhe drejtojnë një fond bamirësie familjare.

 

 

 

 

The House of Windsor

Shtëpia e Windsor është familja mbretërore e Britanisë së Madhe. Aktualisht, kreu i familjes ëindsor është Mbretëresha Elizabeta II. Ajo është kreu i Kishës dhe Komandante në krye të forcave ushtarake të Britanisë së Madhe.
Përveç Britanisë së Madhe, Elizabeta II është monark mbretëror i 15 vendeve të pavarura. Çdo politikan do të ishte xheloz për vlerësimet e Mbretëreshës dhe nuk ka asgjë të habitshme për këtë. Të gjithë anëtarët e familjes mbretërore jetojnë një jetë modeste, shërbejnë në ushtri dhe bëjnë punë bamirësie.

 

 

 

The Murdochs

Murdokët filluan të ndërtojnë perandorinë e tyre në Australi. Keith Murdoch ishte një gazetar politik në një nga gazetat e Melburnit. Kur Keith arriti postin e redaktorit, ai rriti shitjet e gazetës dhe më vonë u bë CEO.
Djali i tij Rupert ishte gjithashtu gazetar. Pasi ata kishin kontrollin e të gjitha mediave kryesore të Australisë, ata krijuan Neës Corporation. Tani, Murdoch- zotërojnë i 20- Century Fox, Fox Neës, Myspace dhe Doë Jones. Neës Corporation u padit për përgjimin e paligjshëm të familjes mbretërore, të famshëm, dhe korrupcionin e policisë dhe forcave speciale.
Rupert është një person shumë popullor në kulturën pop. Ai u bë pjesë e Tomorroë Never Dies, serive televizive, Succession, dhe u përmend në teorinë e The Big Bang Theory dhe The Simpsons.

 

 

The Oppenheimers

Oppenheimers kanë shumicën e rezervave të arit në botë. Personi i parë i kësaj familje është, Ernest Oppenheimer, i cili u zhvendos në Kimberley të Afrikës së Jugut, ku u bë kryetar i bashkisë së qytetit dhe më pas kreu i një prej kompanive të diamanteve. Më vonë, ai monopolizoi tregun botëror të diamantit.
Tani, perandoria e diamantit është e sunduar nga nipi i Ernest, Nicky Oppenheimer. Familja prodhon dhe shet jo vetëm diamante, por edhe ar, hekur, platin dhe mineralet industriale.

 

 

 

The Pritzkers

Kjo është familja e imigrantëve hebrenj nga Ukraina që u transferuan nga Kievi në Çikago në vitin 1881. Pritzkers janë pronarë të korporatës Hayat. Kjo është një kompani hotelesh dhe zotëron 777 hotele në 54 vende.
Pritzkers tani jetojnë në Çikago dhe ata hapën shkollën e tyre të arkitekturës. Kjo familje përcakton mënyrën se si duket qyteti.
A besoni teorinë se bota është e kontrolluar nga familje të pasura apo nga një qeveri sekrete?

 

 

 

 

 

©LAPSI.AL

2 Comments

  1. Keni harruar Ed Ramen,si cpikesin e pare ne bote te 20 perqindeshit,te fituar pa patur fare prodhim (nafte,apo ari e diamantesh),si dhe pa punuar fare me parate e bankave,por vetem me grum,bullimin e tyre dhe depozitimin neper offshore.Gjthashtu eshte i pari qeveritar ne bote,qe mbuloi gjithe vendin e tij me jeshildheq,por duke cfrytezuar sklleverit e policise.Eshte gjithashtu i vetmi qeverirtar,qe bashkepunon mete gjithe format e”arteve marsiale”,duke drejtuar dhe i futur ne qeveri dhe parlament,kreret e tyre,qe nga “leckamane”-i ktheu edha ata ne milionere.

  2. jeta eshte proces zhvillimi permes ,levizjeve te mendimit fuqis dhe veprimit brenda organizmit njerzore apo njeriu me njeriun ose ambjentin gjallesat sipas nje planifikimi individual kolektiv apo spontaniteti,,brenda ketyre kushteve te imponuara qe nga krijimi gjithcaje ,rregulli masa drejtesia haku ,si kushte funksioni ekujlibri paqe ekzistencdobie zgjillje,sido te te zhvillohet procesi jetes raliteti zhvillimit sjell faktet bindese moment pas momenti,mbi te vertetat e zhvillimit ,si vlersuese dhe percaktuese ecurie,ku nese procesi zhvillimit ,ishte mbi baza te drejta,ne raliteti zhvillimeve sjell faktet e cilesive te drejtesise ne zhvillim ne gjitha drejtimet gjallerin e jetes zgjilljet e problemeve,sigurin paqen qartesin vlerat harmonin shpresen ,shpetimin duke bere qe te vlersohen nderohen dhe respektohen rregullat ligjet politikat ullheqesit biznesmenet institucionet etjer ,,e kur element ne procesin e zhvillimit te jetes si element ne zhvillim futet padrejtesia ne ralitetin e fakteve,duken problemet pa zgjillje ,urrejtja perplasja shkatrrimi dhe rrenimi gjithckaje ,por qe ne fakt sejcili e don te drejten hakun e tije,dhe urren padrejtesin shkatrrimin e tije ,por qe nese angazhohet ne shkatrrimin e tjetrit ,ai ka ralizu fundin dhe shkatrrimin e tije,sepse ka shkelur ligjet e funksionit te ekujlibrave dhe ekzistences se funksionit jetes ,duke vepruar sipas deshires vet,tani se si u kontrollua dhe kontrollohet bota si u ullhoq dobit dhe demet keto ,i zbulojne vet raliteti zhvillimeve te procesit te jetes ne toke por gjithsesi perderi sa te gjith duan jeten hakun te drejten dhe te miren ,koha do sjell si domosdoshmeri domosdoshmerisht qe te gjith ti pershtatemi ralitetit ligjeve ,te krijimit dhe funksionit te jetes ne toke jo gjithnje ralitetit deshirave dhe interesit ,ky eshte mendimi im ne lillje me ralitetet e kontrollit dhe zhvillimit te jetes mbi toke

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu