• |
ide | kryesore

Krymadhi-Shahinit: Synon të sjellësh universitetin e Sorosit nga Budapesti e të mbyllësh atë të Tiranës

Lajme, Të fundit

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, në fjalën e saj në parlament ka hedhur akuza dhe mbi ministren aktuale të Arsimit, Besa Shahinin. Kryemadhi i kërkon Shahinit të respektojë institucionet.

“Zhbllokoni buxhetin e çerdheve të Skraparit se siç është Skrapari janë dhe gjithë bashkitë e Shqipërisë. Dhe merrni përgjegjësitë tuaja  si ministre.

Nga ana tjetër z.Kryetar i Kuvendit, kësaj zonjës këtu që nuk e di shtëpinë ku e ka dhe ajo vetë, mësoji që ka disa rregulla në Shqipëri dhe në shqiptarët i respektojmë njerëzit, institucionet, edhe kur jemi armiq. Kur vjen përballë një institucioni duhet të vish dhe të sillesh në mënyrë dinjitoze.

Alabakë rrugësh të cilët e kthejnë institucionin e Parlamentit, në institucione orgjish për të sjellë një sjellje tjetër ki kujdes se nuk do të falë njëri. Nuk do të falin gratë dhe vajzat e Parlamentit, jo më gratë dhe vajzat që janë jashtë Parlamentit”, u shpreh Kryemadhi.

Kryemadhi e ka akuzuar Shahinin se po sjell Universitetin e Sorosit prej Budapestit në Tiranë dhe se ka qëllim zhdukjen e Universitetit të Tiranës.

 “Dhe nga kjo foltore dua të bëj dhe një denoncim që ta kemi parasysh të gjithë.

E gjithë lufta dhe Pakti i Universitetit, të nderuar kolegë, të nderuar qytetarë, të nderuar studentë dhe pedagogë të Universitetit të Tiranës, ka një prapaskenë. Shkatërrimin e Universitetit të Tiranës dhe sjelljen e Universitetit të Sorosit në Budapest, i cili me vendim të Kryeministrit të Hungarisë dhe të Presidentit të Hungarisë  do të mbyllet. Dhe qeveria jonë e famshme do që ta sjellë në Shqipëri.

Pavarësisht bindjeve tona politike dhe ça përfaqësojmë ne të gjithë këtu, të marrim përsipër të mbrojmë universitetin tonë. Universiteti i Tiranës dhe universiteti shtetëror është shumë i rëndësishëm. Mos të lejojmë këtë krim dhe këtë degjenerim në sistemin tonë arsimor. 27 vjet tranzicion që ne kalojmë duhet ta mbyllim përfundimisht. Por jo duke sjellë një universitet që në një vit merr 10 diploma”, u shpreh ajo.

 

14 Comments

  1. o ti hetuese e qenefit negjmije fol se pari per akademik ramen e dr ballen,pastaj per dr kurven gjylahmetin,per dr laviren manastirliu,pr akademikun shofer sadri abazin,per dr mr niko prej leshi e pastaj zej ne goj moniken.

 1. ku ta gjesh te vije ketu universiteti i Sorrosit dhe te zevendesoje kete qelbesiren qe kemi ne ketu.

  o baxhell a e di ti se Sorrosi ka ate mbeshtetje qe ka vetem e vetem sepse financon universitetet me te mira ?

  1. Miu te Kiu…paske ‘informacion te brendshem’. Sorrosi edhe shoqerine civile ne Shqiperi nuk e ka financuar vete por ka perdorur fondet e USAID-it, dmth Qeverise Amerikane ne kembim te dhurimit te fondeve tek Fondacioni i Hilary Clinton…
   Shoredoj te kthjellohesh e te kuptosh qe cifutet nuk i do askush ne Toke pervec disave ne Shqiperi…

   1. kjo tregon lartesi shpirti. racizmi nuk i ka sjell asgje te mir botes. ne shqipataret po e vuajm vet racizmin dhe smund te bejm racistin.

 2. Ti baxhella me lart tamam
  Baxhelle qenke
  Po’ psé moj Pak qelbesira komuniste kemi ne ketu
  Po’ te na ulet kembekryq edhe sorra
  Sic eshte ulur.

  1. Me thuaj nje gje te keqe qe ka bere Sorrosi ????
   Financimin e shkolles se Bashes ?
   28 miljon euro financime per bursa per studentet tane ne europe keto 28 vite ?
   Sorrosi eshte nje nder antikomunistet me te medhenj.

   Ti o debili i lagjes di vetem te perserisesh si papagall ato qe te thote shqupi dhe keto portalet qelbesire. Njeri me nivel te ulet mendor domethene. Qenie e prapambetur , parahistorike.

   1. mos boj pytje kaq tvesthira ne ti
    a e ka thon pd
    kjo mjafton
    neser kur pd ti puthi bythen sorrosit
    ky do dali ne do shkruj komente ne favor t sorosit

 3. boll fole per universitete o analfabete qe ke nje fjalor me 100 fjal gjithesej si k..ari qe ka nje string fjalesh te percaktuara; negjmije, gjin, gjon ram, frrok, stalin, enver, etj etj. do ta bejm minister kulture k..arin.

 4. Edhe ti, si komentues i fundit na qenke bitha e tepsise se rilindjes, e qe qenke pretendent per krieta kuvendi, kur ta leshoi ki ish ministri i kuqaleve. Paske ngritje fjalori taman sie ka padroni yt psikopat. Nejse, keshtu ini edhe ju qelbesirat e tepsise se vjedhur.

  1. po ja po lexoj shkrimin intelektual qe ke ber ti. plot me argumenta shkencore. hape icik mendjen se nuk eshte e then qe ata qe sjan me ty, jan se sben me rilindjen. sa per djeni kam votuar bashen dhe jam ber pishman.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu