• |
ide | kryesore

Studentët hapin protestën për qytetarët: I presim të gjithë …

Lajme, Të fundit

Një prej studenteve që proteston në ditën e 6 ka bërë ftesë publike për të gjithë popullin, për ata që duan ti bashkohen protestës. E veshur me xhakovento të verdhë, energjike edhe pse e lodhur nga një ditë e gjatë në protestë, ka reaguar ndryshe nga ai që dukej si ‘qëndrimi zyrtar’ i protestës këto ditë.

Arsimi është i lidhur me të gjitha, ka thënë studentjapër gazetaren e  Fax News, Edona Haklaj që raporton nga terreni.

‘Çfarë mjekësh do të dalin nesër nëse nuk ka arsim të mirë? Çfarë gazetarësh do të raportojnë nesër nëse nuk ka arsim të mirë. Arsimi nuk është vetëm i yni, por i të gjithëve, prandaj i ftojmë të gjithë të në bashkohen.

Tashmë nuk ka të bëjë më me një VKM, por me është shumë më e madhe se aq’, ka thënë studentja e Mjekësisë, Estela Nazarko.

Protestuesit kanë kthyer mbrasht gjatë ditës së tretë dhe të katërt mbështetësit e kauzës së mosshembjes së Teatrit, të cilët protestojnë që prej qershorit, por edhe ata të Astirit që dalin çdo ditë në demonstrata, prej një muaji.

30 Comments

 1. Qytetarët që dëshirojnë t’i bashkohen protestës, të marrin një flamur kombëtar dhe t’i bashkëngjiten studentëve!
  Vetëm me flamur kombëtar!
  Tashmë kjo është një protestë për një të ardhme më të mirë.
  Politika ngelëse e 30 viteve të fundit mbolli vetëm padrejtësi, padije, vjedhje, shkatërrim, dhunë, pabarazi dhe krime.
  E ardhmja jonë nuk duhet të varet më nga kjo bashkësi politike ngelëse.
  Jo vetëm nuk e bënë Shqipërinë si gjithë Europa, por nuk arritën as të hapin bisedimet për në BE!
  Poshtë të korruptuarit, poshtë politikanët vrasës, hajdutë, antikombëtarë dhe të babëzitur.
  E ardhmja është e të gjithëve shqiptarëve të ndershëm që kanë flijuar dhe flijojnë shumë për një jetë më të mirë!
  Për shqiptarët e ndershëm!
  Rroftë Shqipëria dhe shqiptarët!

  1. Po ku e paske gjetur ti Argjon ate kandarin që i ndan “shqiptarët e ndershëm nga shqiptarët e pandershëm” ?
   Këtë ndarje e bënë studentët e dhjetorit 90ë
   Ju vunë fshesën enveristëve, kriminelëve të diktaturës monopartiake puniste e krijuan një sistem të ri politik si Europa, paçka se barri i keq komunist nuk u shkul tërësisht pasi me banda të armatosura e rimorën pushtetin në 97 e me paratë e drogës e krimit e mashtrimit erdhën përsëri në pushtet në 2013.
   Se kush janë patriotë shqiptarë e kush nuk janë, kjo u pa me qëndrimin për Rrugën e Kombit.
   Ata që ishin kundër saj i ke sot në pushtet e ata që e ndërtuan janë sot në opozitë.
   Po qe për atdhetarizëm ky është kandari i matjes.
   Kurse për kandarin politik, nëse nuk e ke kuptuar që diktatura komuniste ishte tragjedia më e madhe e kombit tonë, astëhere qenke gjë e trashë

 2. Askush nuk duhet trembet nga protesta.
  Duhet te tregojme qe ekzistojme.
  Duhet te tregojme qe nuk jemi dele.
  Por njerez qe kemi te drejtat tona, dhe kush mundohet te na vjedh do kete fatin qe pret kryeministrin aktual.
  Me nje dore vodhi ne mes te dites per diell 18 milion euro. Dhe qendron akoma kryeminister. Kjo sduhet lejuar.
  Ndaj duhet te solidarizohemi me studentet

 3. Bravo tani e gjetet mendjen pa nje perfshirje mbare qytetare pa nje perkrahje te madhe nga te gjithe nuk e cani dot arrogancen e kasaj qeverie te korruptuarish .

 4. Te gjithe prinder e femije,kush e ka ndjere ne kurriz padrejtesine te dale sot ne shesh.nuk ka proteste me pashaporte,kush ka mundesi te dale te mos prese më.boll kemi duruar pordhet e ketyre 5 vjet.tani ta shikojne cdo te thote Popull dhe uragan popullor

 5. Studente kujdes nga lakejte e pushtetit. LaliFiku dhe fugshklymi i kane leshuar agjitatoret e tyre mes jush.

  Cdo proteste eshte demokratike ne t thelb.
  Ndoshta keni nevoje te artikuloni thelbin e ceshtjes: sistemi arsimor nuk funksionon . Si mund ta ndreqe Nikolla apo Rama kur ata bene ligjin me skazdaloz ne bote për arsimin.
  Si mundeni ju o studente te konkurroni me hashashin dhe krimin ?
  Krimi ka lek plot ju jeni pabuksa. Tall trapin me ju nikolla rama lalieri fugshpumi etj Rilindas.
  Do tiu plotesojne kerkesat hahahahaahhaaaaaa

  Po sigurisht, 0 ndertim ne Tirane… 500 leje ne nje dite… shendetesi falas mysybet shendetesia … 300 mije vende pune hahah 400 mije shqiptare emigrante ne 5 vjet Rilindje…
  E shume e shume premtime te tjera te cilat jane realizuar haahhahaah
  Ja u arsimuat me arsimin qe u rregullua????? do bleni shtepi 1000 eur m2 me rroga call centeri???

  Proteste qe nuk artikulon dot problemin kryesor deshtimin rilindjes. Dhe arsimin si nje nga elementet e deshtimit

 6. Nje prej studenteve, duhet pare kjo pune se ndoshta shkojne njerez neser per mbeshtetje dhe i perzene prape keta, ku i merret vesh puna ketyre ca thone sot se thone neser

 7. kush ka sy me balle, dhe mendjen ne vend e shikon qe ne kete vend, gjerat po behen gjithnje e me keq. ky kryeminister pordhac, mendjemadh qe ketu , mua nuk me perfaqeson. le te zhduket se na e shpifi. nuk hapim dot televizorin. eshte bere karagjoz, pervecse hajdut qe e dine te gjithe.

 8. Frpd e pa bythen keq qe nuk i pranuan ne protest dhe tani shkruajn ketu sikur gjasme populli eshte gati te bashkohet te protesta qe studentet e kan then me dhjetra here qe nuk duan njeri tjeter. Ju befshin mir sufllaqet e shqupit. Po studentave tu rruani bythen se nuk jan aq budallenj.

 9. Studenten e ndezen shkendijen e revoltes qe sh shpejt do te behet mbarepopullore me synimin perfundimtar te rrezimit te establishmentit te korrupsionit qe mbolli e kultivoi per gati 30 vjet politika shqiptare perfaqesuar nga bandat mafioze PS,PD,LSI.
  Te gjithe ne shesh ,pas studenteve per ti cuar ne burg aty ku e kane vendin ata kriminele qe na vodhen, na tallen,na vrane shpresen , na varferuan ,na dhane rruget neper bote .
  Te gjithe ne shesh per jeten tone qe na e keqperdor mafia ne pushtet.
  Te gjithe ne shesh per dinjitetin tone te marre neper kembe nga kriminelet e politikes te veshur me kollare firmato.Tani!!!!

 10. Jo “një prej studenteve”, por mës së fundi u thye protagonizmi i udhëheqjes së protestes studentore, nga disa studentë e pedagogë të lëvizjes për komunistizimin e universitetit.
  Ishtë idiotësi që në protesta të dilet me moton “O Mete për vete”
  Nëse protesta do të vazhdonte akoma duke u ngujuar me urdhërat e Ramës e Veliajt në nja 200 metra katror para ministrisë së arsimit, ajo me 100% do të dështonte.
  Protesta do hapsira në vend e në objektiva.
  Meqë lëvizja e qorrave e ka ndarë mendjen që të mos shkulet nga ministria, lerini o studentë ata atje që të meren e të bëjnë negociata me ministren.
  Protestat mund të arrijnë qëllimet e tyre, vetëm po të mbushen të gjitha rrugët e qyteteve jo vetëm me të gjithë studentët, por me gjithë hallexhijtë e shumtë që ka prodhuar qeverisja korruptive e kriminale e Edvin Ramës.
  Është idiotësi që të dalin nja njëzetë studentë të indoktrinuar komunistë, e të nxisin mijra studentë që të jenë kundër opozitës politike, kur kjo opozitë ka mbi pesë vite që po lufton jo vetëm për këto katër pesë te drejta që i kanë formuluar këta, por edhe për të drejtat e gjithë shoqerisë shqiptare që të mos grabiten paratë e tyre nga makutëria e mafies qeveritare.
  Ku e gjetën këtë kërkesë idiote ca të manipuluar nga qeveria, që universitetet na qenkan vetëm pronë e tyre ?
  Institucionet publike janë të gjithë qytetarëve taksapagues e universitetet nuk mbahen vetëm ato “tarifa” që po bëhen qëllim më vete.
  Edhe ato banorët e gjorë të Astirit që me fëmijë e njerëz të sëmurë rrezikohen të dalin në rrugë mes dimrit, po nga kjo qeveri e korruptuar, ka dekada që paguajnë taksa edhe për arsimin.direkt apo indirekt.
  Kurse bytha e ca qorrave me ndihmën e ca policëve të fshehur si civilë, i zbojnë nga protesta.

 11. Me ne fund. Ky pleh qe dhuron autostrada., dhe e zhdepi kete Komb me koncesione e borxhe dhe perzuri Shqiptaret, e meriton te largohet nga zyra.

 12. O zot sa fjale kote,asnjeri nuk shkoi jug kunder grekeve qe peshtyne ne token tone,jemi patriote per pushtetin ama Shqiperine le ta qijne te gjithe.

 13. Me wjen shume Cudi ky kujdesi per puritanizem dhe virgjeri politike.Kur te vije fundi politika do e zgjidh problemin.Nuk besoj se politika e kompromenton protesten.Sot jemi ne kushtet kur pour kerkojme virgjeri ne bordello,see Shqiperia ne kuptimin qelizor te fjales eshte kthyer bordello,prandaj virgjeri shkon Dem.

 14. O sot o kurre!
  Te ngrihemi e protestojme , te gjithe bashke per te miren tone dhe te femijeve tane.
  Rama e pati kohen e mjaftueshme per te qeverisur. Deshtoi, se ishte i paafte per te ndertuar nje administrate funksionale. Korrupsioni vetem u rrit, dora ne xhep te cdo shqiptari , kriminaliteti po ashtu, kanabizim gjitheandej, me fal por perse me duhet Rama.

 15. une jam qytetar nga alidemi po kesaj proteste si bashkohem pasi jam kunder qylit e barazise komuniste. ska shkolle pa pare harroje. ne kete bote cdo gje e ka nje kosto ndaj ky brezi studenteve bythpambuk ben mire te shtroje kurrizin e tja dale mbane vete me djersen e ballit dhe te punoje pas mesimit qe te paguaje shkollen si ter bota.

 16. Bla bla bla

  1. Te gjitha vendet nordike e kane shkollen FREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

  2. Gjermania, Franca, Italia, 90% e EUROPES e ka shkollen FREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

  Keto shtete investojne tek NJEREZIT ne Arsimin Publik, duke menduar EKONOMIKISHT

  I marrin parate me vone nepermjet Produktivitetit, Inovacionit dhe zhvillimit ekonomik.

  Ketu ne Shqiperi, Ligjin per Arsimin Publik e shkruajne Pronaret e Universiteteve Private.

  Investimi tek NJERIU eshte ZERO.

  Shteti e vret mendjen si ta rrjepe, ta fute ne Borxh, dhe ti kepuse turinjve Koncesione.
  Bebet lindin me BORXH prej ketyre Qelbesirave.

 17. Tani i doli koka kesaj proteste,skiftere,shpellare,hajdute,perdhunues,kercenues,vrases,sorrat e Korbit te zi sali shkoni ne proteste dhe bashkojuni ketyre 2000 studentave dhe pritni me brohoritje kur KORBI i ZI sali te vij tek ju dhe 4 deri 5 nga ju tju coj ne boten tjeter dhe ai pastaj tju bej heroj te shekullit te ri,ju studente bashke me shpellaret do merni ate qe meritoni,prandaj nuk ju mbeshteti mbare populli,por vetem luli,mona,merini dhe shpellaret dhe shkoni nga keni ardhur rrace e poshter ne sherbim te serbo-ruseve merni dhe ca para dhe gezoni vitin e ri,mos harroni te hyni ne greve urie dhe skifterat ju ushqejne me pica

 18. Jetmiri i zi shko dhe ti te saliu ka nevoje ti mbash shishen e shurres kur te shurroje korbi i zi qe ti jetmir e dashuron njesoj si shpellaret

 19. Shenomeni dhe mua sepse kam ndertuar pa leje nja 7 kate dhe dy pishina,nje lavazh dhe 24 dele, edhe due paret.Hic mos u terhni litarin ,shtrengojeni fort se jeni trima.Ky uragan pa busull ishalla na jep ndonje vjedhje edhe ma te madhe,pse vetem ata te vjedhin ,ne te gjithe jemi hajdute.

 20. Hello there,

  My name is George, and I was wondering if you would like to have your website lapsi.al promoted as a resource on my blog georgemartjr.com ?

  We are updating our broken link resources to include up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved as a do follow link.
  If you are interested in having your site included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks
  George

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu