• |
ide | kryesore

Dhjetë arsye pse dështoi protesta Basha- Kryemadhi

Arkiva, Kryesore

1 Sepse nuk mund të ketë protestë, ku tentativa për dhunë lihet përgjysëm. Ose nuk tentohet fare, ose puna çohet deri në fund. “Fuqia” nuklerare që pretendonte Berisha nuk mund të përfundojë më dy xhama të thyer dhe me një markizë të thyer.

2 Sepse shprehjes: dhuna është e qytetarëve të zemëruar dhe drejtuesit e opozitës janë paqësorë” i ka dalë boja me kohë.

3 Sepse nuk mund të ketë asnjë qytetar, sado i inatosur qoftë, që mund të sakrifikojë gjithçka kur sheh që liderët e tij sillen si sehirxhinj.

4 Sepse, fshehja gjatë gjithë kohës pas shprehjes: “provokimin e bëri Rama që tërhoqi policinë” i dekurajoi njerëzit. Edhe më shumë rol tek kjo tulatje luajtën deklaratat e Monika Kryemadhit që fliste para kamerave: “ja ku i ka, pse nuk i kap policia dhunuesit”

5 Sepse policia u tregua tejet “tinzare” pasi i la protestuesit edhe të dukeshin të dhunshëm edhe të shfaqnin pafuqi duke mos marrë rezultat nga dhuna e tyre.

6 Sepse Rama nuk pati turp të largohet jo vetëm nga zyra por edhe nga Tirana, duke mos i motivuar forcat e rendit të vrasin në emër të tij, si në 21 janar.

7 Sepse Basha dhe Kryemadhi i kishin prehur militantët e tyre se sot do të ishte dita e rrëzimit të Ramës që do të pasohej nga një qeveri tranzitore.

8 Sepse të vetmen trofe morën kërpudhën e thyer të Carsten Holler

9 Sepse siç tregon historia 30 vjeçre e protestave, gjithmonë ato që pasojnë janë më pak të forta se manifestimi i parë.

10 Sepse protesta e radhës u la të enjten, para parlamentit, ku zë më pak njerëz duke shprehur frikën për pjesmarrjen.

©Lapsi.al

55 Comments

   1. o moterqir halesh jo te gjithe e shikojne realitetin si ty dhe jo te gjithe mendojne si ty , legen materniteti. Te qifshin femrat e shpis qent e brakes.

  1. Donika Prela dhe Arta Marku e kaluan vetingun ishin te pastera akullore si dDako😂😂😂😂 thotë:

   O popull i gezuar qe po ju qin ripjedhja fort-kenaqeni😮

   1. jo o kar jo.. ne po ju qim juve..
    nuk po na qin njeri.. por ne ju kemi qire , po ju qijme dhe do ju qijme .
    Nuk e kupton qe ata qe po ju qijne jane me shume se ju dhe keshtu i bie qe ju tju qijme ne vazhdimesi dhe ne vitet qe vijne.

  2. O debil. Per aq kohe sa njerez si rraca jote kujtojne se kur e ti sa krahu te duket sikur rama ia fut PD, keshtu do vazhdoje. Edhe Enveri ndaj i shkerdheu prinderit tuaj per 50 vite.

  3. I pari qenke ti ai qe e paske kerkuar qe ta fusin bravo bravo vazhdo se mir e ke .Thone budallenjte s’kane brire.

 1. 11. Dhe me e rendesishmja kete opozit e ndiekin vetem militantet qe pretrndojn per ndonje kocke. Dhe nuk insoipron njerez te thjesht. Se populli e ka kuptuar qe po te vijn keta qe jan ne opozit sot, nuk do jen me te mire se keta qe po na drejtojn.

  1. Komentuesi…’njeri nga populli’ qenka analist ‘i shkelqyer’, as shqip nuk di te shkruaj…me siguri eshte militant i PS qe e ben vete ate qe shkruan.

  2. 12 . Ti masturbohu para kompjuterit sa te ta perdhunojne motre apo gruan pastaj dil jep interviste ke ERtv-ja kerko falje qe ja ke lodh penisin rilindasit qe te ka qire.

 2. Cfare ‘analize’ e dobet. Edhe nuk doni dhune edhe nxitni dhune. Aq sa u be u provokua dhe nuk eshte per t’u cuditur vete simpatizantet e Rames ta kene bere. Lende helmuese kunder protestuesve?! Lleshaj do pergjigjet nje dite se ai nuk eshte as deputet apo politikan qe te kete imunitet…le te presim e shohim cfare do te behet…skenar si Dhjetori i 90s dhe Rrezimi i shtatores se Hoxhes nuk ka per te ndodhur se kushtet jane te ndryshme. Nje gje eshte e sigurt Rama do ike me bisht nder shale…me pas do u gjenden ku i ka fshehur ‘florinjte’, ku i ka transferuar ABI ku Linda (ish Xhillari) ka dhene kontributin e saj si anetare e Bordit(nuk ia ka idene e sistemit bankar).
  FSA, OFAC, UN e kane ne listat e tyre si PEPs dhe monitorohen qysh prej 2013s…

 3. ke harruar arsyen kryesore: lulzimi me moniken nuk motivojne jane figuara te konsumuara . populli i vertete do nje parti te re te paperlyer si studentet, jo figura te korruptuara su luli me monen qe kane prona sa te ter protestuesit mjerane qe i shkojne nga prapa per nje vend pune

 4. Si ishte kjo puna qe Rama paska bo gabim qe ka ik nga Tirana dhe nuk motivoi policine te vriste protestuesit?!!! A ju qifsha trute kur jeni bere ju gazetar.

 5. eshte pikerishte fakti qe jane fytyra te konsumuara. rama i mban palexho me marketing keta, keshtu ja futi gjithe shqiptareve mandatin e apre pervec atyre qe din dy gjera se kane punuar si ne kohen e sales si ne kohen e nanos si ne kohen e rames. po thuaj keta duan te bejne moral po nuk dine nga tja fillojne se keta NJELLOJE SI PUNA E RAMES jane mesuar qe ti kene gjerat gati nuk e ulin koken. deri atehere vazhdoni me lulzimin e lulit. ore budallenje keta edhe po humben i kane gjerat ne terezi. te gjitha palet, ose kthehuni ne militant te partise se komunistave dhe fashistave te rilindur me nofken socialist, ose prisni sa ti zgjohen neuronet ktyre te tjereve dhe te fillojne te nxjerrin koken nga bytha se vazhdojne kujtojne se kane bere shume ne jeten e tyre. ndryshe ramen e keni atje edhe per nje mandat tjeter se po fitoje kesaj rradhe do e fusin evropianet dhe nderkombetaret nen sqetull, atje mos e rruani me kaq miqesi sa ka bere as qe nuk e rruan karin fare thjeshte do te soguroje njehere e mire te ardhmen e njerzve te vet pa u lodhur ose ndryshe te ngrihen edhe ata ne kurriz te te tjereve. Dhe ketu do thoja nje FUCK EUROPE, qe paska qene hipokrite koke e kembe. ikni tani dhe plasni nga inati deri sa tju dal vrima bythes jashte nga diarrea

 6. Ti Bushat,ngado qe shkon po ne origjine,biri i babit !101 arsye pse protesta e opozites ishte me e madhja e te gjitha koherave….!Bushat,mbroji mik,se je i se njejtes familje,sa here flet kunder pushtetit,je falco !Ti i do keto monstra qe qeverisin,i do mik !Te gjesh arsye pse Lulzim Basha nuk i vuri flaken Tiranes sot,qofsh ti qe je !?!Mbase kete doje,qe te benin me gisht zjarrvenesit !Nese donte Basha sot,e digjnim jo Kryeministrine,bordollon e rames,por me radhe te gjitha!Sot e pa me sy,çdo shqiptar se me opoziten ishte shumica,plotesisht shumica e tyre !Zoti i bekofte ata dhe tregoji se e duan akoma dhe shpejt do ta heqin kete palokryeminister perdhunues e hajdut nga pushteti !

 7. Proteste pa lider,asnje nuk ka moral sepse ne darke shkojne tek Rogneri per birre.Me Shkullakun injorante do rrezohet Rama?

 8. Dikush duhet t’i thote artikullshkruesit qe nga padija apo nga keqdashja injoron arritjet e ketij tubimi opozitar. Kompaktimi i frontit opozitar, forcimi i frymes opozitare dhe ne fund te dites grumbullimi i nje numri kaq te madh njerezish, perbejne arritje pertej retorikes dhe gjuhes politike. Asnje demokrat nuk priste te merrte pushtetin duke pushtuar kryeministrine. Demokratet nuk jane si ata qe thonin 3, 1300 apo 13000 te vrare per te marre pushtetin. Po mbase kjo eshte e veshtire per tu kuptuar nga Merdobazistet qe eksitohen nga lideri i tyre skizofren.

  1. Asi me te vertete ke ba nje analize te shkelqyer realitetit keto jane mesuar te shikojne gjakun Nuk jane ne gjendje te kuptojne protesten paqesore dhe jo te shikojne numerin e pjesemarresve Po te vdekurve

 9. Cunami i saliut qe vret per kenaqesi dhe lulu qe vret se do te kenaqe saliun sot vrane nje kerpull dhe thyen xhama,skiftere binduni se ku ju con saliu dhe luli per te protestuar kunder kerpulles qe rama e ka vene qellimisht qe saliu lulu dhe shpellaret te ardhur me kamjon te merren me kerpullen,saliu dhe lulu u larguan si gjela qyrrs te lacit

 10. Po pse me Lulin dhe Moniken me burre darke do rrezoni Ramen.Kurre.Rama dhjet dhe Luli e ha,Jo me 16 por me 18 ,Jo me 18 por javen tjeter…keto Jane dengla me mllef personal.Njerzit lane punen dhe erdhen,pse do Vine perseri cdo Dy dite? Luli eshte komplet per klloun,ska asnje karizem,pelte fare.

 11. ne 1991 Ceka deklaroi e beri per te shmangur gjakderdhjen…e vertete, shqiptaret ruajten disa hektolitra gjak, problemi eshte se ky gjak ju pi, madja edhe nja 10 here me shume nga klysht e komunizmit qe vazhduan/vazhdojne ne fuqi…zoti Ceka, si ndihet tani???
  edhe i gjo per kta perendimoret qe na cajne [email protected] (jetoj vete ne perendim)..keta jane ca shkerdhata dhe hipokriter…krenohen akoma me Revolucioni francez, i cili nuk u bo me paqe o te pafytyre!!! revolucioni i tetorit rus, vazhdon te kete jehona rrespekti, te gjitha levizjet e dhunshme te revolucioneve industriale, nga anglia e deri ne chikago…
  kurse ambasades amerikane i kujtoj revolucionin amerikan, black panthers dhe Luther King Jr.
  i kujtoj qe i bene atentat presidentit dhe se kane zbulu akoma se kush e vrau…ne fakt i kane bo atentat 60% te presidenteve amerikane, qe 200 vjet perpara…
  o njerez, kta komunistet shqiptare jane mjeshtra te grushteve te shtetit dhe puciste ekselente…
  por kur jane ne fuqi jane mjeshtra te propagandimit ter paqes…
  mos bini ne kurthin e askujt, merrni fatin e venit ne dore, me gjak eshte vu cdo gjo ne planet, qe nga piramidat e deri tek krijimi i shteteve moderne…
  boll ase na cate trapin me kto teorite e pseudo fajit te dhunes…
  kuptoni mire qe “mos dhunes” thone ata e kane mush kupen dhe i tremben drejtesi, e kane me te futme!!!!

 12. O al dhe ti nje byroist I ri je dhe shume gjera nuk I kupton,luluja nuk ka fryme per te ardhe ne pushtet,pa u shkeputur nga kerma sali ai vetem do beje te tilla protesta qe mesazhi qe dha ishte se shkatarruan kerpullen qe rama ja u ka vene qellimisht aty

 13. Sot u kuptua perfundimisht qe politikanet tane duan ta mbajne ne status quo kete vend . Keta nuk kane si synim permiresimin e gjendjes katastrofike qe ndodhet ky vend por thjesht duan te nderrojne pozicionet dhe perseri ai qe do te vuaje eshte populli Shqiptar. Ne kete vend ku kriminelin e bene policia e shtetit , ku gjobevenesin dhe pengemarresin e bene gjyqesori , ku hajdutin e bene vete shteti , ku korrupsionin e bene gjithkush qe ka diçka ne dore duke filluar qe nga roja e nje institucioni , ku perversitetet e kesaj shoqerie kane arritur kulmin , ku gjithçka eshte jashte normave minimale te njerezimit atehere ky vend eshte i destinuar te vdes(fizikisht se moralisht ka vdek me kohe) . Dhe mbas gjithe ketyre kryetaret e opozites me duar ne xhepa kerkojne rrotacion politik jo per popullin por per stanjcion perpetuo(ik ti se boll vodhe te vije une tani se me duhen ca leke) . Boll , boll u tallet me kete popull o plitikane funderrina . Çohu o popull dhe veji drurin te gjitheve ketyre palaçove te politikes dhe merri vete ne dore fatet e tua . Vetem REVOLUCIONI nga ana jote o popull i bene derman ketij vendi .

 14. baha e monika me veshtir e kan te luftojn kazsnet e rames qe bejn gjoja demokratin por ne find gjithmon lepijn bythen e rames pas qirjes qe i kan ber rosh,dosh,frrok e ndok.pat ju gjekundi bishatin,ylli rakipin,shkullakun qe shesin mend dit per dit diku ne ekran .jo ishin dsher tek leshi i bythes se rames si leshi leshi.protesta ishte madheshtore per ata qe kan tru,per ata qe kan mut ne kok si i pa emer nuk ushte.

 15. Arsyja kryesore qe protesta deshtoi eshte se populli nuk ka si ti besoje Bashes e aq me teper Monikes qe jane figura te provuara dhe te skaduara,popullit i duhen alternativa te reja me program bindes dhe jo thirrje populiste qe pushteti eshte i juaj dhe ju vendosni per te ardhmen tuaj,e vetmja zgjidhje qe Rama te mos ia kaloje edhe Berishes ne pushtet eshte te mblidhet opozita dhe te vendos nje lider tjeter dhe jo nje kukull si Basha dhe te pergatise nje program dinjitoz me njerez dinjitoz dhe jo me Ristana,Paloka,Noka e aq me keq Balliu so dhe te ndryshojne urgjentisht ligjin e zgjedhjeve ku deputetet te zgjidhen nga populli dhe jo me lista nga kryetaret,vetem keshtu mund te shpresohet per ndryshimin e vertete.

 16. Donika Prela dhe Arta Marku e kaluan vetingun ishin te pastera akullore si dDako😂😂😂😂 thotë:

  Buke thate si ne kohen e te madhit Enver do hani o popull por tani me mire se do e shoqeroni me karin e kallam deshtakut😢

 17. Per sa kohe qe plaku Mere do jete drejtuesi i vertete i PD,s, kjo e fundit ska per te fitu zgjedhje…. dhe mos me fol per ate baxhellen e LSI’s pastaj.

 18. Kultura feudale (sot interurbane) protesten e quan te “deshtuar”…!
  Pse quhet proteste (jo dhune) dhe jo revolucion (dhune). Fakti qe dhuna nuk u stimulua nga revulucionaret e kuq kjo mungese u quajt “deshtim”.
  Pjesmarrja si asnjehere flet vet..
  Ps.
  Me gjithe respektin per komentin e piken 6 dhe 8 …?

 19. Bushati paragjykon diçka qe s’ka ndodhur. Te njejtat broçkulla u hodhen nga mbeshtetesit mediatik te Rames dhe u pa qarte se nuk ndikoj aspak te numri shume i larte i protestuesve. Keshtu qe Bushat, edhe pse me shume dinakeri mungove tek emisioni te enjtes, sepse nuk do gjeje argumentat qe mos-protestohej, vazhdoni beni mburojen e Rames, pasi ne kete menyre jepni efektin e kundert..

 20. Protesta ishte organizuar kundër kryeministrit Rama.
  Kur ai si burracak kishte dy ditë që kishte ikur nga kryeqyteti për tu fshehur në Vlorë e atje bëri antimitingun alla Ramiz Alia, qoftë edhe “këpurdha” si simbolikë e tij që u prish nga protestuesit, ishte një veprim domethënës ashtu siç ishte boja me të cilën ja leu gojën Paloka.
  Prishja e këpurdhës simbolikisht përfaqësonte goditjen e marrëzisë së këtij kryeministri që e trajton këtë institucion si pronë të tij.
  Nxirosja me bojë e gojës së tij ka si simbolikë, kundërshtinë e gjithë shqiptarëve normalë ndaj llumit rrugaçëror që nxjerr në publik ajo gojë.
  Këto 10 “arsyetime” janë në stilin mashtrues e hipokrit të Edi Ramës për të zhvlerësuar ate protestë më e fuqishmja e më e madhja e zhvilluar në Shqipërinë e tranzicionit.
  Ky shkrim ngjan me reagimin e ambasadës franceze që “dënon dhunën” e kësaj proteste në Shqipëri, kur ne Francë ka tre muaj që qindra mijë protestues i kanë vënë flakën këtij vendi, pra hipokrizi e paturpshmëri.
  Ky shkrim mbur djallëzitë e një pushteti kriminal që ja paska hedhur një opozite në një proteste të fuqishme paqësore, pasi protesta përceptohet vetëm si revolucion bollshevik me viktima të shumta.
  Mund të ketë ndoshta një pakicë njerëzish naivë ndër ato dhjetra mijëra njerëz që protestuan në Tiranë, që mund të kishin iluzionin se me ate protestë do të rrëzonin Edi Ramën, por nuk është kaq lehtë të përmbysësh një diktator. Autori i shkrimit ka haruar se u deshën 47 vite që të përmbyset sistemi diktatorial enverist .
  Sigurisht që nuk ka shanse që në kushtet e demokracisë pluraliste, diktatori Rama të mbijetojë aq sa Enveri, por është e marrëzishme që protestën e djeshme ta quash “dështim”.
  Vetë fakti se Rama shkoi si burracak në Vlorë e me paratë e pista solli atje gjithë administratat e bashkive të korruptuara socialiste, duhet ta bënte autorin e këtij shkrimi të “analizonte” këtë fakt e jo të sajojë “shkaqe” të sajuara me keqdashje ndaj opozitës.
  Krahaso farsën qesharake të disa qindra militantëve të sjellë në Vlorë me pahir nga diktatori që rinin të shushatur duke dëgjuar marrëzitë e Ramës, me dhjetra mijë njerëzit që thërrisnin të irrituar kundër tij në kryeqytetin që ai nga frika e kishte braktisur.
  E çfarë mund të bënte opozita apo ato dhjetra mijë qytetarë të mbledhur në Tiranë për të rrëzuar kryeministrin kur ai ja kishte mbathur nga frika ?
  Të vrisnin policët që janë po aq hallexhij apo ti vinin flakën gjithë Tiranës që protesta të quhej “e suksesëshme” e jo “dështim” ?
  Nëse opozita pat deklaruar së në 16 shkurt të ngrihemi të gjithë e të rrëzojmë Edi Ramën nga pushteti e ai ja mbathi nga frika, ky nuk është dështim i opozitës por një tregues se ai nuk e ka të gjatë pushtetin e tij e opozita ka deklaruar se do të vazhdojë protestën me të gjitha format derisa ta realizojë këtë qëllim.
  Janë pikërisht propogandat e djallëzuara që përpiqen të bëjnë njëlloj Ramën me gjithë liderët e partitë e opozitës, që në Shqipëri protestat si ajo e studentëve dështuan pa ja arritur qëllimit, ndonëse e detyruan Ramën të shkarkojë gjithë qeverinë ashtu siç e pati detyruar Basha para dy vitesh.
  Janë kritizerët e këtij lloji që bëjnë lojën e Nastradinit me ujin e ngrohtë apo të ftohtë që i duhet dhënë gomarit, që ndikuan që mbi gjysma e shqiptarëve, ose të mos dalin në votime, ose të emigrojnë e janë po aq përgjegjës sa Rama, për t’ja zgjatur jetën këtij sistemi të kalbur korruptiv.

 21. Po arritje pati o bushat apo si gjithome ti as mish as peshk ,ca te bejme te importojme popull nga franca a rumania se bejme dot keta jemi ankohemi veten ne kafe kur vjen puna per proteste 1 ne 10 del ne shesh,nuk protestojme perse sprotestojme kur e bejme perse ebeme hall me vete por nji gje pati u sulmua simbolika e hajduterise jo policet e shkrete te pakten ky ishte ndryshimi po si gjithmone popull i majte ngelemi partia pa pa buk le te ngelemi vaj medet.

 22. Protesten masive te pd e pershendeti shba dhe be nje zeri te manhitur nga kultura qe treguan,shkatarruan kerpullen dhe pastaj nga masiviteti futen prasin ne byth dhe shkuan ti bejn shurren baxhes,ne pritjen e protestes me te madhe te shekullit me skellevrit me modern te udhehequr nga mesimet e kryeskllavit serbo grek sali ram berisha,Urime skllever

 23. Ju drejtohem te gjithe portaleve dhe komentueseve qe ta dini te djithe se nuk rezohet Edi Rama perderisa do kete perkrahjen e Amerikes(dhe arsyeja eshte pranimi i refugjateve Iranian,Largimi i ambasadorit Iranian dhe Reforma ne drejtesi ) dhe kete e dijne edhe Sali Berisha dhe Luli me Moniken dhe shume te tjere prandaj ju turma qe u shkoni pas mos u lodhni kot.

 24. Ramen e ka rrezuar semundja e idiotesia e tije, pa thene pastaj qe krijoi nje sekt te ri partie me kulishe e gore te trasheguar. Dhe nga kjo trashegimeri, e mendjesi e ketyre kodosheve eshte demokracia e cunguar e genjeshtare ne vendin tone, sepse me nje qeveri barbare, mashtruese. qe ka vjedhur popullin, e ka genjyer, poshteruar e falimentuar deri ne skrep, na hiqet e ben propagande reformash maskuese e hipokrite, qe neser te jete prape ne pushtet, ashtu sic premto banditi e mjerani politik Rama. Te gjithe skoriet e sektit qe kane dhene komente te deshirave, e lustrave politike te qelbesirave, nuk jetojne, nuk votojne, ne kete vendpor vetem vjedhin e kultivojne hashashin qeveritar. Populli nuk jeni ju, e biles popull jane ata te vuajturit e fukarejte qe ky pushtet i rrenoi, andaj qendron edhe fjala dhune, sepse i ka sosur durimi, e nuk po e sheh e kupto kjo kaste qeveritare e bile as edhe ambasadoret, apo perfaqesues te tjere, qe na kerkojne qetesi, e vuajtje, sepse ky kodosh KM nuk terhiqet nga bemat e zullumet pasi eshte koke e kembe brenda maskaralleqeve qe i ka nxitur e bere vete. Nga do qe ta rrotulloni propaganden tuaj te felliqur, duke share e ofenduar opozitaret, aqe me shume e keni ne kurr fajesine e shfrytezueseve te fukarallekut, qe vjen nga ju hajdute bandite, narkomane qe ju frymezon psikopati me kartele Edi Rama .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu