• |
ide | kryesore

Thaçi akuzon ashpër dhe sfidon Berishën: Dalim në debat të themi të vërtetat që dimë

Lajme, Të fundit

Hashim Thaçi ka qenë mjaft i ashpër mbrëmjen e së hënës në emisionin “Open” në TCH përsa i përket Sali Berishës. Ka zgjedhur një gjuhë të ashpër duke e sfiduar dhe duke e ftuar në debat televiziv për të thënë secili të vërtetat e tyre.

“Gabimi im më i madh është se e kam trajtuar seriozisht. Ai ka marrë ndihma nga Beogradi për të cenuar Kosovën. Duhet ta themi këtë të vërtetë pa ekuivoke. E ftoj në debat ballë për ballë dhe pa moderator. Nuk do të ndahet mirë nga unë nga ky debat. E ftoj në debat” – tha Thaçi.

“Nuk kam ardhur këtu të merrem me Sali Ram Berishën, por ai dëshmuar në këto 3 dekada se ai është argat i Milosheviçit. Që kur është futur në politikë dhe sot ai ka përçarë politikën shqiptare për të penguar integrimin.

Unë nuk merrem personalisht me të, por ai e zgjodhi rrugën vetë. Në vend që të bashkëpunonte me lëvizjen kombëtare në Kosovë ai zgjodhi të ishte argat i Beogradit. Ai ka kërkuar gjithmonë që Kosova të ishte vetëm autonome dhe jo e pavarur. Ai ka qenë gjithmonë që Kosova të mbetej nën Serbi duke e quajtur UÇK-në terroriste dhe më pas sulmoi edhe marrëveshjen e Rambujesë.

Asgjë personale. I vetmi gabim i imi është se e kam trajtuar seriozisht sepse ai vetë nuk i beson ato që thotë. Ai e shfrytëzon Kosovën kur është në hall. Edhe gjatë krizës më të madhe politike të izolimit të tij total ndërkombëtar në maj të vitit “99-të i kam shkuar në zyrë dhe e kam gjetur të çakorduar dhe të paorinetuar.

Ai vazhdonte ta quante UÇK-në terroriste. Kemi pasur bashkëpunim korrekt kur ishte 2 mandate në qeveri. Në 2009-ën shkova të marr pjesë në ceremoninë e hapjes së tunelit, përfundova në një miting elektoral të PD-së. I kërkoj falje Ramës që jam përzier në fushatë elektorale.

Ai e zgjodhi vetë rrugën duke bashkëpunuar me Millosheviçin. Vrasësi është rikthyer në vendin e krimit. Ai ka bërë shumë krime në Kosovë. Ne e njohim edhe kanunin dhe burrërinë dhe ballafaqimin.

Pse përmenda Kanunin? E shoh Sali Ram Berishën si sillet në parlament, si në mesjetë. Ndaj e përmenda Kanunin, por ai do të ikë me bisht ndër shalë. Sali Ram Berisha ka qenë gjithmonë kundër emrave më domethënës të Kosovës” – tha Thaçi. ©LAPSI.al

32 Comments

  1. Dilni o burra e mbroni sali berishen, se e flliqi fare ky. Ose jo jo, lereni fundja keto gjera i kemi dit prej kohesh. Po benim sikur si kuptonim.

 1. Thaci do te largoje vemendjen nga vetja pas deshtimit ne Berlin per marreveshjen me Serbine per ndarjen e Kosoves.
  UCK-ja ka qene ne listat e zeza te OFAC, UN dhe BEse. Me pas u hoq sepse ishte e udhes te perdorej per clirimin e Kosoves.
  Sa per ‘autonomine’ edhe bufi e kupton qe me heqjen e saj nga Milosevic-i me e mira e si hap i pare qe mund te behej ishte kthimi i autonomise e me vone te perparohej ne pavaresi.
  Thaci i deformon gjerat ne qellim. Berisha ka ‘gjynahet’ e veta per cfare ka mundur dhe nuk ka bere ne politike qysh nga 1991. Gjithesesi, historia do ta gjykoje kur te vije koha. Por, ‘akuzat’ e Thacit dhe debati ‘pa moderator’ eshte nje loje politike e ndyre qe nuk i vlen asnjerit, as shqiptareve dhe as Kosoves e Shqiperise. Thjesht do e beje Serbine te talle menderen…’ja si jane shqiptaret’, ‘nuk bejne dit shtet’…plehre.

 2. Hashim !Per kete ke ardhur e vjen jave per jave ne Tirane,me 100 forca police te Edvin Rames qe ge shoqeron !Te shkerrmoqi planin e Serbit Vuçiç e ju hijenave ne sherbim te tij !Nuk te del inati e flet si zagar zorresh ?O argat i Serbise,kujdes se gjuha e tepert te shkerdhen nenen ty e fisit tend,palaço !Kujdes shtepia e Sali Berishes ka qene baze e UÇK-se,jo e kurvlliqeve qe beje ti ne Tirane mw Linda Karadakun !!!!Berisha me mire del perballe me Vuçiç se me sherbetoret e tij !Ta ka thene kete,jeni terbuar krejt dhe si te kapur te Serbise po luani lojen e tyre bashke me Edvinin !Do t’ju çojme ne te semes !!!

 3. Mire qe e bani lamsh Kosoven me ato deklaratat prej spiuni e ngatrrestari politik.
  Ka shume gjynahe ne kurriz e drdhet kur i permendin Gjykaten Speciale

 4. Hashim mos u lodh per ballafaqim me salihun nuk ka kellqe per kete ai skifteri serb,nje ballafaqim ka bere ky kerme dhe doli me bishte nder shale ai me fatos nanon,ka vite qe izeti ja kerkon nje ballafaqim ne gjykate por ky salih qe hiqet si nje bur nuk pranon sepse ai ka frike nga te vertetat qe do dalin,ka 6vjet qe fc e ka bere si leter qe fshin bythen

 5. Akoma fajin e ka Saliu….
  Ju jeni pjerdh fare.
  Po aty e keni Saliun qe ju shkerdhen perdite. Ju I keni te gjitha polici e prokurori. Mos beni gamgam. Po patet bythe rraseni brenda perndryshe mbylleni halen e mos hani mut.

  1. Ore ti palle, po sipas teje na qenka i kullkuar ky perendia jote. Nuk ka ber asgje dhe i bien ne qaf kot. Se meqe ai eshte i lire dhe nuk e fut njeri ne burg duhet te jet njeri i mire. Harron o pleshti i sales qe ai ka drejtuar prej shume vitesh dhe akoma drejton fijet ne kete vend. Ne kete vend qe e pordhi qe kur erdhi ne 92 e deri me sot i vuajm dhe do i vuajm per shume vite akoma. Eshte njelloj si te falim enverin, e te themi, pse enveri na e ka fajin qe na la te prapambetur. Se dhe dullen as e futi njeri ne burg e as ju fut gjemb ne kemb. Thuaj ca te duash se eshte e drejta jote ti mendosh gjerat si te leverdisin. Po te lutem mos na e shit ate djall si engjell.

   1. Palla je ti ne kete rast se ai me siper spo mbronte saliun thjesht po thonte aty e keni denojeni. Ska politikan te kulluar askund te gjithe mundohen te vjedhin ose abuzojne frika se denohen i mban por te ne sdenohen. Po denoi salen rama do denohet vete me pas keshtu qe keta shtyjne katin e bejne gam gam. Frike nga populli skane se nje pjese e kane degdisur, nje pjese sdine ku kane koken nga varferia. Po nuk i kapi perfyti njeri keta keshtu do vazhdojne nga sharjet dhe fyerjet keta spyesin.
    Gjithashtu eshte dhe pjesa tjeter e legenave qe shohin djallin te saliu dhe nderkohe spiptijne gjys fjale per kte djallin e kuq qe po shkatarron gjithcka shum me keq se saliu qe ka 6 vjet i ikur. Keni 6 vjet qe ju ulurini saliu saliu e nderkohe psiqiku po ben namin.

 6. Kush është Sali Berisha

  ” Penicilina “, bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit dhe agjent i UDB – së ( Sigurimit Serb

  Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB – së, që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet. Ai ka kohë që është bërë emisar i Serbisë, sëbashku me disa bashkëpunëtorë të tij. Ai po e mban situatën destruktive dhe gjëndjen të tensionuar në Shqipëri, për të sabotuar pavarësinë e Kosovës dhe zgjidhjen e çështjes çame e pronave të shqiptarëve në tërësi.

  Kush është Sali Berisha :

  Në të kaluarën e hershme, familja e tij është shpërngulur nga zonat e Detit Kaspik, në Rusi, gjatë shpërnguljeve të shekullit 19-të. Atëhere, shumë aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur në Europë e sidomos në Serbi. Më pas, shumica e tyre u zhvendosën në Francë.

  Në këtë kuadër, nga mbeturinat e mësipërme, mbetën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, njëra prej të cilave është familja e Sali Berishës ( mbiemri i së cilës është i huazuar si më i përdorshmi në Kosovë dhe në Shqipëri, duke zëvëndësuar mbiemrin e tyre sllav ).

  Mbas vendosjes dhe sistemimit në fshatin Vuçidol të Tropojës, fillon edhe veprimtaria e tyre. Të parët e Sali Berishës i kanë vënë dy herë zjarrin Malësisë së Gjakovës, fakt ky që njihet në Tropojë. Që në atë kohë, persona të kësaj familjeje kanë qenë të lidhur me serbët dhe kanë vepruar historikisht kundër interesave të asaj zone.

  Në vitin 1962, Sali Berisha erdhi në Universitetin e Tiranës, në Fakultetin e Mjeksisë. Pasi mbaroi studimet u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek kardiolog dhe më vonë si kardiokirurg. Në këtë kohë ai pregatit dokumentat për t’u futur në Parti. Një vëlla i tij, me emrin Selim, kishte mik kryetarin e Degës së Punëve të Brendëshme të Tropojës, Idriz Shehun. Ai i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllanë për t’u pranuar në Parti. Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës ( me probleme në biografinë e familjes – red ), për t’u pranuar në Parti, duhej që edhe ai ta ndihmonte shtetin me shërbime të veçanta, prandaj ai duhej takuar dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakord kështu. Pas takimit me Saliun në Tiranë dhe pasi mori miratimin e tij, i vëllai ( i cili sot nuk jeton, pasi ka vdekur nga zemra, dhe që ishte i vetmi person pozitiv në fisin e tyre ) u kthye në Tropojë.

  Pas kësaj, bashkë me kryetarin e Degës, u nisën me makinën e tij për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendëshme, të cilët e tërhoqën Saliun në bashkëpunim, me pseudonimin ” penicilina ” dhe, pas kësaj, iu miratua edhe kërkesa për të hyrë në Parti.

  Në atë kohë ishte rregull që dosja e kuadrit që bashkëpunonte me Sigurimin e Shtetit nuk ruhej në Komitetin Egzekutiv të Rrethit por nga Drejtori në Drejtorinë e Punëve të Brendëshme në Ministri. Kur erdhi në pushtet, jo më kot, Sali Berisha e futi në burg ish Drejtorin në Ministri, Zef Luka, një burrë i ndershëm që e kishte ndihmuar shumë Sali Berishën në zgjidhjen e çdo problemi familjar.

  Me këtë rrethanë spjegohet edhe fakti që i nipi i Idriz Shehut ( ish kryetarit të Tropojës ), Baki Shehu, ish gjeneral në kohën e PPSH-së dhe drejtues në PS, një ditë të bukur bëhet deputet i PD-së.

  Gjatë kësaj kohe ( para viteve ’90 pra ), Sali Berishës i ishte rritur ndjeshëm temperatura e etheve për pushtet dhe zbatonte me përpikmëri mësimet e PPSH, deri sa u bë sekretar i Byrosë i spitalit. Në këtë kohë filluan t’i shfaqen edhe simptomat e sëmundjes psiqike si deliri i madhështisë, hakmarrjes, etj. Për shkak të kësaj sëmundjeje ai është dërguar nga Partia për mjekim edhe në Austri. Sëmundja mbikqyrej dhe kurohej nga kolegu i tij psikiatër Ylvi Vehbiu.

  Në kohën kur Partia merrte nisma për të ndihmuar zonat veriore me mjekë, në një mbledhje të zhvilluar me kolektivin e spitalit, Sekretari i Partisë, Ilir Gjylbegu, kërkoi që kandidatura e Ylviut të mos përfshihej në transferim. Kur u kërkuan sqarime për shkakun e këtij rekomandimi, Iliri spjegoi se Ylviu duhej të qëndronte pasi nuk kishte se kush të mbikqyrte Sali Berishën në sëmundjen e tij. Ky ” sqarim “, i kushtoi shumë pas 25 vjetësh Gjylbegut, kur Sali Berisha u bë kryetar i PD dhe President i vendit. Presidenti e largoi Gjylbegun nga profesioni për 3 vjet dhe u desh ndërhyrja e miqve që ky mjek, specialisti më i mirë në Shqipëri për profesionin e tij, të rikthehej në punë. Ylvi Vehbiu, me ardhjen e Berishës në pushtet, u largua pa u ndjerë për në SH.B.A. pasi, siç u tha disa shokëve, duke e ditur sëmundjen e Sali Berishës, do të bëhej kurbani i tij i parë. ” Mjerë Shqipëria ” u shpreh Ylviu dhe Sali Berisha bëri çmos për ta gjetur !

  Gjatë kësaj kohe, Sali Ram Berisha martohet me Liri Rexhep Ramën. Rexhepin, mbas çlirimit të vendit, bashkë me disa studentë të tjerë i dërguan për studime në Jugosllavi, në Institutin e Fiskulturës. Kur u prishën marrëdhëniet me ish Jugosllavinë, të gjithë studentët u kthyen menjëherë në Shqipëri, ndërsa Rexhepi është kthyer pas disa vjetësh, kur ai u martua me Milicën në Kosovë dhe lindën një vajzë, Sllobodankën. Kur u kthyen në Shqipëri, Sllobodankës ja ndërruan emrin në Liri.

  Në Jugosllavi, vjehrri i Sali Berishës, Rexhepi, u tërhoq në bashkëpunim nga UDB-ja. Për këtë ndikoi fakti se motra e Milicës ( e shoqja e Rexhepit, tezja e Lirisë dhe vjehrra e ardhëshme e Saliut ), ka qenë gjatë luftës oficere e OZNA-s ( paraardhësja e UDB-së ) dhe pas çlirimit të Jugosllavisë, kolonele e UDB-së, mbështetëse e Rankoviçit dhe e operacioneve të tij për shfarosjen e shqiptarëve. Djali i saj ( djali i tezes së Lirisë ), gjatë luftës në Bosnje, ishte këshilltar ekonomik i Milosheviçit.

  Me këtë spjegohet edhe fakti që krahas detyrave të tjera të ngarkuara, Sali Berisha ngriti edhe shqërinë ” Shqiponja”, për furnizimin me naftë të makinës ushtarake vrastare të Milosheviçit.

  Nga operacionet e Sigurimit të Shtetit është zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramës në shërbim të UDB-së, gjë që vërtetohet nga dosja prej 1200 faqesh e Rexhepit dhe prej 700 faqesh e Milicës, dosje këto që ndodhen në arkivin e SHISH.

  Kur erdhi në pushtet, Sali Berisha nuk arriti t’i zhdukte por me anë të Gazidedes mundi të zhdukte dosjen e tij. Edhe Gazidede ishte i rekrutuar nga UDB-ja, i tërhequr në bashkëpunim kur ishte mësues në Peshkopi. Jo më kot Berisha i dha këtij personi pushtet të pakufishëm më 1997-tën. Ai dinte shumë për të. Bashkë me Gazideden, Sali Berisha ka zhdukur edhe shumë dosje të tjera, të cilat i janë dorëzuar UDB-së.

  Fatmirësisht, të dhënat e mësipërme për lidhjet familjare të Sali Berishës dhe gruas së tij, janë botuar edhe në gazetën kosovare ” Koha Ditore” në vitet 97-98.

  Të kthehemi para viteve ’90, në kohën kur Sali Berisha ka qenë mjek. Në rrethanat që ndodhej, për të arritur pikësynimet e tij, kuptoi se e vetmja rrugë ishte puna këmbëngulëse, aktivizimi intensiv në mbështetje të detyrave të ngarkuara nga Partia dhe bashkëpunimi me organet e Sigurimit. Sa e sa herë, Sali Berisha ka përgatitur ambjentet e spitalit dhe ka zbatuar me përpikmëri operacionet e brendëshme që kryente Sigurimi i Shtetit, duke vendosur teknikën operative përgjuese ndaj kosavarëve arratisur nga Kosova si grupe irredentiste. Në një rast, kur një djalë kosovar i shtruar në spital, që rridhte nga një familje patriotike dhe fisi i tij kishin vuajtur në burgjet e Goli Otokut, u bënë veprime operative për të zbuluar dhe identifikuar personalitetin e tij, me anë të Sali Berishës. Ky e ” identifikoi ” atë si serb ! Kur ai djalë do t’i dorzohej autoriteteve jugosllave në kufi, para se të arrinte atje, u hodh nga një urë dhe theu këmbë e brinjë, vetëm për të mos rënë në dorë të UDB-së. Kosovari nuk u dorzua dhe u verifikua më vonë se ishte vërtet ndryshe dhe u mbajt në Shqipëri.

  Nuk janë të paktë mjekët që ka spiunuar Sali Berisha, gjoja për veprimtari të dyshimtë dhe armiqësore. Që nga kjo hë filluan dyshimet ndaj Sali Berishës si agjent i UDB jugosllave.

  Në vitet 1991 – 1992 në Shqipëri u dyndën serbë të Kosovës që e njihnin mirë gjuhën shqipe. Ata ishin udhëzuar nga UDB që, duke u hequr si kosovarë dhe na bashkëpunim me agjentët serbë në Tiranë, të kryenin veprime për të ndikuar në popullin shqiptar kundër kosovarëve dhe në fakt, deri në një farë mase, UDB ja arriti qëllimit me anë të seksit, hapjes së lokaleve, shitjes së mallrave me çmime të shtrenjta në një kohë kur në Shqipëri kishte varfëri. Në atë kohë, Sali Berisha dhe mehmet Elezi kanë marrë kontakt me disa prej tyre.

  Sado që të flasë pëe ndershmëri, Sali Berisha e di se akoma jetojnë persona që e njohin shumë mirë. Në bazën e filozofisë së tij ka qenë mashtrimi, ves të cilin e përdori dhe po e përdor edhe në politikë. Kjo e rrëzoi nga pushteti në ’97 –tën por ky mashtrim e solli përsëri në pushtet, i mbështetur nga mediat dhe agjenturat e jashtëme.

  Me këto ngarkesa në biografi, Sali Berisha e dinte se nuk mund të ecte përpara duke punuar në mjeksi dhe për këtë hodhi hapin e parë duke e rregulluar që stërvitjen ushtarake ta kryente në Brigadën Rezerviste të Gardës. Pas këtij hapi, duke shfrytëzuar Dine Abazin që ishte mjeku i Hysni Kapos, arriti t’a zëvëndësonte atë kur mungonte. Kur ishte provizor tek Hysni Kapua, filloi t’i thoshte djalit të tij, Besnikut, që ta hiqnin Dinen dhe të merrnin Sali Berishën si mjek të familjes. Këtë bisedë Besniku ja thotë Dines dhe pas kësaj, Sali Berishën e vunë në dispozicion të familjes së Simon Stefanit. Gjatë kësaj kohe, Sali Berisha shkonte jashtë shtetit për të bërë analizat e anëtarëve të Byrosë Politike dhe, më vonë, edhe me kurse specializimi 6 e 12 mujore.

  Duke ditur edhe lidhjet e mësipërme, UDB filloi në këtë kohë përpunimin e tij në Francë dhe më 30 dhjetor 1974 tërhiqet në bashkëpunim nga shërbimi i fshehtë jugosllav me pseudonimin e dosjes ” Bisturia”, pseudonim ky që duhet të jetë ndryshuar më vonë. ” Bisturia ” është dosja personale e Sali Berishës në arkivat e UDB-së, ku janë depozituar tërë kontributet e tij në interes të UDB – së.

  Më vonë, zbulimi shqiptar i dërgon informacion kundërzbulimit ( sigurimit ) se në Shqipëri veprojnë dy kanale të UDB – së : Një kanal kalon nga fshati Vuçidol dhe drejtohet nga një mjek kardiolog ndërsa jë kanal tjetër vepron në Shkodër. Ky dokument firmoset nga zv/drejtori i Sigurimit të Shtetit, Sulejman Abazi. Jo më kot, me të marrë pushtetin, Sali Berisha urdhëroi arrestimin e tij.

  Me ardhjen e Demokracisë, Sali Berisha filloi të shkruajë dhe të botojë disa artikuj për demokracinë dhe shoqërohej shumë me Mehmet Elezin, i cili kishte lidhje të ngushta me Elez Biberajn. Në këto rrethana, perëndimit i duhej të zgjidhte një kandidaturë të besueshme që kishte lidhje të forta që më përpara me vëndet perëndimore dhe të ishte nga veriu ( meqë emigracioni më i madh ishte nga veriu, Kosova, Mali i zi dhe Maqedonia ). Në këtë kohë perëndimi kishte paraqitur tre kandidatura që ishin : Ylli Vejsiu, me lidhje familjare në SH.B.A, Aleksandër Meksi, me lidhje në Greqi ( ku gjyshi i tij prift ishte kolonel i Asfalisë greke ) dhe Neritan Ceka me mbështetje gjermane. Por amerikanët, me anë të Rajersonit, i cili ishte komandant i grupeve të emigracionit në Beograd, rekomandoi Sali Berishën për kryetar të Partisë Demokratike, të cilin e mbajtën si të besuarin e tyre dhe e përkrahën më shumë se të gjithë udhëheqësit e Ballkanit, por që në fund ky i tradhëtoi.

  Sipas informatave, UDB –ja përdori të gjitha metodat dhe format që Sali Berisha të zgjidhej kryetar i PD –së ( duke përdorur Rajersonin ), për shkak se atëhere CIA financonte Jugosllavinë me fonde për të ushtruar propogandë për të tërhequr bashkëpunëtorë në vëndet e Ballkanit. UDB – ja ka rekomanduar edhe Sali Berishën.

  Në garën për kryetar partie midis Meksit, Vejsiut, Cekës dhe Sali Berishës, u ndërhy që të fitonte Berisha por në fakt si kryetar u zgjodh Meksi. Është dashur këmbëngulja e Eduart Selamit që zgjedhjet të përsëriteshin duke dhënë dorëheqjen Meksi dhe për të dalë në krye Berisha. Meksit i premtuan postin e kryeministrit dhe zëvëndës të bëhej Pashko në Qeverinë e Stabilitetit. Pashko ishte ai që gjatë vizitës në Greqi, në takimin me Micotaqisin, tha se Qeveria Shqiptare nuk ka pretendime për Çamërinë.

  Sali Berisha ishte beniamin i Amerikës ndër udhëheqësit e lindjes, por ai nuk e justifikoi këtë, për shkak se ai drejtohej nga UDB-ja dhe, pas ardhjes në pushtet, e ktheu Shqipërinë në një vend ku strehohej fondamentalizmi islamik dhe në bashkëpunim me Gazideden strehoi terroristë shumë të rrezikshëm. Për këtë Ai e lejoi atë ( Gazideden ) të krijojnte shoqatën islamike dhe të bëhej kryetar i saj si dhe e anëtarësoi Shqipërinë në Konferencën Islamike. Nga fondamentalizmi islamik ai ka marrë qindra mijra dollarë bakshishe e shumë dhurata të çmuara për gruan e tij, që i mbajnë vetëm gratë e sheikëve dhe që shkojnë me miliona dollarë. Këto probleme i di ish ambasadori ynë në Malajzi, Ferit Hoti.

  Sali Berisha ka marrë miliona dollarë për t’u çuar armë palestinezëve më 1996. Ai i nisi avionët me armë, të cilët zbritën me detyrim në Çad dhe u ndaluan të vazhdonin më tej. Urgjentisht ka ardhur në mënyrë sekrete në aeroportin e Rinasit Arafati dhe ka biseduar për gati 1 orë me Sali Berishën, ku e ka kërcënuar se në rast të mos mbrritjes së armëve ose parave të paguara, do ta likuidonte fizikisht. Në këtë kohë dollarët ishin përdorur për qëllime të tjëra. Për të larë këtë borxh ai ndërtoi strategjinë për t’i gjetur këto para. Në shtator 1996 Saliu jep konferencë për shtyp ku deklaron se paratë e shqiptarëve në firma janë më të pastrat, ndërsa disa ditë më parë, FMN kishte dhënë sinjalin për mbylljen e tyre. Pas kësaj pati një vërshim të parave të popullit në firmat piramidale, lekët e të cilave u morën nga qeveria për të shlyer Arafatin. Të tjerat u grabitën nga brenda oborrit të Saliut.

  Sali Berisha dha urdhër të arrestohej Sudja, iu morën lëkët, pjesa më e madhe e të cilave u fut në bodrumet e Presidencës, një pjesë u bllokua dhe një pjesë tjetër u grabit nga funksionarë të tjerë.

  Mbas disa ditësh, ndërhyn tek Meksi ( kryeministër ) në emër të Sali Berishës, Tritan Shehu, ish Ministër i Jashtëm dhe kryetar i PD, për ta liruar Suden, pr meksi u përgjigj se nuk e kishte futur ai në atë burg.

  Sali Berisha është krijues i firmës piramidale Gjallica, me Shemsije Kadrinë, e cila ka qenë shoqe e ngushtë me motrën e Liri Berishës. Ndërsa Gani Kadrija ka qenë oficer i zbulimit dhe përfaqësues tregëtar në Split të Jugosllavisë, mik i ngushtë i Sokrat Plakës ( ish ambasador në ish Jugosllavi dhe ish zv/ministër i jashtëm ) dhe ka të dhëna se ishte tërhequr në bashkëpunim nga UDB-ja. Pikërisht me këtë lidhet fakti që motra e Liri Berishës ( në Jugosllavi ) ishte shoqe e ngushtë me Shemsije Kadrinë, e cila, pas një udhëtimi në Jugosllavi e më pas në Gjermani, si dhe lidhja me ish veliun e Stambollit, të cilit i kishin falimentuar bizneset e tij, bëri të mundur krijimin e firmës piramidale Gjallica. I gjithë ky operacion u iniciua dhe u kamuflua nga UDB-ja.

  Ndaj Sali Berishës ka vepruar dhe vepron me intensitet UDB-ja. Zbulimi serb dhe ai grek, në bashkëpunim me njëri tjetrin dhe ndihmën e Sali Berishës, kanë shkatërruar dhe po shkatërrojnë Shqipërinë. Ata nuk shkatërruan vetëm ekonominë nga veriu në jug, por krahas kësaj duan të shkatërrojnë edhe kombin shqiptar. Serbët nga veriu dhe grekët nga jugu filluan zbatimin e planit të tyre.

  UDB-ja pregatiti 2 Prillin 1991 dhe vrau në Shkodër, në bashkëpunim me politikanë të PD ( Pjetër Arbnori, Ali Spahia, , z,Ali Kazazi ), Arben Brocin. Arbnori.. këmbënguli dhe e detyroi Brocin të shkonte në protestë. Përpara se të niste protesta, kur sheshi para Komitetit të Partisë së Punës ishte ende bosh, ishin vendosur aty në gadishmëri aparatet e filmimit dhe të televizionit, çka tregonte se diçka do të ndodhte. Gjatë protestës, kur Broci është qëlluar me një pistoletë, një person i quajtur Islam, që ishte afër më Arben Brocin, dëgjoi këto fjalë : ” Zef(igjate sot mik i Agron Kuliqit), pse ma bëre këtë ?” Kur ky person pa që Broci ra në tokë i mbuluar me gjak, e mori në krah dhe e çoi në spital, ku mjek roje ishte bashkëpunëtori i Sigurimit, Ali Spahia. Sipas Islamit ….. deri në spital Broci nuk kishte vdekur, por ishte gjallë. Ai dyshoi se Spahia realizoi vdekjen e Brocit, sepse Spahia tha ” vdiq, çojeni trupin në shesh”! Të gjitha këto fakte flasin për një plan të parapregatitur në mënyrë të hollësishme. Jo më kot, pas disa ditësh, në të gjitha muret e Shkodrës u shkruajtën parrulla se Arben Brocin e vranë Pjetër Arbnori dhe , si përfaqësues të Berishës.

  Sali Berisha futi hasmërinë dhe gjakmarrjen midis fiseve të cilat, për dhjetra vjet, UDB-ja nuk kishte mundur t’i bënte agjentë të saj. Të vrarët në Tropojë nga kjo armiqësi janë me dhjetra. Pse nuk shkon Sali Berisha në vendlindjen e tij ? Ndërsa grekët në jug filluan të shkatërrojnë ekonominë dhe të bëjnë gjithçka sipas synimeve të tyre aneksioniste.

  Plani i tyre për shkatërrimin e kombit shqiptar ishte konflikti veri – jug. Për këtë u ngritën firmat piramidale dhe u lejua fondamentalizmi islamik. Kunati i Sali Berishës, Agim Rama, Drejtor prej shumë vitesh në Bankën e Shtetit, është pronar pallatesh nga të cilat fiton qera të majme, pronar i teleferikut në malin e Dajtit, pronar i telesportit ( i fshehur pas Met Sulajt ). Po kush është ai që e bëri kaq të fuqishme këtë familje ? Mbështetja e tyre ka qenë UDB-ja.

  Berisha, , Pjetri dhe Ali Spahia kanë shkuar në Francë në vitin 1994 dhe ilegalisht janë futur në Ambasadën Jugosllave, ku janë takuar me oficerë të UDB-së. Në aeroport ata janë përcjellë vetëm nga shoferi i Ambasadës i cili nuk ishte serb por shqiptar. Ky person, i cili nuk i njihte ata, kur i ka parë në televizion, ka thënë se i njeh dhe se kanë marrë në ambasadën Jugosllave 17 milion dollarë dhe se janë tradhëtarë të kombit shqiptar. Këtë e vërteton edhe diskutimi që është bërë në parlamentin Jogosllav ku Shesheli i kërkoi sqarime Milosheviçit se ku kanë shkuar 17 milion dollarë dhe ky i fundit iu përgjigj : ” Shikoje Shqipërinë si është djegur dhe se si vriten me njëri tjetrin dhe ne mund t’i pushtojmë vetëm me shoqatën e gjuetarëve të Serbisë. Po të jepnin dorëheqjen Sali Berisha dhe Meksi më 1997 –ën dhe të dorëzohej pushteti në mënyrë institucionale, nuk do të kishin ndodhur ngjarjet që shkatërruan Shqipërinë. Kjo kërkon analizë të hollësishme në të ardhmen.

  Berisha, për të marrë pushtetin ka bashkëpunuar me përfaqësues të zbulimit grek dhe vëndeve arabe duke bërë për këtë çdo lëshim. Ai i ka paguar 28 milion dollarë një shoqërie amerikane, për t’ bërë fushatën elektorale dhe ndërmjetës ka qenë Mero Baze.

  Sipas një burimi shumë të besuar, shumë shpejt, lobi shqiptar në Amerikë do ta hedhë në gjyq këtë firmë.

  Me rikthimin në pushtet më 2005, ai me bashkëpunëtorët e tij po vazhdon të sabotojë çështjen shqiptare, po shkatërron më tej shtetin. Këta janë kundër pavarësisë së Kosovës dhe do të përpiqen ta pengojnë këtë zhvillim, me çdo kusht

  1. Vetem pjesa fundit ta hudh poshte te gjithe copy pasting qe ke bo. Kosova eshte e pavarur qe ne shkurt te 2008 kur penicilina ishte ne pushtet dhe as qe u pengua nga qeveria PLUS penicilina ndertoi dhe rrugen sipas dikujt tjeter qe po perpiqet ta ndaje kosoven “rruge qe ste con askund”.
   Teori konspirative te tilla pjeserisht te verteta dhe me perfundime absolutisht te sajuara ke per cdo president te usa, per cdo lider apo drejtues bisnesi qe nga amazon te facebook te apple apo google, nestle, tesla etj etj. Po pate fakte coja markut se i bo pune perndryshe ke nji blloger llashethemaxhi e asgje me shume.
   Rama ishte askush e moren me thonj pa pre dhe u bo kryeminister fale vjedhjes mashtrimit dhe sherbimit ndaj mafjes. Shkatarroi tiranen dhe po shkatarro shqiperine, do fakte? Nxirre koken nga bytha e hap syte se si eshte tirana dhe shqiperia.
   Eshte psikopat dhe e dine te gjithe qe nga mentor petrela qe e ka kuruar qe femije.

  2. Hahaha!?
   Heu(uau),me duket si emisionet e radio Tiranes ne kohen e …qofte largut.Pas mesnate,emisionet transmetoheshin te rregjistruara,dhe kur punonjesit e nates i zinte gjumi,shiritat ri ktheheshin nga fillimi.
   Zgjohu or cun se po ta hek partia diten(naten) e punes!?

 7. ajo qe nuk kuptoj eshte se edhe thote “ka 3 dekada si argat i miloshevicit”
  dhe “ka bere shume krime ne kosove”

  pastaj thote edhe “Kemi pasur bashkëpunim korrekt kur ishte 2 mandate në qeveri. Në 2009-ën shkova të marr pjesë në ceremoninë e hapjes së tunelit, përfundova në një miting elektoral të PD-së. I kërkoj falje Ramës që jam përzier në fushatë elektorale.”

  daku, s’na del llogaria, shife dhe i here, njigjo mu

 8. Epate emisionin-Heroizmi i popullit tone ne shekuj-me personazh -nderruesin e kufijve te Kosoves-Thacin-qe edhe ky kriminel-si psiko skizofreni Edvin -Fajin e ka Saliu-O zagar ,o argat te serbombedhenjve ,o shoket e Vucicit,e marrim te mireqene ate qe llomotisni ju qe Berisha ka qene per nje Kosove autonome dhe jo te Pavarur kur ne ate periudhe ishte kohe lufte ndoshta ka patur mendimin qe te mos pelciste ndonje perleshje,lufte sic shpertheu dhe te mos vriteshin njerez,sic u vrane dhe u shperngulen ketu tek ne .Por ju o delexhinjte e Serbit tani qe Kosova fitoi pavaresine nga Serbia pse doni ta coni perseri ne situate lufte Kosoven kur te gjithe jane kunder qe nga kryeministri Haradinaj dhe gjithe kahet politike ne Kosove ,kur vetem ti dhe psikoskizofreni -drogaxhi -edvin kristaq rama-sebashku me -baton haxhiovicet -ini pro .Perpiqu sa te duash o -Thaci-por populli kosovar nuk ta fal kurre kete akt te turpshem .

 9. Thaci je legen, ben fushate per Ramen, meqe dikur ke bere per Saliun tani i kerkon falje Rames dhe po ja shperblen duke e ndihmuar ne fushaten e tij kundra Saliut. nuk i ha njeri keto , duke nxjerre Ramen Brilant dhe duke nxjerre Saliun Tradhetar ,nuk ben gje tjeter vetem verteton ato qe thuhen per vllazerine “Rama-Thaci-Vucic……. perfundimisht jeni tradhetaret me te medhenj te popujve qe udhehiqni………

 10. Edi Ram droga Hashim Thaq Ruso Serbi dhe lagojt si me siper jan ber si ai qeni qe i ka rene leshi i trupit dhe hungellin sikur ti kishte rene Sida dhe po kerkojn kuj te ja lene Siden e vet sepse shkojn e shkerdhehen me Ruso Serbet qe vete e deklarojn dhe na tregojn fotot dhe pastaj kur nuk ngjet ne popull thon Saliu ka takuar Putinin dhe Serbin, kjo pra esht ore te semur patologjik te se majtes ton dhe Kosovare qe jane te shitur historikisht me Rusin dhe Serbin, prandaj kur komentoni per Hashim bythen dhe ket super drogemenin ton qe po te ja japesh nje tuf derra per ti kullot i humb , dhe se Sali Berishen kot e etiketoni pasi esht shum e thjesht, hidhini ne votim ne Kosove dhe ketu tek ne dhe pastaj i shifni.

 11. Yyyyyfffff,
  Njani argat shan tjetrin, tepke si dy kurva kriminale.
  (Thaq krimineli korri patriotet e UCKse tepke si krinineli ehoxha, mbas shpine.
  Te dy argate te Serbisë) .

  I treti, ARGATI suprem (I Soros dhe Serbisë per të rrafshu Shqiperine)
  CkelqesCitjania (e mbushme në fund te komve)e drogume.

  I katerti I Trustit ‘What the fuck’: Shpellari Vucidolit.
  Tre me fryme, nji I cofte,
  (krymbur ne pare e ne Krime e tradhetaret te larte)
  papagallijne per nder, Patriotizem, vizionari…., eh,
  vulen ne balle Ska oqean qe ja Lan, mjerzinj!! .

  Keta Mostra -ARGATe
  përdorur si Xhelate…
  fundin PËR HU QENEFI
  në Mal to thatë!! , poplli

 12. Yyyyyfffff,
  Njani argat shan tjetrin, tepke si dy kurva kriminale.
  (Thaq krimineli korri patriotet e UCKse tepke si krinineli ehoxha, mbas shpine.
  Te dy argate te Serbisë) .

  I treti, ARGATI suprem (I Soros dhe Serbisë per të rrafshu Shqiperine)
  CkelqesCitjania (e mbushme në fund te komve)e drogume.

  I katerti I Trustit ‘What the fuck’: Shpellari Vucidolit.
  Tre me fryme, nji I cofte,
  (krymbur ne pare e ne Krime e tradhetaret te larte)
  papagallijne per nder, Patriotizem, vizionari…., eh,
  vulen ne balle Ska oqean qe ja Lan, mjerzinj!! .

  Keta Mostra -ARGATe
  përdorur si Xhelate…
  fundin PËR HU QENEFI
  në Mal to thatë!! , poplli

 13. Pabuks krevatin.kujdes krevatin.Se ta paskan zene gjith Naten .Mbroj rilindasit edhe ne krevat.O Qeraxhi fukara nga shpirti

 14. KUSH JE TI QE KERKON TE BESHE DEBAT ME TE MADHIN SKEDERBEJ SE MOS ESHTE CIFTI YT TI I SHITUR TEK UDB TI KE VRARE SHQIPTAR GJATE LUFTES TI LUFTOVE ME SHUME PJESTARET E LDK SE SA SERBET GJATE LUFTES KU ESHTE FEMI AGANI KU ESHTE RUGOVA KU JANE MBI 200 UDHEHEQES TE LDK KETE QE DON TE BESH TI TANI ME COPTIMIN E KOSOVES KA QEN SHUME E KOLLAJT NE VITET 1999-2000-2001-2003 TI DHE RAMA JENI TE DESTINUAR TE SHKATERRONI KOMBIN SHQIPTAR CFAR BERE KA 15- VJET QE JE NE PUSHTET CFARE BERE CLIRIMIN E KOSOVES E BENE TE TJERET BUSHET KLINTONET BERISHA RUGOVA ME SHOKE KUR TI VRISJE KUNDERSHTAR POLIT SI ENVER HOXHA NE VITET 1943-1945 NE BASHKPUNIM E TITON .PAVARSIN E KOSOVES E DHA BUSHI I RI NE MASHPUNIM ME BERISHEN NDERSA TI NUK LEJON TE BEHET SHTETI I KOSOVES GJYKATA SPECIALE TE DJEG SHUME FORCIMI I SHTETIT TE KOSOVES TE DJEG TE PERVELON KURR KURR TI SI BERISHA RUGOVA BUSHET E KLINTONET GJITHMON SI SLLOBODANI VUCICI E RAMA ………..

 15. Hashimi eshte nxenesi i fundit i Berishes, dhe i bje: kur te shane nxenesi njeher dije se te ka levduar 1000 her.

 16. Uns je i biri i Agim Deges,Alban Dega !Te njejtat monstruozitete qe ke perdorur te qelbesira mero mutbaze !Je i biri i sekretarit te pare te rinise se tropojes dhe i mamit qe u denua per vjedhjen e bankes ne tropoje !Fatkeqesia e madhe beri qe ti sot pleh te jetosh ne USA qe babi yt monster,xhuxh e ka degjeneru Ameriken per shume vite ne syte e popullit te tropojes dhe jo vetem !Deshtimin e mamit tend nuk e beri Sali Berisha por vjedhja dhe burgu i paket qe beri per shkak te vjedhjes !Nese do te dish agjentet e UDB-se ti tregoj une !!!!: Musa Dobrovoda,Ulqini deputet i Ps-se sot !Ish i ndjeri Luan Hajdaraga ka qene,Ethem Ruka,ish deputet i PS-se !Info,eshte e sigurte nga burime zyrtare,verifikoni procesverbalet sekret,te 1994-1995 !!!!Ka dhe shume zyrtare qe sot jane ne drejtim te shtetit te degjeneruar shqiptare te edvin budallait !Fantazia jote dhe lidhja qe i ben gjerave pa lidhje,te nxjerr komplet idiot !Sali Berishen e keni aty,ne zyre,nxirrni faktet dhe merrni masat !E keni pa asnje mase mbrojtese,qytetar pa asnje korace !Jepini funderrina ,palaço,rrugaçe e keni ne dore pushtetin dhe fantazoni !Deshtimin tuaj te neveritshem,vjedhjen e Shqiptareve mos e justifikoni se perballe keni nje mal me emrin Sali Berisha,qe s’do e kaloni kurre,kurre,ju vidhni,vrisni,plaçkisni e fajin e ka Ai ? Sali Berisha eshte dhe do te mbetet i vetmi burre shteti,siç e ka konfirmuar Ambasadori Amerikan,Arvizu !

 17. Hysamedin, ti je idijoti Sali Berisha qe matet me rinine ne vend te rrije tek votra e zjarrit. Turp per ty mor plak i zgjebosur dhe i cmendur!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu