• |
ide | kryesore

Raporti/ Kryeshikasi Bendo në shërbim të Ramës për “ndërhyrjen ruse”

Arkiva, Kryesore

Një kronikë e çuditshme e Top Channel raportoi sot se shefi i ShISh, Helidon Bendo, në një raport vjetor të lexuar përpara deputetëve, ka folur edhe për rrezikun e ndërhyrjes ruse në Shqipëri që pretendohet të jetë rritur kohët e fundit.

Në fakt shefi i shërbimit sekret nuk ka bërë gjë tjetër veçse ka ripërsëritur një tezë që e thonë lartë e poshtë diplomatët që mbështesin Edi Ramën dhe që e promovon vetë kryeministri (si në rastin e emisionit në Porta a Porta) që do ta vërë atë në pozicionin komod të garantuesit të stabilitetit, tani që opozita ka dalë në rrugë. Sipas kësaj teze trazirat në vend janë të nxitura edhe nga influenca ruse.


Po pse kjo tezë e hedhur sot nga Helidon Bendo, rrezulton të jetë një shërbim ndaj qeverisë?

Argumentat janë të thjeshta.

Raporti i sotëm i shefit të ShiSH prezumohej të ishte sekret dhe jo për përdorim publik. Pra, ato që Bendo do të thoshte para deputetëve, nuk duhet të merreshin vesh nga të gjithë. Por, ajo që ndodhi ishte se lajmi “rrodhi” në media.

Dhe shikoni mënyrën se si.

Brenda ishin vetëm deputetë të shumicës (duke përjashtuar Myslym Murrizin që vështirë se dikush mund t’a konsiderojë realisht me opozitën). Pra lajmin e kanë nxjerrë rilindasit. Ata i’a kanë dhënë një gazetari, Muhamed Veliu, që gjysmën e vitit punon si reporter dhe gjysmën tjetër paguhet si zëdhënës qeverie. Dhe menjëherë pas kësaj, sekreti i madh që fshihnin dosjet e Bendos është bërë lajm i parë në ekranin proqeveritar të Top Channel.

Pra, nuk është e vështirë të kuptohet se kujt i shërben kjo lloj propagande.

Ajo që mbetet të kuptohet është, nëse ishin socialistët të interesuar të keqpërdornin thëniet e Bendos, apo ky i fundit po i shërbente në mënyrë të ndërgjegjshme propagandës së Ramës.

Për ti hapur vendin Helidon Bendos, kryeministri u detyrua të çonte ambasador në Bruksel, pranë NATO-s, Visho Ajazin që njerzit e tij më të afërt e patën cilësuar si “spiunin dixhital të Berishës”. Ndoshta ka ardhur dita që nderi të kthehet mbrapsht.

©Lapsi.al

 

 

42 Comments

 1. Sa poshte ka rene ky portal,si duket zeni ka ulur zarfet dhe me keto shkrime kerkon zarfe ruse,per ruset para kater ditesh foli ushtaraku i larte i natos ne bruksel

  1. i pa emer o ju qift putini nena,motra,vllezer siq ju ka qir lenini e stalini,i pa emer ju qift ter familja frrok,rosj,dosh,ndok,rrahman rrahja,shullazi,balili,xhelili,tahiri,xhuxhet e dakos,avdylaj,qazimet etj.po ju o krymba qenefi negjmije te lindur e te ngjizur nga muti rus e shurra kinete ende jeni gjall,ne vend qe te futeshit ne qenef negjmije.

   1. te paskan liru prap nga spitali ty. o rrok kari nuk eshte lapsi psikiatri, ik gjej shoket, mos komento komentet e te tjereve se i ke ca karin te gjitheve kok loqe. duhet te behesh njeher njeri, pastaj te komentosh. ke probleme shum te renda o k..ari. ste ndihmojm dot ne ketu, gjej nje psikolog te mir a piskiater fare.

 2. Amerika ja qi robt te gjithe atyre , qe perkrahin ruset sllav qe se bashku me kelysht e tyne sllave te jugut coptun trojet shqiptare ne 1878 dhe 1913 .Vetem SHBA esht aleat i kombit shqyptar.

 3. Koordinimi i FugShklymit per efeket propagandistik eshte per tu patur zili. Merita megjithate eshte e NaltMaTeDhimit Edi Rama qe i ka vene te gjithe perfund e ua ka von tocin rriklles mu ne brim te sumes. Te gjithe burrat e Rilindjes flasin sic do Fugshpumi.

  Epoka POST Rilindje do jete gallate, ishte sistemi do thon te gjiht kurvat e kurvickat na detyronte Enveri , skemi faj .

  Nivel Ordiner i Zyrtareve te Shtetit. Rrospije Rilindje

  1. ho me Xen pall kari e harrove Gazideden me duket. Po keshtu jeni ju enveristat e pd, po te jet i juaji mund te jet perdhunues, vrases, i shitur, cod gje , ska problem se eshte i juaji. varikarsa hipokrita, na hapet barkun me shkrime staliniste. u ka ngel ora 30 vjet para e na cani kari me paranojat tuaj e me komplekset qe ju kan ngel. shumica jon as nuk ka pas lind atehere, ju enveri enveri, stalini, lenini. shyqyr Shqiperia eshte popullsi e re dhe shumica nuk kan me lidhje me ju paranojaket e persekutuar qe ne nje vrim i bini fyellit, komunistat, kelyshat e komunistave; kaq dini te thoni se skeni argumenta bindes. Per shumicen e shqitareve, normalisht jo per ju, jan terma folklorik. Keto i degjon dhe nga goja e femijve te militanteve qe edhe pse se din ca do thot, u bejn lavazh truri ti bejn gati ekskorten e fresket plakut impotent Saleh.

 4. O budallenjte e amerikes.urime per pervjetorin e 1997 qe eshte dhurata me e bukur qe amerika i ka bere shqiperise pasojat e se ciles i vuajme dhe sot.rusise nuk i plas trapi fare te harxhoje para per nderhyrje ne kete nevojtoren qe quhet shqiperi.putini ka ne xhep presidentin e amerikes ju na tregoni qe edvin legeni po i ben balle agresionit rus dhe po garanton stabilitetin.hahaha.ai ka frike nga hija e tij.

  1. po ju sikur e donit fort ameriken. Salehu thoshte do na jap cekun e bardh. tani na e bet shtet imperialist. Tani Salhu u be komunist dhe judo beheni prap kumunista. edhe pak e Salhu do e rivleresoj figuren e enver hoxhes. Do thot ishte burr i mir (sic tha per Fatos Nanon).

 5. Kjo lloj propogande as ne komunizem s kishte vend e jo me tani shifni sa te per mutur jan Rrilindje shkerdhata🤮🤮

 6. Ore cfare portali kurve eshte ky ? Cdo lajm, cdo gje e kthen kundra qeverise .

  O Bushat kurva dhe Shkurdhak kari. Nje raportim i kreut te shishit nuk eshte kurre nje propagande.

  jane leshuar hienat e medjave dhe vetem genjeshtra nxjerrin.

  1. ore kuqalash/e , po doli CIA tha ka arme SADAMI. dhe kishte tim kacurrelsin

   te gjithe ju quksat e rilindjes me dor ne zemer jeni, 😀

   1. po ju sikur e donit fort ameriken. Salehu thoshte do na jap cekun e bardh. tani na e bet shtet imperialist. Tani Salhu u be komunist dhe judo beheni prap kumunista. edhe pak e Salhu do e rivleresoj figuren e enver hoxhes. Do thot ishte burr i mir (sic tha per Fatos Nanon).

     1. kjo eshte taktika e shkolles serbe nga ka dal dhe Salehu. shpif, sulmo, shpif, sulmo se dicka do ngelet. dhe kur flisni ju sikur flet vet Salehu, te gjith nesoj, ai ari eshte me i artikuluari. Tani nqs e shpon ti Fugen apo te shpon ai ty pun per ju bythqirat kjo. Po me sharje si jep dot pergjigje paradoksit dhe pyetjes se me siperme. Ca eshte, simbol i demokracis dhe vajza e heroit te demokracis, apo kurva Rucit me baba qe si dihet. Jepini pergjigje kesaj pyetje, vemje pa shtyll kurrizore.

  2. me rus se spartak braho,ruqi,balla,fatmir gjafa,alfred e dash peza,ilir e hamit beqja,gjelil e ilir gjoni,majko,milo,braqe,milena harito,kumbaro,dokle,belinda balluku,edvin,olsi ,gregor rama,ditmir sulo bushti,gjinushi,cvetko mazniku, nuk ka as ne rusi e serbi e lere diku tjeter.keta ende lepijn pallen e bustit stalin .rrac muti jan keta,kan kokainen,kanabisin,tradhetin,prapanicen,prostitucionin,grabitjen,tritolin,vrasjen vella.

 7. po ku i han serbo-greko-vlleheve si kristaqis janatullos rama qe pranoi kemban lope nga bartolomeu ne jerusalem,po ashtu majko,milo,braqe,milena harito,nano,kliqko,nazarko,bello,kumbaro,etj serbo grek per shqiptaret.

 8. NDIKIMI RUS?PO NA SHPETON RAMA NGA NDIKIMI RUS?
  PO NDARJEN E KOSOVES E DO RUSIA DHE BEOGRADI , APO EVROPA?? SIGURISHT QE E PERKRAHIN PUTINI DHE VUCIC, SI DHE RAMA.
  ATEHERE SI PO NA MBRON RAMA NGA NDIKIMI RUS???????????
  QEVERI ME TRADHTARE NDAJ INTERESAVE TE POPULLIT SHQIPTAR NUK KA EKZISTUAR NDONJEHERE!

 9. me rus se spartak braho,ruqi,balla,fatmir gjafa,alfred e dash peza,ilir e hamit beqja,gjelil e ilir gjoni,majko,milo,braqe,milena harito,kumbaro,dokle,belinda balluku,edvin,olsi ,gregor rama,ditmir sulo bushti,gjinushi,cvetko mazniku, nuk ka as ne rusi e serbi e lere diku tjeter.keta ende lepijn pallen e bustit stalin .rrac muti jan keta,kan kokainen,kanabisin,tradhetin,prapanicen,prostitucionin,grabitjen,tritolin,vrasjen vella.

 10. Shihini faren qe nga na kane ardhe keta pushtetare, e thuajuni se kush jane, e sa bukur e luajne rrolin. Ky Km eshte bashkepunetori me besnik i Vucicit, e Vucici vete len koken per Rusine. Rama si megalloman qe eshte , eshte me filo, e perkrahesi i rusise se kush do tjater, por e fsheh me maskat e lojrat e tije skeniko politike.Keta qe nxjerin propagande ne kesi kohe kur ky pushtet qe ka rrjepur popullin e qe ka ptur e ka lidjje me bandat e hashashin, nxjer, dhe hedh te tilla opinione per rrezikun Rus, kur dihen se baza e tyre eshte Serbia, Greqia, . Ne maredhenie te tilla gjithemone jane shtetet, apo qeverite, e kurre opozitat, sepse opozitat e kane te kufizuar politologjine kur ben maredhenie me ndonje shtet, qe nuk eshte e s;ka qene kurre ne axhenden e PDse, edhe si politike sepse e djathta eshte gjithemone kunder te kuqeve, socialiste, andaj, per cdo tymnaje, qe mundohen ta hedhin profesionistet e rruges se vjeter eshte vetem per mashtrim, e per tu dukur ne sy te botes perendimore, vetem per aparence, sepse keto lloje monstrash jane te njohur tashme nga kushdo.

 11. Kjo Parti kriminelesh ngjizjen Ne fetus dhe gjenezen e ka te Russia e sot bejne si antirus.Po te mos ish Russia nuk do ta kishim sot kete fare te keqe komuniste neper kembe.Antirus Gramoz Ruci…..!!!!!Ah media ? Top Gjirizi dhe Mut Veliu,sherbetore te neveritshem te komunisteve dhe krimineleve.

  1. Me portal skicofren se ky ska per te pas ndonjeher ne historine mediatike
   Ktej thoni ca del ky flet per Rusine (a thua Rusia na ka xhan neve e na do vetem te miren) ktej dilni thoni se dhe Amerika na ka marr me qafe.
   Qija Rropt cfare llogjike per qenie 7dimensionale, un them te gjithe ju copat e karit e Liderit Skizofreno-Shpirteror Salih Shiqere Berishs te merrni nga nje Lapsi tja mprehni mire majen dhe tja fusni ne bythe njeri-tjetrit

   1. Fix, mir qe ka ndonji qe ka pak arsye. Ketu ska opinion kritik apo personla, ka thjesht ca thot ne mengjes Salehu. Nqs sot Salehu do zgjohej e do thoshte Enver Hoxha eshte burr i mire, ke per ta par sesi ari me shok qe e kan peshtu, kan per ta lepi prap gellbazen e tyre. (e ke ven re se asnjeri nuk shan fatos Nanon, sepse Salhuri tani e ka shok).

 12. Saliu eshte spiun i UDB dhe tradhtar! Bashke me Lulashet shale ngjitur! Turp t’iu vije qe i mbeshtesni ne kauzen e tyre per te penguar integrimin dhe per ta mbajtur Shqiperine ne kaos sic e duan Serbo/Ruset! Turp te keni! Tradhtare!!

   1. Keta antiruset e sotem edhe pse u prishen me revizionistet,per nostalgji na mbajten gjuhen ruse per 30 vjet ne shkolla.

    1. ore spo u marrim vesh. nga nje ane thoni spysim BE e Ameriken se mbron PS, e nga ana tjeter thoni PS ka dal nga Ruset dhe Ruset e mbrojn. Kur te vij Salehu prap ne pushtet (dmth ne enderr) do ta izoloj prap Shqiperin e do thot qe boten e kemi armike dhe ne jemi te vetmit ne bote qe ruajm idealet e demokracis, bota i ka shkel.

 13. Zhubranjosja mendore e horrave rilindas, pa i numeruar ne portal, qe kritikojne e japin mendim se si duhet te shkruajne autoret e saje, sepse keshtu jane edukuar keta, me frymen e unit, e diktatorit, sepse, edhe keshtu po vepron idioti ceke pames Rama, por me enderren e gomarit qe po e mundo vehtenm dhe keta surrogatet e tije qe i bejne fresk kane falimentuar e avulluar nga rruga demokratike. Keta na vijne nga kuqale e kodoshe kuqalesh, e na hidhen ne sulm se gjoja opozita nuk dashka europen. Kur qenkan keshtu, perse na i leni baballaret e tuj kuqale qe shkojne ne ditet e kodosheve ne vendet, e varrin e merhumit? JU, rilindas jeni frymezim per Rusine, dhe enderroni e mbani shprese tek ai sistem, Nese beni sikur s;dini, apo nuk mbani mend, shkoni e vizitoni muzete e kujteses se baballareve tuaj.

  1. po ti ca po ben me shrkimin tend, pervecse po vjell vrer e po u ben biografin njerezve me gjuhen e Salehut (si ne kohen e xhaxhit merreni akoma me gjysherit e me tezet e njerezve, varikarsa enverista)?

 14. Ky Bendo jetonka akoma ne pidh te mamit dhe thote ba ba ba. Do ishte e cuditshme nese do te thonte qe ne Shqiperi nuk ka agjente Ruse. Seriozisht ketij i benka gruaja tetshin se edhe kalamajte e dine qe Ruset kurre nuk e kane lene rehat Shqiperine. Bolet i paska ne tru se te e shoqja qendrojne bole te tjera

 15. Ky, felliqesira me fytyre pushto komunisti, i pjelle nga kopeja qe eshte shkerdhyer mamaja, motra fisi, farefisi, me kete banal qe po me sulmon, u detyrova ne pa mundesi qe nje rraketiku te sektit sa c;eshre ky, ti pergjigjem banalisht, sepse ma sosi durimin. Kam edhe shume per tia thene, qe edhe ia kam parashtruar, por kur e shikoj, qe ne tere komente e shkruara ne kete artikull eshte vetem dora pisanjose mendore e ketij edepsezi, qe edhe shtepia e femijes nuk do mund ta pranonte, por vetem nje si ish shkolle e edukimit e babait( kodoshi) te ketij komentuesi qe e na e ben pis kete portal. Skoriet e tepsise, qelbesirat e sektit , sic eshte kyzabrahan qe pa llogjiken, e koherencen e problemeve qe jane, e po kalojne njerezit, hedh shashka, e gogla, qe s;kane asnje lidhje me momentin e ngjarijet, pot, me gojoren e gjerizit ofendon, me fjalorin e shtepise se tije edhe ne si komentues.Bashkia nuk ta mbyll ate gjeriz, kete e dime, por protestat do ti futin ne gurrmaz ato qe ke vjelle per ne e opoziten o rreckaman qeni i rrugeve te sektit.

 16. O Fax na plasi kari se tu sos durimi ty, se ti ne fund te fundit te ha karin po boll u masturbove para lapsit e boll u more me teori konspirative. Ka mbaruar lufta e ftoht e 97 me kohe o shoku demokrat (ti do kesh qen pjes e atij kontigjentit te armatosur qe Berisha i coi jugut). Ik jeto jeten tende se nuk te japin buk energjit qe harxhon ketu apo frustracioni jot i akumuluar.

 17. Tahiri 313. Fiks ashtu eshte. Po kaq dru eshte ky milet xhanem? Perfundon gjithmone mileti duke ngrene njeri tjetrin dhe vetveten. O sa te trash jane. O Zot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu