• |
ide | kryesore

Kush është Adi Dule? Miku i Ramës që ankohet për famën e marrë nga oxhaku

Lajme, Të fundit

Në programin “Xing me Ermalin”, përveç kryeministrit, vëmendje mori dhe një objekt, i cili më shumë se këdo, duket se ka shqetësuar të zotin e tij për famën e marrë. Bëhet fjalë për oxhakun e punuesit të qeramikës, Adi Dule. Kryeministri Rama është shfaqur në studion e Dules në një prej xhirimeve të programit, ku një objekt i diskutuar në media si tepër i shtrenjtë ra në sy, që është oxhaku i shumëpërfolur.


I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Dules, mik i ngushtë i kryeministrit Rama, i cili e ka cilësuar median duke përdorur termat e këtij të fundit si “kazan mediatik”.


Dule ankohet se ka 40 vite që merret me punimin e baltës dhe ende nuk ka marrë famën e oxhakut të studios së tij.

“Ju rre menia se Ed Rama mundet me grushta si ato te boksiereve amatore qe zihen neper garazhet e lagjeve te Bronksit, nderkohe qe ai eshte ne rastin me te keq 10 vjet para jush dhe ne rastin me te mire 100! “, i drejtohet  Dule gazetarëve duke e ngritur në piedestal mikun e tij me të cilin shprehet se nuk e lidh asnjë interes material.

Por kush është artisti, i cili ankohet se i është mohuar fama dhe që u bë më në fund i njohur prej oxhakut të tij?

Ai në fakt nuk është aq i panjohur sa pandeh. Dule kandidoi për deputet në vitin 2005 për LSI-në përballë Andis Harasanit dhe u tërhoq nga gara. Kjo tërheqje e tij e befasishme u komentua në media asokohe. Për të thuhej se ishte paguar që të bënte një gjë të tillë.

Dy vite më parë, ai ishte me Ramën në New York në Maria Goodman Gallery, vend ku kryeministri kishte shfaqur punët e tij artistike. Ishte Dule ai që posoi në rrjetet sociale imazhe nga ekspozita, ku kryeministri shfaqej në prani të bashkëshortes, Linda Ramës, çfarë vërteton afrinë e tij me kreun e qeverisë.

Ndonëse në shtëpinë e tij, Dule ngrohet me një kalorifer të cilin e gjen me pak para në treg, për studion punuesi i qeramikës ka shpenzuar disa mijë euro, për t’u ngrohur prej një oxhaku të denjë.

Ashtu si nuk i shkon për shtat një artisti, i prekur më shumë për Ramën se për veten, krejt banalitet, Dule shkruan në fund të reagimit të tij:

“Atij me keto forma do t’i hani shume shume mjaltin e kosheres se mengjesit kur i clodhur nga gjumi shkund bletet ne koshere. Ndersa me mua e vetmja forme te merreni eshte t’jua shumefishoj leket e oxhakut kaush ne vrimen ku ska shkuar ende doza e botoksit.Te fala edhe nga oxhaku!”, u shpreh ai.

©Lapsi.al

18 Comments

 1. O Dule, kuj ia ngule,,,Si shume kurriz perunjur na qenke zotrote. Po a e ke njohur kaqe mire, qe na ushqen me mjaltin e vjedhur te tije a dere bardhe, por te keshillojme qe ate mjalte e paske ngrene e lepire ti vete nga hoja e prapanices se ketij te cmenduri qe po gremis vendin, a,,,, kurse tya te duket,, Perandor, por gjithenje sipas thenies se nje POCARI.

 2. Ky Dulja qe hiqet si artist i madh ne fakt biznes majoneze e ketchup ka patur. Tani mesa duket i qenka kthyer prape artit. Genjen kot qe ka 40 vjete qe punon balten

  1. sob aq sa e ndan mu.on dhe shurren nga qenefi negjmije ku jan ngjizur i pa emer,gr etj krymba te stalinit aq ndan dhjerjet e enverit ,mo lu ce dunit
   qelbesirat rama,dule,nano,nazarko,braqe,majko,kumbaro nga vllezrit e tyre serb e grek.
   nuk e shifni te gjith me radh jan vllezer te popoviq mugoshes.
   sa per dijeni juve te qelbsiristanit ne kosov nik ka as madje edhe nji familje e vetme shqiptare e qe mbiemri i tyre te mbaroj me zanoret e dhe o.
   ne kosov ke vetem mbiemra me zanoret a,i,u bashktingellore j.si ukaj,shala,krasniqi,kryeziu,.

 3. Adrian Dule dhe Rama bashkohen ne dicka qe ka vulosur deformimin e tyre . Jane te dy djem te baballareve artisto komuniste por vete u bene medioker e te deshtuar ne art. jane dy mesoburra sot qe nuk u bene kure profesioniste te zanatit qe moren nga baballaret. Dule u be befas qeramist pas deshtimit te plote me pikturen dhe filloi te beje biznes dhe lek pas ardhjes se Rames ne pushtet. Dule ka bere pjatat e restorantit te Rames ne kryeministri. Aq sa kane bere ato pjata , vlen ai oxhak. Etj etj

 4. Dhe nje here ermali ju beri qe ju skifterave me ne krye xixa te beni nje rruge tirane-durres me arka bosh,dhe nje here tallen karet me ju dhe do vazhdojne ta bejne sa te jene keta skiftere si xixa stalini ari ziguri goni faxi tani bashke futini nje trame me dore per qef.

 5. sob aq sa e ndan mu.on dhe shurren nga qenefi negjmije ku jan ngjizur i pa emer,gr etj krymba te stalinit aq ndan dhjerjet e enverit ,mo lu ce dunit
  qelbesirat rama,dule,nano,nazarko,braqe,majko,kumbaro nga vllezrit e tyre serb e grek.
  nuk e shifni te gjith me radh jan vllezer te popoviq mugoshes.
  sa per dijeni juve te qelbsiristanit ne kosov nik ka as madje edhe nji familje e vetme shqiptare e qe mbiemri i tyre te mbaroj me zanoret e dhe o.
  ne kosov ke vetem mbiemra me zanoret a,i,u bashktingellore j.si ukaj,shala,krasniqi,kryeziu,.

 6. Ky Dule qihet apo nuk qihet me Ramen, askujt nuk i intereson aftesia e tij apo pa aftesia. Artikulimin e paska prej nje shkerdhato-katunareske. Por meqe foli, te na thote sa artist eshte kur punon me bojra afer oxhakut. Pra ky as artist nuk eshte ose mashtron.
  Si perfundim: qe i qihet gruaja ne 14 nohi kjo kuptohet nga shkrimi, por se kush e ka bere shkrimin nuk jam i sigurte…

 7. Per njoftim , komentuesit, Ipaemer, si gjithmone, kopil ferrash, kodosh e lepires i prapanices se psikopatit, ZARBOShko e bej detyren qe te ka lene ustai, se po nuk gjeti letrat e bythes, do e fshije me tya pastaj, kete bej ti lapanjoz..

 8. Nese Dule e ka mik apo shok (apo ndoshta me shume) eshte puna e tij, por te flasesh ne kete menyre sic flet ai duket qe ka mbetur mbrapa…Rama i duhet deri ne ate pike sa te perfitoje. Me pas, do beje si gjithe te tjeret dhe do e braktise. Njerez pa karakter e dinjitet…sahanlepires ne te njejten kohe. Kur flasin me shume e me mire e nxjerrin veten se cfare plehrash jane dhe nuk eshte faji i gazetareve. Perkundrazi, ia bejne punen me te lehte.

 9. Muri i konices dhe i nolit kerkon te behet po aq i denje. Por carton se muti mut ngelet, mrgjithe kete te deshtuarin tjeter qypaxhi, te cilit i mer rmren per diarrene e hykes qe nuk rresht se dhjeri fraza pa kuptim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu