• |
ide | kryesore

Rikthimi i vizave për Shqipërinë, mbërrin në Bruksel kërkesa e Holandës

Arkiva, Kryesore, Lajme

Holanda avancon planet për t’i rikthyer vizat Shqipërisë. Sot është dorëzuar zyrtarisht në Komisionin Europian projekt-rezoluta e miratuar në mesin e muajit prill në parlamentin holandez. Në letrën drejtuar komisionerit për migrimin dhe punët e jashtme, Dimitris Avramopulos, Holanda kërkoi  me shkrim që Komisioni Europian të konsiderojë pezullomin e vizave për shtetasit shqiptarë.

Votimi në parlamentin holandez erdhi pas kërkesës së 3 partive kryesore në Holandë, të cilat pretendojnë se me rikthimin e vizave do të frenojnë sadopak bandat shqiptare të drogës dhe emigracionin e paligjshëm.

Një pjesë e konsiderueshme e krimit në Holandë zotërohet nga bandat shqiptare, dhe duket se sipas parlamentit holandez vetëm rikthimi i regjimit të vizave mund të frenojë fenomenin. Por ky votim në Parlament u refuzua asokohe nga ministri Bloch, i cili e quajti këtë kërkesë të ‘pashpresë’ dhe tha se pret që vendet e tjera të BE-së të mos pajtohen me këtë vendim që mori parlamenti i vendit të tij.  Në total kanë qenë 9 parti politike që dhanë 105 vota për të rikthyer vizat për shqiptarët.

Pas kërkesës për rikthimin e vizave pati reagim në Kuvend për këtë cështje edhe nga kryeministri shqiptar, Edi Ramaci cili e konsideroi si lojë elektorale aktin e fortë të parlamemntit holandez. “Nëse ata kanë arritur në konkluzionin, që, duke i bërë shqiptarët gogol marrin më shumë vota, se do t’i mbrojnë njerëzit nga gogoli që ata e krijojnë vetë, kjo është politikë e tyre”, tha Rama.

Por ky shpjegim i tij krijonte boshllëqe në arsyetim dhe pyetja e parë që të vjen ndërmend ishte kjo: Pse Holanda zgjodhi pikërisht Shqipërinë si mish për top? Fare mirë mund të zgjidhte një vend tjetër për të cilin të kërkonte rikthim vizash dhe këtë ta shiste si kartë elektorale. Por Shqipëria është zgjedhur sepse në ndryshim nga vende të tjera, këtu kriminaliteti ka mburojë politike. Bandat kriminale që operojnë në Holandë dhe në vendin tonë kanë lidhje okulte me zyrtarë të lartë në Polici dhe politikë.

Vendimi i Holandës është qartazi një akt politik ndaj qeverisë së Edi Ramës, e cila nuk bashkëpunon për goditjen e krimit. Ky vendim i Holandës ishte një goditje për Shqipërinë, e cila ishte në prag të hapjes së negociatave, vendim që është shtyrë sërish për në vjeshtë.

Megjithatë gjasat janë që regjimi i vizave të mos rikthehet pasi Komisioni Europian do ta hedhë poshtë rezolutën e miratuar në parlamentin holandez pasi në këtë rast nuk është plotësuar asnjë nga kriteret që do të çonin në aplikimin e mekanizmit të pezullimit të përkohshëm të vizave. Por akti i Holandës ishte qartazi politik ndaj qeverisë shqiptare që nuk po bën sa duhet në raport me goditjen e krimit të organizuar.

©LAPSI.al

16 Comments

 1. pak e keni ne wenef negjmije duhet futur juve,derrave,lopeve,delave,gjelave maje plehut e kazanve.tela me gjemba duhet trefish me shum se tek enveri,kur ju zgjidhni monstra stalini si baba taku,ruqi,gjinushi,xhafa,balla e edvini.shqiperia ishte mut e neve regjep qosja,adem demaqi etj mutes stalini esht lule,as mut nuk kishit per te ngren e ne kosov lloji i hashimit,xhavit halit thoni han me lud florori .u majku vam jebo milladini,i vuqiq.

 2. Kjo eshte deshmia qe qeverite nuk kane byth te dalin mbi parlamentet ne perendim, se i bukri rilindjes Cakaj tha qe nuk do t’ja percjelle fare qeveria kerkesen komisionit. Keshtu qe llogjet e atij ministrit te SPD per negociatat nuk pine uje fare per parlamentin gjerman. Nuk ka negociata pa rotacion. Eshte koha te themi luli hajde se rama ik nuk mjafton per integrimin.

 3. Pse nuk e ka fajim Saliu? Ka gjashte vjet ne opozite dhe po e shkaterron vendin. Edhe dje iu sulen qeverise njerezit e Saliut sepse po ben rruge mee 15 milione euro km. I eshte kubdervene nderrimit te jullave be Tirane sikur ata leke te ishin te papastra. Erjon Veliaj doe e coje Shqiperine edhe me perpara se i madhi Skenderbe (Edi Rama kuptohet)

  1. i pa emer e me mut ne goj posho vetem nje or e mos ha mut stalini,nuk ju ka fajin jo saliu por enveri,ramizi,kristaq rama,spiro koleka,mehmeti qe u jipnin mut ne vend te bukes,tash me mut se mutet zgjodhet edvinin dhe nuk dalloni me cili esht mut stalini,gjinushi,enveri,ramizi,baba taku,ruqu e edvini,i keni perzje te gjitha dhe si matemacient qe jeni si gjinushi ju keni mblehur mut+mut bejn mjalt,pastaj mut stalini+mut enveri+shurr milladini+pordh ramizi+lesh negjmije del kryeqelbesira EDVIN .

 4. i paemer,o qen lepires i rilindjes qe iu shofte fara juvepidhropshave.po si e paska fajin opozita mor kelysh kurve qe medek protestat e dhunshme po e mbajne kete halene tone jashte evropes.vizat jane minimumi qe mund te vendose nje shtet normal se ketu duhet hedhur bomba atomike qe te pastrohet ambjenti nga kerrmat e rilindjes

 5. Pak dite me pare ishte dhe grupi tresh ne Hollande dhe pa piken e turpit deklaronin se sipas bisedave zyrtare , ceshtja e vizave nuk do avanconte me shume se kishte qene vetem nje akt simbolik etj,etj. Nuk i ve faj Rucit se atij Tao ja ben perkthimet dhe Tao mashtron edhe para pasqyres , po si mund te luhet keshtu me te ardhmen e nje vendi dhe mos mbash asnje pergjegjesi.
  Po mashtrimi tjeter, se vendimet e vendeve antare per Shqiperine ishin te kondicionuara nga zgjedhjet per PE… Tani zgjedhjet jane mbyllur po pervec raportit te Mogherinit, goditjet po i vijne qeverise Rama nga te gjitha anet.
  Gjermania i thote se nuk ka plotsuar asnje kusht. Hollanda dergon ne Bruksel kerkesen per kthimin e vizave, kurse Rama bertet: nuk iki se kam mandat katervjecar!!! Mandat per cfare, per ta grabitur dhe rrenuar perfundimisht kete vend ?
  Kurz dha doreheqjen per nje skandal qe ne krahasim me ato te Rames duket si “gallate”.
  Tereza May deklaroi se do dorehiqet sepse deshtoi ne misionin qe kishte marre persiper.
  Taipras po ashtu.
  Rama flet per mandat kater vjecar a thua se ky eshte me i paster e me i suksesshem se keta lider boterore.
  E verteta eshte se ka nje ndryshim te madh mes tyre dhe Rames, aq sa eshte mekat edhe ti krahasosh; te gjithe ata si Kurz apo May permenden ne fjalen e tyre se nuk eshte karrigia por interesi i qytetareve qe i drejton. Tereza May me lot ne sy tha e bej kete akt sepse e dua vendin tim.
  Atehere si mund te pretendojme nga nje monster si Rama qe per karrigen e tij sakrifikon edhe njerzit me te afert e jo me interesat e shqiptareve?!
  Rama ne fakt nuk vlen e nuk ka dinjitet as sa nje trajner futbolli. Trajneri i Milanit, Gattuzo dha doreheqje pak dite me pare se nuk arriti objektivin qe kishte me ekipin. Deklaroi se largohet megjithese kontrata e tij me klubin donte vite qe te mbyllej .Nuk pranoi te marr as edhe nje qindarke si demshperblim sepse “marrdhenia ime me Milanin eshte shpirterore e jo financiare “-tha Ish-futbollisti, “i egri” Gattuzo.
  Rama pervecse ka gjashte vjet qe deshton me hapjen e negociatave, po e rrenon kete vend ne cdo aspekt dhe ka guximin te permend “mandatin kater vjecar” qe eshte dhe nje mandat i vjedhur.
  Nje monster e tille duhet qerruar nje ore e me pare, perpara se demet per Shqiperine dhe shqiptaret te jene te pariparueshme.

  1. Pse ti mendon se ka sikur nje te vetem ne kete vend qe te beje xheste te tilla fisnikerie ?
   Ky vend nuk ka pasur ndonjehere fisnika por veçse horra , prandaj jemi ne kete gjendje mjerane .
   Edhe pse mjerae , edhe pse rroga nuk e kap daten 20 te muajit , ky popull(ose nje pjese e mire e tij) prape eshte i kenaqur . Ne nuk e njohim lirien por me e keqja eshte se nuk dime se si fitohet .

 6. qenefi negjmije po zjen,krymbat e qenefit negjmija po i perzjen.rosh,ndok frrok del nje cop muti, po perzjeve edvin erionk,balla i pa emer del nje kilometer kub mut.

 7. Fajin e ka Saliu
  Hahahahaha hahahahaha hajde ta gëzojmë se qenka edhe hera e parë që ndodhka kështu…..
  jemi vënd shumë Po shumë interesant

 8. Ansarela! !!

  Me falni julutem.Adoni te shkruani shpip apo jo?
  Nese nuk dini mesoni te shkruani, dhe pastaj beni komentin. Se mbetet analfabet fare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu