• |
ide | kryesore

Champions/ Lyon mbron me ‘thonj’ barazimin kundër Barcelonës: tundet ende traversa e goditur nga Terrier

Sport

Barcellona përplaset kundër Lyon e merr vetëm një 0-0 të zbehtë në transfertën e Groupama Stadium, ku vendasit arritën të mbronin barazimin me të gjitha mënyrat e mundshme e ku portieri Lopes vendosi veten me të paktën dy ndërhyrje vendimtare (ndaj Dembélé e Messi). Francezët megjithatë nuk ishin kaq të drojtur në anët e Ter Stegen: ende tundet traversa e goditur nga Terrier.

Barazimi në këtë rast është një rezultat në favor të katalanasve, një prej skuadrave pretendente për trofeun final. Natyrisht të besuarve të Valverde nuk i kishte shkuar në mend se do të dilnin pa shënuar nga Franca në ndeshjen e vajtjes së 1/8 të finales. Barcelona dominoi territorialisht me 64% të kontrollit të topit dhe me tentativa drejt portës: 20 kundër 4 të francezëve.

Ajo që bëri diferencën ishte ndoshta bllokimi që francezët i bënë Lionel Messi, por edhe fati i keq apo merita e Ter Stegen, që devijoi sa duhej për në traversë goditjen e Martin Terrier në minutën e 10. Katalanasit dominuan ndeshjen dhe shkoi pranë golit dy herë me kapitenin argjentinas, por edhe me Suarez e Jordi Alba. Lyon arriti të dalë i pamundur në shtëpi, por pas tre javësh, në Camp Nou, duhet një mrekulli për të shkuar në çerekfinale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu