• |
ide | kryesore

NASA njofton hapjen e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës për turistët

PlanetAgjencia Hapësinore dhe e Aurenautikës (NASA), do të lejojë vizita në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës duke filluar nga viti 2020.  NASA ka njoftuar se do të hapë stacionin për akeses të natyrës turistike dhe për qëllime fitimprurëse. Zëvendës-drejtori i agjencisë, Robyn Gatens, ka bërë me dije se gjatë vitit, austronautët do të ndërmarrin dy misione private.

 

 

Moduli i parë i këtij Stacioni është lançuar në orbit në vitin 1998. “Nasa do të hapë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për mundësi komerciale dhe marketing, ashtu siç nuk kemi bërë kurrë më parë”, ka paralajmëruar shefi financiar, Jeff DeWit.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *